В днешната ни среща ще опитаме да усетим политическата атмосфера в новото Княжество България. След цели 5 столетия, българите отново извоюват своя самостоятелна държава. И, както подобава за една европейска страна веднага след Освобождението най-учените и можещи наши предшественици се събират в Търново.
Там те приемат Конституцията, една от най-либералните и модернистични за своето време. След това се заемат с избора на държавния глава. За първи български княз депутатите във Великото Народно събрание, с благоволението на Великите сили. избират Любимецът Сандро.
Така Александър I Батенберг, роден във Верона, Кралство Ломбардия - Венеция, става първият владетел на Третото Българско царство. Неговата енергичност и физическа красота олицетворяват устрема на младия български народ. Готов не само да се завърне географически на политическата карта на Европа. А, и да издигне себе си и отечеството до едни светли бъднини!
Представям ви доктор Зигрун Комати - президент на сдружението за насърчаване на връзките между Германия и България. Доктор Комати е българист и филолог, работещ към Фондация “Хайлигенберг”, заела се с изследването на живота на Княз Александър I Батенберг.
Доктор Комати беше в България по повод откриването на изложбата „Сандро – княз Александър фон Батенберг“ в Националната художествена галерия. От нейния разказ разбираме, че всъщност там на юг от големия транспортен и икономически център Франкфурт на Майн, се намира едно местенце, посветено на първия български владетел след Освобождението.
Да, макар и млад, Княз Александър е бил истински визионер в развитието на България! Безспорно един от солидните държавни мъже от онова време е Стефан Стамболов. Революционер от годините на нашето Възраждане, по-късно народен представител, регент при избора на наследника на Батенберг - Княз Фердинанд Сакс-Кобурготски, Стамболов остава следа в нашата история. За историците неговите действия са противоречиви. Само че, имаме нужда от спокоен и безпристрастен разговор за личността на Стамболов.
Запознайте се с Костадин Смиленов. Той е електроинженер, изобретател на различни видове двигатели. Но, и духовно просветен човек. Пише книги. Някои от тях носят заглавията “Ехото на Балкана”, “Сиви бели Гълъби”, “Сътворение” и други. Господин Смиленов проучва историята и както става ясно от камбанарията на своите 90 години, е видял много неща с очите си. Говорейки за Стефан Стамболов и неговият първороден син Константин, един от хората, които са го познавали, е именно Дядо Коце Смиленов. Трагична е съдбата на държавника, на човека Стефан Стамболов. Затова, когато слушаме днешните политици и техните кавги, е добре да познаваме историята. И по-важното, да се поучим от нея.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..