Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се визуализират стихотворения?

Снимка: Радио София

Може ли поезията да бъде визуализирана? По темата в предаването "Радиокафе" говориха Милена Илиева и Силвия Пешева. Двете дами правят екранизация на класическа българска поезия, като до момента имат видео на стихотворението "Приказка за честта" от Хр. Смирненски. По думите им много са искали да работят заедно и им е хрумнало да направят кратки форми, като са се чудели дали това да бъдат късометражни филми, разкази или части от пиеси.

"Мислихме, мислихме и решихме да направим стихотворения. След това обаче видяхме в интернет, че топлата вода отдавна вече е открита и има такива форми. Затова решихме да направим нашия прочит на стихотворенията и в тях да вкараме не само изпълнение на актьор или актриса, а да го пречупим и да вкараме всички изкуства вътре. Да бъде и театрално и кино заснето, да има визия, да има танци, музика... В първото ни стихотворение няма танц, но в следващите сме заложили да има", сподели Пешева.

"Ако има нещо, което е непреходно, това е емоцията. А едно от основните неща, което е заложено в поезията е емоцията", допълни Илиева. Изборът им се е спрял на "Приказка за честта", защото са открили драматургия в това стихотворение.

"Христо Смирненски е мой любим автор още от ученическите години, но винаги съм го чувствала близък. Той самият е творил в такива невръстни години и в момента, в който и двете го прочетохме по-внимателно и по-целенасочено, просто то само си каза: "аз съм", отбеляза Илиева. Тя поясни, че за нея като актриса е било доста трудно, защото е трябвало да се превъплъти в два коренно различни образа.

"Ние искрено се забавлявахме в целия процес и за нас беше важно да го споделим с хората", каза Илиева. За осъществяването на първия клип от проекта е помогнало финансирането по програма "Култура" към Столична община. Идеята на двете дами е занапред от класика да преминат към съвременна поезия.

"Другото стихотворение, което на мен лично много ми хареса и желанието ми е, освен Милена да включим и ученици е "Моята молитва" на Христо Ботев. Много ми се иска да покажем още по-съвременен и младежки прочит на точно това стихотворение", отбеляза Пешева.

"В "Приказка на честта" участва също така една млада музикантка - Ая Коева, която е ученичка от Музикалното училище "Любомир Пипков". Тя е и автор на произведение, което е писано по стихотворението "Приказка на честта".

"Искахме да съчетаем музиката със стихотворението и да има връзка между двете. Беше ни интересно тя на своята крехка възраст какво ще предложи. Бяхме изключително изненадани, защото се получи много добра симбиоза между сценичното изпълнение на Милена и изпълнението на Ая на виолончело", посочи Пешева.

"Много е важно за нас да успеем да привлечем младите към това, защото според мен поезията е една от най-висшите изяви на творчеството, на човешкия ум", каза Илиева.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14

Изложбата „Разкази по… Коледа“ - интересен поглед към няколко теми около Рождество Христово

Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...

публикувано на 23.12.24 в 09:51

Хлябът има огромна символика в нашата култура

Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..

публикувано на 23.12.24 в 09:11

Посадиха над 30 хил. дръвчета на територията на Столична община за 2024 г.

Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г.  Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности.  Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС.  През пролетта са засадени 700 дървета..

публикувано на 23.12.24 в 08:37

Започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор в столичния „Автотранспорт“

През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..

публикувано на 23.12.24 в 08:15

Седмицата започва с облачно време и валежи от сняг

В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..

публикувано на 23.12.24 в 07:40
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54