Мултидисциплинарен проект – симбиоза между изкуство и лични истории на хора, които бягат от терор, война, политически репресии и преследвания, ще бъде представен тази неделя - 26 ноември, и ще може да се разгледа до Коледа в столичния Дом на киното.
"Бягащият човек" (The Running Ones) e инициатива на платформата за плакатно изкуство "Плакат комбинат" и в нея участват артистите Дамян Дамянов, Иван Кашлаков, Георги Георгиев-Аршата, Надежда Комитска, Николай Начев, Николай Петрусенко, Теодор Лихо, Камен Горанов, Кирил Златков, Петър Чучулигов.
Проектът предвижда изложбата на 20 авторски плаката, прожекция на 10 видео арт филма, както и лични истории от хора принудени да бягат от родината си.
За събитието пред БНР-Радио София разказа трима от участниците в изложбата.
"Не можем да бъдем равнодушни към подобен проблем, затова се включихме. Освен това за мен предизвикателство бяха видео арт експериментите, които направихме. Проведеният уъркшоп обогати художествените изразни средства на всеки от нас", отбеляза Надежда Комитска.
"Дължим всичко това на художничката Анна Симеонова и журналистът Даниел Ненчев, които са и продуценти - добави Дамян Дамянов, оформил хиляди корици на книги. - Те ни извадиха от зоната на комфорт, а това ни провокира, състоянието прилича на ситуацията на хората, които са близо до военни действия, не може да нямаш позиция и надежда за бързо прекратяване."
"Мога да си представя трагедията на всеки човек и семейство в ситуацията на война с жертви", каза Николай Петрусенко, чиито родословни корени са допълнителна мотивация за участие в "Бягащият човек".
Творбите в изложбата са резултат от фикция или конкретна лична история.
В рамките на проекта се провежда и плакатната акция - социологическо проучване "АРЕСТУВАЙ/НАГРАДИ", посветена на разследващия журналист Христо Грозев, участвал във филма награден с Оскар "Навални" и в разкриването на престъпленията на руската федерация, която изпраща убийци на своите критици. В момента Христо Грозев е принуден да бъде "Бягащия човек", преследван от властите на агресивния руски режим. Гражданите могат да "арестуват" или да "наградят" Христо Грозев, като откъснат листче със съответния надпис в долната част на плакатите разлепени в градска среда.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..