Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли освободен кораба Galaxy Leader?

Galaxy Leader
Снимка: Ройтерс

Умиротворяване в Газа срещу освобождаване на кораба - това е условието на хусите в Йемен, които плениха кораба Galaxy Leader. На плавателния съд собственост на израелски бизнесмен има двама българи, които са ръководители на екипажа - капитан и старши помощник-капитан. Какво развитие се очаква с отвлечения кораб? Има ли връзка с двамата българи на борда, какво се прави за освобождаването на плавателния съд? Подробности по темата разказа Золтан Сулай, собственик на посредническата компания, наела българите на похитения кораб.

"Все още няма установена връзка с двамата българи и доколкото зная с никой от членовете на екипажа. По информация знаем, че те са добре, нямат никакви здравословни проблеми. Надяваме се на бърза развръзка с оглед на новината за преговорите между Израел и Палестина с ХАМАС за хуманитарната помощ. Разбрахме, че това бяха едни от целите на отвличането на кораба и исканията след това", каза той.

Сулай изрази надежда заложническата криза да приключи по-скоро, тъй като екипажът на кораба са мирни граждани с мирно преминаване през световен пролив.

"Корабът е бил отвлечен много далеч от опасния район. Това е в "чисти води" много далеч от райони, които са опасни. През последните 11-12 години няма абсолютно никакви атаки и отвличания в този район. Всичко просто беше много безметежно и съвсем традиционно. Това беше голяма изненада за всички. По отношение на това, каква защита са можели да направят - те са били абсолютно изненадани", сподели той.

По думите му на борда е нямало въоръжена охрана или военен ескорт и в такива случаи най-добре е да не се противодейства, защото при едно противодействие би могло да се стигне до кървави и опасни последици. Сулай каза, че се надява да се постигнат резултати със силата на дипломацията, тъй като това е най-доброто оръжие за разрешаването на такива кризи.

"Това е най-натовареният морски път в света през Суецкия канал и Червено море. Оттам минава целият трафик от Западна, Централна Европа и Средиземно море за Далечния изток. Мисля, че целият цивилизован свят няма да позволи така лесно той да бъде заплашен и да бъде заплашена сигурността на моряците. Разбира се, разработват се няколко варианта освен дипломацията. Като втори способ това е избягване на този морски път", посочи той и допълни, че ако се ползват заобиколни пътища това би довело до забавяне, последвано от хуманитарни и снабдителни кризи. Третият способ е да се преминава с военни конвои, които е последен вариант.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15