Един он гостите е Робин Инс, който заедно със своя колега Браян Кокс ще обсъдят любопитството като такова. Робин Инс ще разкаже каква е неврофизиологичната и революционна роля на любопитството.
"Интересното е, че любопитството не се среща само при нас хората, има го и при животните, като еволюционните биолози смятат, че то дава възможност на животните да обследват територии и да добият информация, която може да е жизненоважна за тях и тяхното оцеляване", отбеляза Кереков.
Относно понятието "свобода" Георгиева сподели:
"Имаме я, но идеята е какво правим с нея. Събития като Ratio ни дават възможност да погледнем към науката, да я видим по един достъпен начин и след това да си направим извод за това, какво се случва около нас и къде сме ние в цялата тази картина. Много е важно да се взема знание от хора, които го имат и то е на достъпен език. От гледна точка на това, че информацията днес е в огромни количества от много източници и ние чисто човешки нямаме времето да проверим всеки един от тях. Тя много често минава като шум, като една халюцинация и ние сами си избираме кое да го предадем нататък, когато някой любопитен срещу нас ни попита нещо и кое да запазим за себе си."
Тя отбеляза, че е много изкушаващо да очакваме, че с напредъка на технологиите те са безгрешни и съвършени. Истината е, че тези алгоритми са обучени на базата на това, което вече е в интернет, а негови създатели сме ние. AI е в помощ на тези, които са готови да работят с него и трябва да запазим критичното си мислене.
Кереков посочи, че когато работим с тези платформи се изкушаваме да им придаваме човешки качества. И допълни:
"Ако се съсредоточим ние ще видим колко е изобретателен AI. Той е изработил нещо, което чисто лингвистично и като структура изглежда абсолютно правилно, достоверно и дори в много случаи звучи много убедително. Това всъщност е големият риск. Защото ако изкуственият интелект е страхотна технология хората, които я използват трябва да имат винаги едно наум. Това до голяма степен ще представлява едно предизвикателство за начина, по който хората консумират комуникация."
Един от лекторите на събитието е Роберто Трота, който ще разкаже как звездите са повлияли на развитието на човечеството и са го напътствали по разнообразни и неподозирани начини. Пътешествието ще започне още от праисторическо време, за да разберем бъдещото и ролята на изкуствения интелект в астрономията и в изучаването на звездното небе. Ще бъде разгледан и един по-мрачен сценарий на светлинно замърсяване и екологична криза.
Относно фалшивите новини Георгиева каза, че в последните години все повече технологични компании мислят решения в тази посока. Георгиева ще участва във форума с тема за борбата с фалшивите новини. Тя отбеляза, че решенията срещу дезинформацията се увеличават и стават все по-ефективни. По време на събитието ще бъде представена интерактивна изложба, на която хората ще могат сами да взаимодействат с различни видове теми и да видят как те могат да се променят в двете посоки - от една страна да бъдат достоверни, и от друга страна да се изопачат до ниво да граничат с конспирация.
"Най-голямото предизвикателство пред медиите е как да представяме опроверженията на тези твърдения по нов начин и изкуственият интелект ни дава различни инструменти как да го правим", посочи Георгиева.
Друга интересна тема, която ще бъде обсъдена е тази за Океана, като неин лектор ще бъде морският биолог Луиз Алкок. Изследването на морските дълбини и намирайки живот дори в Марианската падина, това дава надежда на човечеството, че би могло да потърси живот и на друга планета.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..