Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се промени след местните избори?

Снимка: БНТ

Каква е политическата обстановка в страната след изборите? Коментар по темата направи Любомир Стефанов, политолог преподавател в НБУ. Той посочи, че в следващите години Васил Терзиев ще бъде новият кмет на столицата.

"Изборите показаха, че всяка една партия в зависимост от резултата и независимо колко е пренебрежимо малък може да се чувства победител. Партии като "Има Такъв Народ", като "Възраждане" нямаха съветници. И "Продължаваме Промяната" между другото нямаха нито кметове, нито съветници по места. Вече се сдобиха с такива, тоест имат на какво да стъпят и да кажат ние сме вече национален фактор не само в парламента, но и в местната власт", отбеляза Стефанов.

По въпроса за бъдещето на "сглобката" той сподели:

"Ще намерят начин да продължат да си общуват заедно и да бъдат политически в управлението. Тоест, да поддържат парламентарно мнозинство в правителството." Освен това добави, че настоящата картина от местните избори, които със специфичната си логика все пак са някакъв ориентир, няма настроения, които да изискват или да вменяват нужда от предсрочни парламентарни избори. Това е така, защото резултатът от тях ще бъде същият. Според думите му това ще бъде губене на време, пилеене на пари и на обществено внимание и гражданска енергия за кауза, която като че ли никой няма да спечели в краткосрочен и още по-малко дългосрочен план.

"Българските политици в София забравиха, че по места общините в България се управляват от коалиции, които с терминологията на улицата спокойно можем да наречем "сглобка" от 30 години. Няма такива партии, които да са постигали монолитни победи в общинските съвети, водени от гордото лице на листата, съответно кметът. На всички им се налага да работят в много сложни ситуации с хора, които са на пръв поглед върли политически противници и идват от лагер, който е най-малкото несимпатичен на централно ниво. И в момента това обикаляне по места на фона на тази електорална истерия, която ни е обгърнала и ни замъглява разума, доведе до челен сблъсък с реалността, което не се хареса на всеки и всеки интерпретира според личните си предпочитания и евентуално желания, но реалността е такава, каквато е", посочи Стефанов.

Относно промените в ДПС той отбеляза, че има разместване на пластовете в партията, което е наложило Ахмед Доган да се появи отново.

"От момента, в който започна да се сътворява и материализира на следващото коалиционно управление господин Пеевски е много активен. Очевидно има роля и тя е водеща, а дали би могъл да бъде председател на движението зависи от самото движение. В крайна сметка те са си партия, в чиито изборни цикли с общо събрание, на което гласуват тези неща никой не може да им каже кое, как, защо и дали. Но категорично той е влязъл в режим, който да бъде все по-публичен, видим, може би до степен на натрапчивост. Което идва да отбележи някаква трансформация в ДПС. Самият факт, че господин Пеевски е ако не легитимиран, то поне приеман от настоящото управление като партньор показва, че това нещо не е шокиращо, нито странно", сподели той.  

На въпроса възможен ли е нов ляв проект Стефанов отбеляза, че за да имаме нормална политическа сцена трябва да има "ляво" и "дясно", а в момента те липсват.

"Госпожа Нинова няма да сдаде партията, никой не успя да я изтръгне, нито да я измести от лидерската позиция по куп причини. Така, че Госпожа Григорова ако желае да прави нова партия трябва да положи доста повече усилия от това, да се изкарва жертва на някакъв хипотетично, машинно, изкуствено интелектуален и човешки фактор за заговор за да загуби изборите", каза той.

По отношение на господин Терзиев Стефанов посочи, че е възможно "Продължаваме Промяната" да премине в нова фаза и господин Терзиев да стане символ на тази нова фаза. И добави:

"Това, че е кмет на София му гарантира място, независимо между другото кой е на власт да бъде на масата на Министерския съвет."

По въпроса за перспективите пред правителството относно поставените цели той каза, че коалицията трябва да изготви ясна, последователна и комуникационна стратегия, която да държи българските граждани в час какво се прави, как се прави, кой ще плаща цената и какви ще бъдат ползите от тези мерки.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00