Когато на 3 април 1879 г. избират София за столица на България, мястото, където днес е площад „Народно събрание“, е било в покрайнините на града.
Голямата чаршия е била там, където в наши дни е административния комплекс Ларгото с околните сгради. След това там е легендарната улица „Търговска“
Това обясни пред БНР-Радио София урбанистът Здравко Петров, познат от неговите софийски "Исторически маршрути" (▼).
По думите му, градска легенда е, че жълтите павета са били подарък на или по времето на Фердинанд, независимо от повода. Емблематичните паважни блокчета са закупени и положени по „стандартна и успешна обществена поръчка“, но преди това вече е било започнало благоустройството на площад „Народно събрание“.
По време на бомбардировките през 1944 година са пострадали 12 хиляди сгради, както и инфраструктурата – включително и булевардът с жълтите павета.
„Историята е важна част от образованието на цялото общество и колкото повече информация и знаци има на публичните места, толкова по-добре. Често хората мислят, че знаят много за района, в който живеят, но има сгради, които крият тайни от миналото и си заслужава да имаме по-голям интерес към такива обекти на градовете. Може и трябва да се работи в тази посока. Софиянци вече пътуват много и се случва да знаят повече за други европейски столици, отколкото за своя град“, отбеляза още Здравко Петров.
Според него, смяната на имената на улици и градски обекти едва ли трябва да е сред приоритетите на днешната власт. Когато те са именувани, управляващи и граждани са имали аргументи и исторически контекст, който не може да бъде променен пост фактум.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
От Община Пловдив тази сутрин отново предупреждават гражданите за ново замърсяване на въздуха. В населеното място се очаква ново опасно превишение на допустимите норми за атмосферно замърсяване в града със стойности, вариращи от 30 до 100 микрограма на кубичен метър фини прахови частици. Общината призова жителите да не проветряват дълго..
През днешния ден преди обяд все още на много места в низините и котловините ще има мъгли или ниска облачност. След обяд видимостта ще се подобри, но от северозапад ще започне увеличение на облачността, което до полунощ ще обхване цялата страна. Вечерта в северозападните райони ще завали дъжд, който с понижението на температурите много бързо ще премине..
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..