„Книгата на мечтите“, в която се преплитат театър, музика, танц и цирк,с фантастична сценография, 18 авторски песни и над 90 артиста на сцена - с премиера на 14 ноември в зала 1 на НДК. Ани Дончева, автор на спектакъла:
"Водещият ни герой е абсолютен сирак, който живее на улицата и бива прибран от главатаря на уличната банда, но иска да стане нещо повече. Влюбва се в магията на пътуващ карнавал и в крайна сметка намира своето място и семейство там.
Този път не се занимавам с танците, написахме идеята с Ралица Мерджанова - тя е и главен хореограф. Към нас се присъедини Александър Чобанов, направи добрата постройка. Режисьорът ни Уест Хайлър се включи в началото на септември. Той е един от малкото бродуейски режисьори, работещи с циркове - негов е спектакълът на Сирк дю Солей на Бродуей.
Преди 13 години се озовах на Бродуей, спомням си какво чувство ме завладя след "Фантомът на операта". Миналата зима бях в Лас Вегас и си спомних как излязох от едно шоу, обадих се на Ралица и казах - правим го. Познаваме танцовата общност, имам опит в организиране на събития - когато го правиш, то е креативен процес и нещата се променят.
Упоритост, целенасоченост и никакво отказване. Това е първият частен продукт тук, с размах и бюджет, без да имаме зала и място за репетиции. Това е моята Книга на мечтите, аз съм главният герой. Идеята е да тръгнем на турне и в чужбина, поканили сме и чужди агенти за пътуващи шоу-програми, може би ще има по-голям живот в чужбина.
Във финалната песен всички артисти ще се съберат на сцената. Музиката и песните са на живо. Имаме от циганска сватба до рок. Мюзикълът е най-високата класа сценично изкуство, добавили сме цирк, за да се получи още по-добре. Независимите танци са най-малката част от артистичния сектор. От 15 години през залите ни са минали хиляди хора, образовали сме, възпитавали сме вкусове. Това е нещото, което правя в последните 15-17 години."
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..