Продължаваме с представянето на колеги от екипа на Радио София, като днес конкретният повод е новото предаване, на което те ще са водещи. Подробностите от:
Лъчезар Христов - един от запомнящите се гласове:
"Не съм очаквал, че толкова дълго ще се задържа, може да се каже, че имам различно поле за изява в различни области. Много случайно преди 12 години попаднах в Радиото. Оказа се, че ми е интересно, че научаваш много неща. Не е случайно, че се опитваме да предлагаме програма във време, когато всеки има достъп до трибуна. А по-малко се чуваме, сякаш.
Имам подозрение, че първото ми интервю е било с тогавашния председател на СОС. Най-голямото предизвикателство за един водещ е не просто да оставя гостите да си изказват тезите, а да прекъсва, ако трябва да се коригира нещо. Какъвто и да съм в днешния си ден, това не трябва да се забелязва в ефир.
Идеята за ново дискусионно-аналитично предаване все се отлагаше заради предизборните кампании. Започваме в понеделник, 13 ноември, всеки делничен ден от 17 ч., казва се "Форум" - няма нужда да се обяснява защо. Амбицията е и сега това да се случва за един час с двама гости, различни гледни точки (не на принципа "всеки сам си преценя" или конспиративни теории) и коментар по теми от седмицата. Надявам се дискусиите да дават и контекст на исторически събития."
Другото лице на този формат е Антония Каменичка, която слушаме сега:
"Неизбежно, като от дете крачиш по коридорите, винаги съм се докосвала до Радиото, но не се виждах да стана част от него. Но ето ме пак, може би най-щастлива да съм част от Радио София вече 4 години. Не е нужно да си изкарваш парите от нещо, за да го практикуваш - в моя случай става дума за първата ми професия, социологията.
Предизвикателства - много. Да изпълняваш собствените си критерии, да надскачаш себе си, да имаш картинката за това, което правиш, в главата си, да не се оставаш на инерцията. Сънувах как се спускам с носия със сноуборд от един връх. Много забавно е, че това стана заразно. Не мисля, че успехът трябва да има тежка цена. Като не жертваш принципите си. Вярвам в позитивното надграждане.
Както всяко ново нещо, има притеснения и вълнения. Искаме да избягаме от рамката на професионалните анализатори - всеки, който има какво да ни каже, да се чувства потенциално поканен!"
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..