До школите за подготовка на шофьори са изпратени 16 предложения, разработени от експерти на Министерството на образованието и науката и Държавната агенция по безопасност по пътищата. Инструктори обаче са против и дори заплашиха с протести, ако предложеното се въведе в сила.
Аргументи против идеите изложиха в Становище и от Института за пътна безопасност (ИПБ). Председателят на Управителния му съвет Богдан Милчев разясни пред БНР-Радио София още детайли и характеристики на настоящата система.
Според него проблемът с безопасността на движение е постоянен.
Целта е да се създадат пазарни ниши и да се влияе на бизнес, от който се хранят хиляди семейства. Държавата иска да се намеси, но не с решение на проблема.
„Ако държавата направи така, че изпитът е труден и честен, тогава автошколи ще бъдат принудени да дават друг вид обучение, много по-качествено. В момента се занимаваме с обучението, налагат се повече административни и други тежести. Това е погрешен подход. Сега над 70% от кандидат-водачите вземат изпита от първия път. Значи школите се справят прекрасно.“
По думите на Милчев приетите до момента мерки не пречат, но и не помагат на пътната безопасност. 2023 г. ще завърши с повече жертви от пътнотранспортни произшествия, отколкото през 2012 г., когато бяха загинали над 600 души.
„Нямаме нужда от мерки, които ни връщат 10 години назад. Трябва ни екшън план и да се види кой е лидерът и кой носи отговорност. Проблемът не е в броя часове – всеки учи с различна ефективност. Какво и колко трябва да се учи ще покаже самият изпит. Няма да спрем да повтаряме: Долу ръцете от обучението!“, допълни Богдан Милчев.
Според него този бизнес е черен, много лесно можеш да станеш автоинструктор, защото тук държавата липсва. Нужен е друг подход и по-високи изисквания.
Милчев изрази готовност да поеме отговорност и ако бъде оторизиран, ИПБ с експертите си да намали жертвите по пътищата между 50 и 100 човека още първата година.
Чуйте целия разговор на Данаил Конов.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..