Проф. Георги Вълчев от Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридки" е новият ректор на висшето учебно заведение.
Той получи повече гласове след балотажа с акад. Николай Витанов от Физическия факултет.
За проф. Вълчев са гласували 198 от делегатите на Общото събрание, а за акад. Витанов - 152-ма.
През 1988 г. Георги Вълчев завършва Софийския университет "Св. Климент Охридски", магистър е по история, с втора специалност "Философия". През 1998 г. получава образователната и научна степен "доктор" в Софийския университет, в Центъра по културознание.
От декември 2015 г. е заместник-ректор на Софийския университет по учебната дейност - докторанти и продължаващо обучение.
Бил е заместник-декан е на Философския факултет по учебната дейност (2011-2015 г.). Ръководител е на Катедра "История и теория на културата" (2011-2019 г.). Научен секретар е на Катедрата "История и теория на културата" (2003-2011 г.). Ръководител е на магистърската програма "Мениджмънт и социализация на културното наследство". Член е на Факултетния съвет на Философския факултет от 2011 г. и на Академичния съвет на Софийския университет от 2019 г.
Общото събрание на Софийския университет започна своето заседание тази сутрин, като през целия ден се избираха колективни органи на управление и контрол на Алма матер, както и еднолични.
Общото събрание ще продължи и утре.
За БНР новоизбраният ректор каза:
"Работа по проблемите, които са свързани с финансовото състояние на университета, с текущите проблеми. Толкова е голям университетът, той е един сложен организъм, така че ежедневието ме поглъща изцяло. Една от важните задачи ще бъде да направя среща с факултетите, да подберем зам.-ректорски екип, защото ректорът, макар да представлява университета, без добър екип не би могъл да свърши много работа".
Четирима бяха кандидатите за СУ: проф. дфзн Николай Витанов от Физическия факултет, проф. д-р Климент Найденов от Геолого-географския факултет, проф. д-р Георги Вълчев от Философския факултет и проф. дпн Милен Замфиров от Факултета по науки за образованието и изкуствата.
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..
В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..
Националният военноисторически музей днес работи с вход свободен от 10.00 до 17.00 часа по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство..