Елица Стоилова, създател на платформа за чатбот с изкуствен интелект UMNI, разказа пред Радио София за това, как тяхна разработка е избрана за финалист на голямо състезание за стартъпи в Португалия, както и за чатбота на НБУ, който е разработила. Тя гостува в Денят на жената предприемач, който се отбелязва в 144 държави и 110 университета и институти по цял свят, за да подпомогне промяната и развитието на 250 милиона момичета, които живеят в бедност. По този повод Елица Стоилова, която е чест лектор на форуми, свързани с иновации, предприемачество и нови технологии, е поканена да участва в панела, озаглавен "Изкуствен срещу естествен интелект". В него ще бъдат разглеждани въпроси как изкуственият интелект променя живота на хората.
По думите й противопоставяне няма, защото това, което образно наричаме изкуствен интелект е плод на естествения интелект.
"Самият термин изкуствен интелект е изключително всеобхватен, той е като термина "вода". Когато говорим за вода, трябва да кажем дали е речна, дали е дъждовна, дали е от морето, дали е от крана, дали е минерална вода, дали е трапезна вода. Изкуственият интелект е цялостно научно направление и има много подразделения, които се занимават с разработки в различни сфери. Когато говорим за гласово разпознаване, когато говорим за лицево разпознаване и за много други такива технологии, зад тях стоят също алгоритми. Тяхната работа е да изпълняват някакви функции за части от секундата, но много по-бързо и точно, отколкото един човек може да го направи. За да свършат някаква работа за кого? За нас хората", поясни Стоилова.
Тя допълни, че в случая най-плашещото е самата промяна, тъй като хората трудно свикват с промените. Технологията навлиза все повече в нашето ежедневие и хората ще трябва да се адаптират, а и самите професии се променят. Освен това в следващите няколко години, отново във връзка с изкуствения интелект, ще възникват и нови професии, за които също ще има нужда от хора.
"Има страшно много ресурси за обучение, изключително достъпни и днес всеки може да разработи свой чатбот и да тренира разговорния АI модел за своя собствен бизнес без да има технически знания и умения.
"Трябва да приемем факта, че трябва да се учим. Ученето докато си жив не е от днес, но точно в тази сфера е абсолютно задължително", допълни тя.
Стоилова и нейната фирма са един от петимата финалисти на състезание за стартъпи в туризма, което се провежда в Португалия. Те са се преборили с над 150 компании от 15 държави. Състезанието е организирано от португалския Център за иновации в туризма, създаден и подкрепян от Министерството на туризма на Португалия, Майкрософт, Гугъл и други ключови организации. Финалът ще се проведе на 16 януари 2024 г. в Порто, когато ще бъде обявен и победителят.
"Министерството на туризма на Португалия има 10 годишна стратегия за иновации в туризма. Имат фонд, който отделя средства и инвестира в технологични стартъпи, които са точно фокусирани в сферата на туризма. Самата програма беше уникална цяла седмица. Не само, че посетихме известни туристически места в Лисабон и Порто, но фокусът беше посещение на лаборатория за технологии, център за научно-изследователски изследвания, където се създават ракети, подводни лодки и други такива машини", отбеляза тя и добави:
"Много сме различни, с много различни продукти и услуги участваме, като оценката е не само на базата на това, което сме постигнали до момента и с каква технология сме на пазара (в случая ние сме с чатботове с изкуствен интелект), но и какъв е потенциалът за бързо развитие на самата компания, колко сме активни. Цялостен преглед на дейността от много различни гледни точки."
"НБУ е първопроходец в България с разработването на университетски чатбот, който работи на живо повече от месец. Техен екип го разработи, използвайки нашата платформа. Той помага на студентите по много различни теми, а от ръководството са решили, че за да могат да преценят какви са темите, които чатботът ще покрие са направили анализ на комуникацията на университета със студентите 5 години назад. В процеса на планиране са открили възможности за оптимизиране на административните процеси", споделя Стоилова.
По думите й алгоритъмът иззема рутинните задачи, за да може персоналът да се съсредоточи върху по-висококвалифицирана дейност, която дава по-висока добавена стойност на бизнеса и потребителите. Стоилова отбеляза, че старите версии на чатботове, които все още присъстват на пазара често се объркват с отговорите, когато има много ключови думи и това създава погрешно негативно впечатление. Новите версии, които са с изкуствен интелект не търсят ключова дума, а се анализира логиката на самия въпрос.
Стоилова призова хората, които искат да се занимават с тази технология да се запишат на курсове, тъй като тя е динамична и се развива бързо.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..