Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Форумът Ratio 2023 събира учени от различни държави

Снимка: Радио София

На 11 ноември в Sofia Tech Park се завръща форумът Ratio. Това е едно от най-големите събития на едноименната организация, чиято основна цел е да популяризира науката. На форума ще бъдат обсъдени научни факти от международни лектори, ще има демонстрации, изложби, допълнителни забавления и изненади. Сред темите са: дезинформацията в сферата на AI, любопиството, астрономията, океана и др. Подробности за събитието пред Радио София разказаха Никола Кереков и Енея Георгиева.

Един он гостите е Робин Инс, който заедно със своя колега Браян Кокс ще обсъдят любопитството като такова. Робин Инс ще разкаже каква е неврофизиологичната и революционна роля на любопитството.

"Интересното е, че любопитството не се среща само при нас хората, има го и при животните, като еволюционните биолози смятат, че то дава възможност на животните да обследват територии и да добият информация, която може да е жизненоважна за тях и тяхното оцеляване", отбеляза Кереков.

Относно понятието "свобода" Георгиева сподели:

"Имаме я, но идеята е какво правим с нея. Събития като Ratio ни дават възможност да погледнем към науката, да я видим по един достъпен начин и след това да си направим извод за това, какво се случва около нас и къде сме ние в цялата тази картина. Много е важно да се взема знание от хора, които го имат и то е на достъпен език. От гледна точка на това, че информацията днес е в огромни количества от много източници и ние чисто човешки нямаме времето да проверим всеки един от тях. Тя много често минава като шум, като една халюцинация и ние сами си избираме кое да го предадем нататък, когато някой любопитен срещу нас ни попита нещо и кое да запазим за себе си."

Тя отбеляза, че е много изкушаващо да очакваме, че с напредъка на технологиите те са безгрешни и съвършени. Истината е, че тези алгоритми са обучени на базата на това, което вече е в интернет, а негови създатели сме ние. AI е в помощ на тези, които са готови да работят с него и трябва да запазим критичното си мислене.


Кереков посочи, че когато работим с тези платформи се изкушаваме да им придаваме човешки качества. И допълни:

"Ако се съсредоточим ние ще видим колко е изобретателен AI. Той е изработил нещо, което чисто лингвистично и като структура изглежда абсолютно правилно, достоверно и дори в много случаи звучи много убедително. Това всъщност е големият риск. Защото ако изкуственият интелект е страхотна технология хората, които я използват трябва да имат винаги едно наум. Това до голяма степен ще представлява едно предизвикателство за начина, по който хората консумират комуникация."

Един от лекторите на събитието е Роберто Трота, който ще разкаже как звездите са повлияли на развитието на човечеството и са го напътствали по разнообразни и неподозирани начини. Пътешествието ще започне още от праисторическо време, за да разберем бъдещото и ролята на изкуствения интелект в астрономията и в изучаването на звездното небе. Ще бъде разгледан и един по-мрачен сценарий на светлинно замърсяване и екологична криза.  

Относно фалшивите новини Георгиева каза, че в последните години все повече технологични компании мислят решения в тази посока. Георгиева ще участва във форума с тема за борбата с фалшивите новини. Тя отбеляза, че решенията срещу дезинформацията се увеличават и стават все по-ефективни. По време на събитието ще бъде представена интерактивна изложба, на която хората ще могат сами да взаимодействат с различни видове теми и да видят как те могат да се променят в двете посоки - от една страна да бъдат достоверни, и от друга страна да се изопачат до ниво да граничат с конспирация.

"Най-голямото предизвикателство пред медиите е как да представяме опроверженията на тези твърдения по нов начин и изкуственият интелект ни дава различни инструменти как да го правим", посочи Георгиева.

Друга интересна тема, която ще бъде обсъдена е тази за Океана, като неин лектор ще бъде морският биолог Луиз Алкок. Изследването на морските дълбини и намирайки живот дори в Марианската падина, това дава надежда на човечеството, че би могло да потърси живот и на друга планета.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млад мъж се нуждае от средства за лечението си

Константин Сакаян е част от администрацията на Комисия за защита от дискриминация. За жалост, при него е установено злокачествено образувание в единият крак, а именно "Сарком на Юинг", което е силно прогресиращо. Той е спешно е насочен към клиника в България, но поради влошаване на състоянието му Косьо и майка му са потърсили възможмост за лечение..

публикувано на 13.05.24 в 18:45

Първо издание на инициативата за пътна безопасност "Всички заедно за живот" ще се проведе в Банкя

Първото издание на събитието по пътна безопасност "Всички заедно за живот" ще се проведе на 18 май 2024 г. в Банкя. То се организира от родителите на загиналия в пътен инцидент 17-годишен Стефан Стефанов, които основават фондация с неговото име. "Чрез това събитие искаме да посеем зрънцето на отговорността. И да покажем по иновативен начин,..

публикувано на 13.05.24 в 18:23

Призове за най-добър учител на годината

Връчиха наградите на националния конкурс "Учител на годината". В заключителния етап на конкурса са номинирани 70 учители и директори, като измежду тях бяха наградени победителите в десет направления, каза председателят на СБУ д-р на икономическите науки Янка Такева. Направленията са предучилищно възпитание и подготовка; начално образование;..

публикувано на 13.05.24 в 17:20
Ирина Стоянова и Андреа Драгов

Необичаен фестивал за триизмерно изкуство ще обедини всички изкуства в рамките на 4 дни

Ирина Стоянова и Андреа Драгов са организатори на Фестивал за мултиизмерно изкуство Delta Dimensions, един необичаен фестивал, въвеждащ ни в мистериозния свят на огледалата. "Нарекохме го Мулти арт фест, което означава, че той се състои от множество различни изкуства, а целта е те да бъдат съчетани заедно в един поток на въображението...

публикувано на 13.05.24 в 17:16

Бизнесът у нас

Плановете на бизнеса да наема нови хора през предстоящите шест месеца до септември са умерени. В същото време дефицитът на кадри продължава да е най-големият проблем на пазара на труда. Това показва шестото прогнозно проучване на пазара на труда на Българската конфедерация по заетостта, която обединява най-големите HR агенции в страната. В..

публикувано на 13.05.24 в 16:04

В дебютната си изложба Изабел Иванова поглежда към храната като изкуство

В предаването "Радиокафе" е срещата ни с младата художничка Изабел Иванова. На 14 май тя ще открие своята дебютна самостоятелна изложба , носеща краткото, но експресивно заглавие „Яж!“, която е насочена към визуалното "поглъщане" на цветовете и многообразието на храната. Изабел е родена във Видин, занимава се с изкуство от..

публикувано на 13.05.24 в 15:20

Евден Димитров – EVDN представя новия си сингъл "Monroe"

Евден Димитров – EVDN направи премиера в Радио София на новия си сингъл„Monroe”.В него той си колаборира с певицата Лили Янакиева „Последните две години имахме удоволствието да свирим заедно, също и на промоцията на „Семейни ценности“. Мисля, че нейния глас е уникален. Много добро попълнение към нашия колектив“, каза EVDN. Той сподели,..

публикувано на 13.05.24 в 14:58