Когато на 3 април 1879 г. избират София за столица на България, мястото, където днес е площад „Народно събрание“, е било в покрайнините на града.
Голямата чаршия е била там, където в наши дни е административния комплекс Ларгото с околните сгради. След това там е легендарната улица „Търговска“
Това обясни пред БНР-Радио София урбанистът Здравко Петров, познат от неговите софийски "Исторически маршрути" (▼).
По думите му, градска легенда е, че жълтите павета са били подарък на или по времето на Фердинанд, независимо от повода. Емблематичните паважни блокчета са закупени и положени по „стандартна и успешна обществена поръчка“, но преди това вече е било започнало благоустройството на площад „Народно събрание“.
По време на бомбардировките през 1944 година са пострадали 12 хиляди сгради, както и инфраструктурата – включително и булевардът с жълтите павета.
„Историята е важна част от образованието на цялото общество и колкото повече информация и знаци има на публичните места, толкова по-добре. Често хората мислят, че знаят много за района, в който живеят, но има сгради, които крият тайни от миналото и си заслужава да имаме по-голям интерес към такива обекти на градовете. Може и трябва да се работи в тази посока. Софиянци вече пътуват много и се случва да знаят повече за други европейски столици, отколкото за своя град“, отбеляза още Здравко Петров.
Според него, смяната на имената на улици и градски обекти едва ли трябва да е сред приоритетите на днешната власт. Когато те са именувани, управляващи и граждани са имали аргументи и исторически контекст, който не може да бъде променен пост фактум.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамките на..
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..
Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727 лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..
Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..