За втора поредна година точно месец преди Коледа, някои от най-любимите и популярни български писатели се превръщат във вестители на празника и даряват на своите читатели думи на утеха, доброта и надежда.
Писателят Радослав Бимбалов в разговор за сборника с разкази "Нашата Коледа 2" в предаването "Радиокафе".
"Да, за втора поредна година Захари Карабашлиев съставя този сборник и кани колеги писатели. И не само защото в сборника има и текстове на хора, чието ежедневно занимание е далеч от писането на книги", каза той и описвайки илюстративно изданието, открои два ценни акцента:
"Ценното е, че този сборник е като кутия шоколадови бонбони – ще откриете всякакви вкусове, някой ще ви допадне повече от друг, което всъщност е смисъла на това да бъдат различни авторите, различни текстовете, макар и с една обща тема и тя е Коледа."
"Другото ценно според мен е, че хората през такива сборници могат да откриват автори, които досега не са успявали да прочетат и като опитат този "бонбон" след това да потърсят произведенията на тези автори и да видят, че този автор, този стил, много им допада", посочи Бимбалов.
По думите му разказите са една чисто българска литературна традиция, макар и много подценявана – от издатели, читатели, а понякога и от самите писатели.
"Писането на разкази е изморително, защото трябва в много кратка форма да събереш история, която иначе ти се иска да разгънеш", допълва писателят.
Споделя, че в последните години е натрупал опит в писането на разкази, което му доставя голямо удоволствие.
"В рамките на няколко страници трябва да събереш сериозна част от живота и това винаги е много предизвикателно. В "Нашата Коледа 2" читателят ще срещне автори, които са големи майстори на разказа в съвременната българска литература. Сред тях са Здравка Евтимова, Деян Енев, Георги Господинов, Алек Попов, Захари Карабашлиев, а в същото време една интересна история на Бойко Василев (БНТ), текст на Тони Николов, прекрасен разказ на Кремена Кунева, позната от неправителствения сектор, Мария Касимова - Моасе, Георги Марков и още други", разкри още Радослав Бимбалов.
Художник на корицата на изданието е Дамян Дамянов, който също присъства и като автор.
Бимбалов изтъкна, че самият той е изключително заинтригуван от книгата, макар да е успял да прочете само половината от разказите в нея и е щастлив, че неговият "Луноход" е част от тях.
"Коледа" е тема, която ни кара да съпреживяваме различни неща, по различен начин, някои разкази са по-емоционални, затрогващи, други по-тъжни.
"Коледа е точно този празник, в който освен, че се събираме на софра, събираме и емоциите си, спомняме си за тези, които са си отишли, радваме се на тези, които скоро са дошли. Той е на-семейният от всички празници, затова емоциите са на масата, заедно с храната", каза още писателят.
"В този сборник читателят ще открие различни емоции – от личната дълбока история на Георги Господинов, до супер интересния разказ, в който Коледа е сред вълните на Океана – на Захари Карабашлиев", категоричен е Радослав Бимбалов.
Чуйте разговора на Лили Големинова в звуковия файл, за да уловите още интересни аспекти и за неговия "Луноход“, който е част от изданието "Нашата Коледа 2".
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..