"Мислихме, мислихме и решихме да направим стихотворения. След това обаче видяхме в интернет, че топлата вода отдавна вече е открита и има такива форми. Затова решихме да направим нашия прочит на стихотворенията и в тях да вкараме не само изпълнение на актьор или актриса, а да го пречупим и да вкараме всички изкуства вътре. Да бъде и театрално и кино заснето, да има визия, да има танци, музика... В първото ни стихотворение няма танц, но в следващите сме заложили да има", сподели Пешева.
"Ако има нещо, което е непреходно, това е емоцията. А едно от основните неща, което е заложено в поезията е емоцията", допълни Илиева. Изборът им се е спрял на "Приказка за честта", защото са открили драматургия в това стихотворение.
"Христо Смирненски е мой любим автор още от ученическите години, но винаги съм го чувствала близък. Той самият е творил в такива невръстни години и в момента, в който и двете го прочетохме по-внимателно и по-целенасочено, просто то само си каза: "аз съм", отбеляза Илиева. Тя поясни, че за нея като актриса е било доста трудно, защото е трябвало да се превъплъти в два коренно различни образа.
"Ние искрено се забавлявахме в целия процес и за нас беше важно да го споделим с хората", каза Илиева. За осъществяването на първия клип от проекта е помогнало финансирането по програма "Култура" към Столична община. Идеята на двете дами е занапред от класика да преминат към съвременна поезия.
"Другото стихотворение, което на мен лично много ми хареса и желанието ми е, освен Милена да включим и ученици е "Моята молитва" на Христо Ботев. Много ми се иска да покажем още по-съвременен и младежки прочит на точно това стихотворение", отбеляза Пешева.
"В "Приказка на честта" участва също така една млада музикантка - Ая Коева, която е ученичка от Музикалното училище "Любомир Пипков". Тя е и автор на произведение, което е писано по стихотворението "Приказка на честта".
"Искахме да съчетаем музиката със стихотворението и да има връзка между двете. Беше ни интересно тя на своята крехка възраст какво ще предложи. Бяхме изключително изненадани, защото се получи много добра симбиоза между сценичното изпълнение на Милена и изпълнението на Ая на виолончело", посочи Пешева.
"Много е важно за нас да успеем да привлечем младите към това, защото според мен поезията е една от най-висшите изяви на творчеството, на човешкия ум", каза Илиева.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...