За втора поредна година точно месец преди Коледа, някои от най-любимите и популярни български писатели се превръщат във вестители на празника и даряват на своите читатели думи на утеха, доброта и надежда.
Писателят Радослав Бимбалов в разговор за сборника с разкази "Нашата Коледа 2" в предаването "Радиокафе".
"Да, за втора поредна година Захари Карабашлиев съставя този сборник и кани колеги писатели. И не само защото в сборника има и текстове на хора, чието ежедневно занимание е далеч от писането на книги", каза той и описвайки илюстративно изданието, открои два ценни акцента:
"Ценното е, че този сборник е като кутия шоколадови бонбони – ще откриете всякакви вкусове, някой ще ви допадне повече от друг, което всъщност е смисъла на това да бъдат различни авторите, различни текстовете, макар и с една обща тема и тя е Коледа."
"Другото ценно според мен е, че хората през такива сборници могат да откриват автори, които досега не са успявали да прочетат и като опитат този "бонбон" след това да потърсят произведенията на тези автори и да видят, че този автор, този стил, много им допада", посочи Бимбалов.
По думите му разказите са една чисто българска литературна традиция, макар и много подценявана – от издатели, читатели, а понякога и от самите писатели.
"Писането на разкази е изморително, защото трябва в много кратка форма да събереш история, която иначе ти се иска да разгънеш", допълва писателят.
Споделя, че в последните години е натрупал опит в писането на разкази, което му доставя голямо удоволствие.
"В рамките на няколко страници трябва да събереш сериозна част от живота и това винаги е много предизвикателно. В "Нашата Коледа 2" читателят ще срещне автори, които са големи майстори на разказа в съвременната българска литература. Сред тях са Здравка Евтимова, Деян Енев, Георги Господинов, Алек Попов, Захари Карабашлиев, а в същото време една интересна история на Бойко Василев (БНТ), текст на Тони Николов, прекрасен разказ на Кремена Кунева, позната от неправителствения сектор, Мария Касимова - Моасе, Георги Марков и още други", разкри още Радослав Бимбалов.
Художник на корицата на изданието е Дамян Дамянов, който също присъства и като автор.
Бимбалов изтъкна, че самият той е изключително заинтригуван от книгата, макар да е успял да прочете само половината от разказите в нея и е щастлив, че неговият "Луноход" е част от тях.
"Коледа" е тема, която ни кара да съпреживяваме различни неща, по различен начин, някои разкази са по-емоционални, затрогващи, други по-тъжни.
"Коледа е точно този празник, в който освен, че се събираме на софра, събираме и емоциите си, спомняме си за тези, които са си отишли, радваме се на тези, които скоро са дошли. Той е на-семейният от всички празници, затова емоциите са на масата, заедно с храната", каза още писателят.
"В този сборник читателят ще открие различни емоции – от личната дълбока история на Георги Господинов, до супер интересния разказ, в който Коледа е сред вълните на Океана – на Захари Карабашлиев", категоричен е Радослав Бимбалов.
Чуйте разговора на Лили Големинова в звуковия файл, за да уловите още интересни аспекти и за неговия "Луноход“, който е част от изданието "Нашата Коледа 2".
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..