Писателят Илко Димитров разказа пред Радио София за новата си книга, озаглавена “Веднъж през август“
По образование той е юрист, но и писането върви паралелно през житейския му път. Носител е на националната награда за поезия „Иван Николов“, автор е на много книги, първата от които излиза в края на 1989 година, когато заедно Ани Илков, Кирил Мерджански и Росен Друмев, тогавашното издателство “Български писател“ ги представя като млади гласове, след събитията от 10 ноември, същата година. Споделя, че ако не са се случили събитията на промяната по онова време, издаването на творчеството му не би било възможно. С подкрепата на поета Иван Теофилов, който го въвежда в публичното пространство.
„Той ме посъветва да сглобим една книжка, но тя престоя повече от година и трябваше да изчака да се случи демокрацията“, разказва писателят.
"Тогава беше време на сериозна цензура и опит да се излезе изпод един похлупак. Всяко време си има своите похлупаци, тогава бе един – тоталитарен похлупак, днес е друг – похлупакът на пазара, разбира се, той е за предпочитане пред тоталитарния", отбеляза Илко Димитров.
„Не ми е по-лесно от преди, казвам то съвсем отговорно, въпреки че беше тежко тогава“, твърди той.
Но литературният му път в поезията и есеистиката тръгва все пак в онова преломно време.
„Някакси се налага нуждата да извадиш от себе си нещо, а не умеех да пея, нито да рисувам. Оказа се, че се появяват думи, а след това се оказа, че това е по-силно от мен и така е до днес“, разкрива писателят, споделяйки, че не се вписва в общи групи и течения за взаимност и творчество.
„Стихосбирките на Илко Димитров винаги са концептуални, сериозни, посветени на големите въпроси на съществуването, питащи за смисъла и за ставането на нещата“, пише за книгата му „Веднъж през август“, Амелия Личева.
Всъщност, темата е една – реакцията на човека към това, което го заобикаля, обобщава авторът.
„Тази книга е много специална за мен, тя е много остра като саморазкриване и фокусирана върху злободневни проблеми, за разлика от другите ми книги, които са по-философични, тя е с акцент към войната и всички тези преживявания“, уточнява Илко Димитров.
"Заглавието на книгата „Веднъж през август“ цели да напомни за август 1914 г., когато се случва Първата световна война - събитие, което бележи прага на поносимостта и преглъщането на човешката агресия, и способността на човечеството да дава в жертва безброй трупове и да продължава напред, все едно нещата не са се случвали", отбелязва авторът
"Веднъж през август" ще бъде представена на 23 ноември в библиотеката на Гьоте институт
Чуйте още за аспектите набелязани в книгата му, която искрено и откровено търси пътя към читателите. С Илко Димитров разговаря Лили Големинова.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..