Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се промени ли данък сгради?

Снимка: Яна Боянова

Ще има ли повишение на данък сгради и такса смет и какво предвиждат промените в Закона за местните данъци и такси?

Предложение за промени в Закона за местни данъци и такси предвижда данъкът върху имотите да е обвързан с пазарните им цени, а данъчните оценки на жилищата да могат да се актуализират на всеки две години. Предложението е на правителството и Националното сдружение на общините в Република България и е одобрено на заседание на Кабинета. Предстои обсъждане в Народното събрание. Какви са икономическите аргументи за това предложение и какви ще са ефектите ако то бъде прието? Подробности разказаха доц. Ивайло Симеонов, член на Управителния съвет на НСОРБ и кмет на Елин Пелин и икономистът Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ).

"Има различни икономически аргументи, но по-важно е да започнем по-отдалеч, а именно по отношение на това защо се направи това предложение. Има много населени места, в които има изключително голяма несправедливост и то именно по декларираната стойност на сградата. Много често се получава в две съседни къщи, които са горе-долу приблизителни като разгъната застроена площ да плащат 10 и повече пъти различия в данъците, които имат за сградите, което е изключително несправедлвио. Тук не говорим само за увеличение, защото много често чувам популистки изказвания от гледна точка на това "ето, вдигат се данъците", а пък никой не поставя въпроса, че много дълги години имаше една такава крайна несправедливост, която вече е време да бъде регламентирана. Да не говорим, че има села, в които данъците, които събираме не стигат дори за покриване на уличното осветление", коментира доц. Симеонов.


Той отбеляза, че предложението цели не толкова вдигане на данъците, колкото да има справедливост, а и да няма много укрити доходи. Освен това каза:

"Това подобряване на качеството на живот, на инфраструктурата трябва да дойде отнякъде. И аз не искам да хитруваме, предпочитам варианта да има справедливост и да има прозрачност на данъците и тяхното разходване, отколкото да се залъгваме, че някой увеличава нещо, само защото иска да вземе повече средства."

Относно това, че омбудсманът Диана Ковачева е изпратила становище до шест парламентарни комисии, в които се противопоставя на предложените промени в закона, в което становище настоява да се направи анализ на социалния ефект особено върху уязвимите групи доц. Симеонов коментира:

"Тук не става въпрос за уязвими групи, а по-скоро става въпрос за това да я има тази справедливост при подхода за формиране на данъците. За тези уязвими групи трябва да се направят социални инструменти, с които те да бъдат стимулирани, подпомагани, или по някакъв начин обезщетени, ако виждаме, че има някаква несправедливост." И добави:

"Съгласен съм с абсолютно всички социални инструменти, които се правят с цел да подпомагат семейства, да подпомагат хора, които са в неравностойно положение, или по някакъв начин са изпаднали от социалния живот. В същото време съм много против популизма на някои партии, особено които са в опозиция, които се стремят да продължават да държат тази несправедливост в страната, която е направо вече крещяща."

Той изрази мнение, че за "такса смет" трябва да има разработен специфичен и много конкретен инструмент, с който хората, които генерират да плащат, а не както досега.

Адриан Николов

Коментар по темата направи и икономистът Адриан Николов. Той посочи, че въпросът за данъците и таксите е най-важната точка, тъй като тя засяга най-голям брой хора.

"Идеята, която е предложена е всъщност да се създаде механизъм, който регулярно да обновява тези оценки на база на реалните пазарни стойности. Това създава един много сериозен страх от повишение на данъците на хора, които с години и десетилетия са плащали много нисък данък на своите имоти, независимо, че живеят на много скъпи локации в големи градове. Но трябва да видим всъщност как ще изглежда във финалния си вариант този закон", сподели той.  

Николов отбеляза, че не трябва да забравяме за способността на самите общини да варират в рамките на самия данък. По думите му основната цел е да се създадат повече финансови възможности на общините да провеждат собствени политики.

"Това, което не бива да пропускаме е сериозният риск от повишаване на несъбираемостта на данъците. Дори в момента, при настоящите доста по-ниски равнища много общини, особено по-малките имат сериозен проблем с това, да събират голяма част от данъците, които налагат и които трябва да налагат. Колкото по-нагоре вдигаме данъчната ставка и реалната стойност, която домакинствата трябва да плащат, толкова повече влизаме в риск те просто да се откажат да плащат изобщо. Това трябваше да бъде оценено много преди предлагането на промените", заяви Николов.

Относно двегодишния срок за актуализация на данъчната оценка той каза, че въпросът е дали чисто административно ще може да се случи този процес, тъй като ще трябва стотици хиляди жилища да претърпят обновление на оценката, като не е възможно да се избегнат грешки, които също ще трябва да бъдат коригирани. Това зависи изцяло от капацитета на администрацията, която ще го изпълнява и ще трябва да има механизъм за подаване на жалби от граждани, които смятат, че оценките на техните жилища са прекалено високи.

Какво е мнението на гражданите чуйте в анкетата на репортера на Радио София Златина Петкова:

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00