Писателят Илко Димитров разказа пред Радио София за новата си книга, озаглавена “Веднъж през август“
По образование той е юрист, но и писането върви паралелно през житейския му път. Носител е на националната награда за поезия „Иван Николов“, автор е на много книги, първата от които излиза в края на 1989 година, когато заедно Ани Илков, Кирил Мерджански и Росен Друмев, тогавашното издателство “Български писател“ ги представя като млади гласове, след събитията от 10 ноември, същата година. Споделя, че ако не са се случили събитията на промяната по онова време, издаването на творчеството му не би било възможно. С подкрепата на поета Иван Теофилов, който го въвежда в публичното пространство.
„Той ме посъветва да сглобим една книжка, но тя престоя повече от година и трябваше да изчака да се случи демокрацията“, разказва писателят.
"Тогава беше време на сериозна цензура и опит да се излезе изпод един похлупак. Всяко време си има своите похлупаци, тогава бе един – тоталитарен похлупак, днес е друг – похлупакът на пазара, разбира се, той е за предпочитане пред тоталитарния", отбеляза Илко Димитров.
„Не ми е по-лесно от преди, казвам то съвсем отговорно, въпреки че беше тежко тогава“, твърди той.
Но литературният му път в поезията и есеистиката тръгва все пак в онова преломно време.
„Някакси се налага нуждата да извадиш от себе си нещо, а не умеех да пея, нито да рисувам. Оказа се, че се появяват думи, а след това се оказа, че това е по-силно от мен и така е до днес“, разкрива писателят, споделяйки, че не се вписва в общи групи и течения за взаимност и творчество.
„Стихосбирките на Илко Димитров винаги са концептуални, сериозни, посветени на големите въпроси на съществуването, питащи за смисъла и за ставането на нещата“, пише за книгата му „Веднъж през август“, Амелия Личева.
Всъщност, темата е една – реакцията на човека към това, което го заобикаля, обобщава авторът.
„Тази книга е много специална за мен, тя е много остра като саморазкриване и фокусирана върху злободневни проблеми, за разлика от другите ми книги, които са по-философични, тя е с акцент към войната и всички тези преживявания“, уточнява Илко Димитров.
"Заглавието на книгата „Веднъж през август“ цели да напомни за август 1914 г., когато се случва Първата световна война - събитие, което бележи прага на поносимостта и преглъщането на човешката агресия, и способността на човечеството да дава в жертва безброй трупове и да продължава напред, все едно нещата не са се случвали", отбелязва авторът
"Веднъж през август" ще бъде представена на 23 ноември в библиотеката на Гьоте институт
Чуйте още за аспектите набелязани в книгата му, която искрено и откровено търси пътя към читателите. С Илко Димитров разговаря Лили Големинова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..