Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Черен петък" – за какво да внимаваме

Снимка: БГНЕС

В края на ноември предстои т.нар. "Черен петък", в който потребителите могат да закупят стоки със значителни намаления. След пандемията, тенденцията хората да пазаруват онлайн се запазва, каза пред Радио София Соня Спасова – директор на Европейския потребителски център.

„Моят съвет, покрай еуфорията на "Черния петък", е да бъдем внимателни. Независимо от това колко добре изглежда една сделка, наистина да проверим дали тя е такава, като се започне от това да се провери търговеца, да се проверят условията, при които ще ни бъде продадена тази стока или услуга и след това да се провери и цената“, обясни Соня Спасова.

Тя посъветва потребителите да сравнят цената да даден продукт с други интернет сайтове или физически магазини. Ако искаме да проверим търговеца, можем да го направим на сайта му, тъй като те са задължени да публикуват информация като адрес и телефон.

„Ако вие искате да се сдобиете с последен модел телефон или някакъв вид техника за вкъщи е добре да се проследи последните няколко месеца как се движат цените, за да бъдете сигурни наистина, че цената на Черния петък е намалена“, уточни директорът на Европейския потребителски център.

Соня Спасова припомни, че при пазаруване онлайн имаме право в 14-дневен срок да върнем стоката. Ако пък продуктът се развали прекалено бързо, можем да изискаме от търговеца да го замени или да ни върне парите.

„Никога не давайте ЕГН на продавача. Добре е да се проверява на кого изпращаме данните от банковата сметка и защо ни се иска. Не е добре да изпращаме данни от обществен интернет – в ресторанта или в хотела, т.е. да не използваме общодостъпни интернет връзки, когато изпращаме чувствителна лична информация“, посъветва Соня Спасова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05