В изложбата е представен актуализиран исторически музеен разказ, който е съобразен със съвременното състояние на историческата наука. В експозицията са използвани интерактивни елементи и дигитални технологии. Фокусът е поставен в дълбоките стопански, социални, духовни и политически промени от епохата на Българското възраждане.
Пред Радио София ръководителят на отдел "История на България през Възраждането" към НИМ д-р Михаил Симов сподели, че обновяването на експозицията става възможно с помощта на НФ „Култура“.
„Новото е, че се връща този период в отредената за него зала (№4), тъй като тя в продължение на почти 10 години беше заета с две временни изложби. Сега отново се възвръща статуквото, както си е планирано в музея – тази зала да бъде посветена на този период. Посетителите ще могат да видят един доста обновен и обогатен експозиционен разказ“, каза д-р Михаил Симов.
По думите му, освен традиционното представяне на експонати във витрини, изложбата включва и дигитални и недигитални интерактивни елементи. Това са неща, които могат да се пипат и отварят от посетителите.
„Ще покажем и някои наскоро инвертирани експонати от периода, които за първи път се включват в постоянна експозиция. Замисълът на тази експозиция е да представи един цялостен разказ. Тя не е изградена на принципа няколко забележителни, уникални експонати и около тях изградена история. Това е един цялостен разказ, към който допълват както експонатите, така и илюстративните текстови материали към тях, дигиталните елементи. Всичко това създава цялостния разказ за историята на българските земи през тази епоха“, добави д-р Михаил Симов.
Той уточни, че в експозицията има уникални експонати, които могат да се видят само в Националния исторически музей. Сред тях са Митрата на Охридските архиепископи, добре известният дискос, изработен от Чипровски майстори за Бачковския манастир, лични вещи на български революционери и възрожденци, както и ръкопис на свещения Коран от 14 век.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..