Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект в живота на хората

Снимка: Радио София

Елица Стоилова, създател на платформа за чатбот с изкуствен интелект UMNI, разказа пред Радио София за това, как тяхна разработка е избрана за финалист на голямо състезание за стартъпи в Португалия, както и за чатбота на НБУ, който е разработила. Тя гостува в Денят на жената предприемач, който се отбелязва в 144 държави и 110 университета и институти по цял свят, за да подпомогне промяната и развитието на 250 милиона момичета, които живеят в бедност. По този повод Елица Стоилова, която е чест лектор на форуми, свързани с иновации, предприемачество и нови технологии, е поканена да участва в панела, озаглавен "Изкуствен срещу естествен интелект". В него ще бъдат разглеждани въпроси как изкуственият интелект променя живота на хората.

По думите й противопоставяне няма, защото това, което образно наричаме изкуствен интелект е плод на естествения интелект.

"Самият термин изкуствен интелект е изключително всеобхватен, той е като термина "вода". Когато говорим за вода, трябва да кажем дали е речна, дали е дъждовна, дали е от морето, дали е от крана, дали е минерална вода, дали е трапезна вода. Изкуственият интелект е цялостно научно направление и има много подразделения, които се занимават с разработки в различни сфери. Когато говорим за гласово разпознаване, когато говорим за лицево разпознаване и за много други такива технологии, зад тях стоят също алгоритми. Тяхната работа е да изпълняват някакви функции за части от секундата, но много по-бързо и точно, отколкото един човек може да го направи. За да свършат някаква работа за кого? За нас хората", поясни Стоилова.

Тя допълни, че в случая най-плашещото е самата промяна, тъй като хората трудно свикват с промените. Технологията навлиза все повече в нашето ежедневие и хората ще трябва да се адаптират, а и самите професии се променят. Освен това в следващите няколко години, отново във връзка с изкуствения интелект, ще възникват и нови професии, за които също ще има нужда от хора.

"Има страшно много ресурси за обучение, изключително достъпни и днес всеки може да разработи свой чатбот и да тренира разговорния АI модел за своя собствен бизнес без да има технически знания и умения.

"Трябва да приемем факта, че трябва да се учим. Ученето докато си жив не е от днес, но точно в тази сфера е абсолютно задължително", допълни тя.  

Стоилова и нейната фирма са един от петимата финалисти на състезание за стартъпи в туризма, което се провежда в Португалия. Те са се преборили с над 150 компании от 15 държави. Състезанието е организирано от португалския Център за иновации в туризма, създаден и подкрепян от Министерството на туризма на Португалия, Майкрософт, Гугъл и други ключови организации. Финалът ще се проведе на 16 януари 2024 г. в Порто, когато ще бъде обявен и победителят.

"Министерството на туризма на Португалия има 10 годишна стратегия за иновации в туризма. Имат фонд, който отделя средства и инвестира в технологични стартъпи, които са точно фокусирани в сферата на туризма. Самата програма беше уникална цяла седмица. Не само, че посетихме известни туристически места в Лисабон и Порто, но фокусът беше посещение на лаборатория за технологии, център за научно-изследователски изследвания, където се създават ракети, подводни лодки и други такива машини", отбеляза тя и добави:

"Много сме различни, с много различни продукти и услуги участваме, като оценката е не само на базата на това, което сме постигнали до момента и с каква технология сме на пазара (в случая ние сме с чатботове с изкуствен интелект), но и какъв е потенциалът за бързо развитие на самата компания, колко сме активни. Цялостен преглед на дейността от много различни гледни точки."

"НБУ е първопроходец в България с разработването на университетски чатбот, който работи на живо повече от месец. Техен екип го разработи, използвайки нашата платформа. Той помага на студентите по много различни теми, а от ръководството са решили, че за да могат да преценят какви са темите, които чатботът ще покрие са направили анализ на комуникацията на университета със студентите 5 години назад. В процеса на планиране са открили възможности за оптимизиране на административните процеси", споделя Стоилова.

По думите й алгоритъмът иззема рутинните задачи, за да може персоналът да се съсредоточи върху по-висококвалифицирана дейност, която дава по-висока добавена стойност на бизнеса и потребителите. Стоилова отбеляза, че старите версии на чатботове, които все още присъстват на пазара често се объркват с отговорите, когато има много ключови думи и това създава погрешно негативно впечатление. Новите версии, които са с изкуствен интелект не търсят ключова дума, а се анализира логиката на самия въпрос.

Стоилова призова хората, които искат да се занимават с тази технология да се запишат на курсове, тъй като тя е динамична и се развива бързо.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Спаси София

Нови платформи на столични спирки ще улесняват качването и слизането

Нови спирки на градския транспорт ще бъдат изградени в столицата, анонсират от "Спаси София". При тях се предвижда поставянето на специални платформи, които правят качването и слизането от превозните средства по-достъпно и безопасно. Платформите са на нивото на тротоара и “удължават” спирката до вратите на превозните средства. Така се осигурява..

публикувано на 03.05.24 в 19:03

Свободен достъп до експозиции, боб чорба и влизане в бойна кабина на 6 май

Националният военноисторически музей (НВИМ) и тази година ще отбележи празника на Б ългарската армия 6 май с вход свободен за посетители  на постоянната си хронологична и външна експозиция . От 10.00 до 17.00 ч. свободно могат да бъдат разгледани и временните изложби „Армията във време на промени“, „Белезите на войната:..

публикувано на 03.05.24 в 16:50

Криптовалутата има предимства и при даване и получаване на дарения

Криптовалутите са първите представители на технологията, която ще промени света. Неутрални, защитени, недискриминиращи, децентрализирани, бързи и прозрачни , криптовалутите предлагат страхотен начин за изразяване на човешки емоции без ограничение, и ще допринесат за постигането на положителна промяна в обществата по света, убедени са експерти...

публикувано на 03.05.24 в 15:45
Снимки: Младен Петков

Седмицата в САЩ: Кои, как и защо провеждат пропалестинските протести

Студентските пропалестински протести продължиха и тази седмица в Съедините щати. На места университетите постигнаха споразумения с протестиращи, но в някои кампуси интензитетът им нарасна и се стигна до полицейски рейдове, информира Младен Петков от Вашингтон. Поне две хиляди души в цялата страна са арестувани по данни на местни медии...

публикувано на 03.05.24 в 15:18

"Game Changers" - саундтрак на София и отношението ни към нея

„Game Changers - ода за един град“ е музикален аудио проект за София на Данислава Делчева. Премиерата му е на 10 май, от 20.00 часа, в „Топлоцентрала“. Вдъхновението за него идва от градската среда и начина, по който се свързваме с нея, каза пред Радио София авторката Данислава Делчева. В основата на албума стоят документални звуци от градския..

публикувано на 03.05.24 в 14:11

"Готови ли сте за Великден?" учи какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица

Националният етнографски музей представи последното издание „Готови ли сте за Великден?“. От него читателите ще научат какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица. Пред Радио София гл. асистент д-р Иглика Мишкова – зам.-директор на Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН обясни, че това последно..

публикувано на 03.05.24 в 12:54

"Образ и присъствие" - изложба на Катерина Кацарова

Изложбата продължава до 9 май и може да бъде разгледана всеки работен ден от 14.00 до 17 .00 часа. Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 03.05.24 в 12:46