Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адриан Николов, ИПИ: Пандемията ни върна с 10 години назад в очакваната продължителност на живота

Институтът за пазарна икономика публикува единственото по мащаба си изследване на социалното и икономическото състояние на областите в България

Адриан Николов
Снимка: Личен архив

Институтът за пазарна икономика всяка година прави единственото по мащаба си изследване на социалното и икономическото състояние на областите в България. Индикаторите, на които се основава изследването през 2023 г. са 73. Част от показателите са въпроси като, в кои области заплатите, заетостта и инвестициите са най-високи? Къде местните данъци са най-високи и как работи администрацията? В кои области е най-качественото образование и най-доброто здравеопазване?

Тази година е добавен и индикатор за продължителността на живота по области, каза пред Радио София Адриан Николов от ИПИ.

„Тя е сериозен индикатор за качеството на живот и за здравната система. Пример за друг нов индикатор, който сме включили са инсталираните мощности на възобновяемата енергия. От една страна е интересно, тъй като се намираме в енергиен преход, от друга страна е интересно да се види къде и колко се инвестира в генератори за слънце, вятър и вода“, обясни Николов.

Той добави, че изследването по отношение на продължителността на живота показва негативна тенденция. Пандемията от Covid-19 също е допринесла за значителния ръст на смъртността.

„Преждевременната смърт на над 40 000 души само от коронавирус се отрази много тежко на този индикатор, като всички области загубиха очакваната продължителност на живота, с различен темп, разбира се. Ако очакваната продължителност на живот през 2019 г., е била 72 г., то след пандемията е 69 г. В самите области има много големи разлики. Между лидери като София и Смолян, и областите, които са накрая като Видин и Силистра, има разлика от 7-8 години в очакваната продължителност на живота. Това, което сме загубили като прогрес в повечето области е това, което е било постигнато между 2010 и 2019 г. Само пандемията успя да ни върне с 10 години назад в очакваната продължителност“, уточни Адриан Николов.

Той добави, че тази година са добавени и индикатори, които са свързани с туризма. Обхванати да хората, които работят в сектора, реализираните нощувки и какви приходи носи на бранша.

Изследването обхваща и показатели като това защо местното правосъдие е бавно и къде престъпността е най-висока, както и къде културният живот е най-интензивен.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Май - месец за подкрепа на българското образование

Месец май е месецът на образованието в България , но освен празници, учениците ни имат нужда от образование, което ги подготвя за живота в 21. век. Българските училища, с малки изключения, са все още далеч от това да предлагат съвременно качествено образование, смятат от "Заедно в час". Неправителствената организация през целия месец..

публикувано на 09.05.24 в 19:24

Помагайки на българите по света да се върнат у нас, помагаме на България

На последното издание на най-големия форум за българи зад граница: "Кариера и живот – защо в България?", който се проведе в Берлин, организаторите от платформата "Bulgaria Wants You" проведоха онлайн анкета, чиято цел бе да обобщи профила на посетителите, причините за заминаването им и възможностите за тяхното завръщане в родината. "..

публикувано на 09.05.24 в 17:40

Чатботът Краси ще упътва посетителите на Софийския фестивал на науката

14-ото издание на Софийския фестивал на науката ще се проведе от 9 до 12 май 2024 г. в София Тех Парк. Фестивалът предлага достъпни и забавни събития, които разкриват как чудесата на науката и най-новите проучвания от целия свят обогатяват живота ни, обясняват познатите явления от ежедневието ни и носят надежди за бъдещето на човечеството...

публикувано на 09.05.24 в 16:43
Адриан Николов

Лек спад на неравенството у нас, всеки десети работещ е беден

Бедността у нас лека намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга. Подобренията обаче са бавни, а политическият хаос обещава да забави с години фундаменталната промяна на социалната система, която има реален потенциал да..

публикувано на 09.05.24 в 15:45

Седмо издание на наградите "Златни патета"

Наградите "Златни патета" 2024 г. ще бъдат раздадени за седма поредна година на официална церемония в средата на месец май, като те  подкрепят прогресивната българска музика. Публиката определя кои ще са победителите, като гласува онлайн в специално създадената платформа . Гласуването в ежегодната кампания "Златни патета" вече започна. Графа,..

публикувано на 09.05.24 в 15:05

Денят на Европа и мирът

Теодор Стойчев е ръководител на Бюрото на Европейския парламент (ЕП) в България. По случай 9 май, Денят на Европа той беше гост в предаването "Радиокафе". Стойчев сподели, че обединението на европейските държави в Евросъюз е цяло чудо, въпреки противоречията, противопоставянето и войните, които те са имали помежду си в исторически план...

публикувано на 09.05.24 в 14:51
Петя Андасарова с водещия на

За музиката, театъра и инфлуенсърството като отговорност към младите хора

В предаването "Добър вечер, София" се срещаме с Петя Андасарова. Тя е само на 23 години, но вече е успешен артист. В артистичната сфера, в която навлиза още от ранните си години тя вече има свой широкоспектърен образ. Като ученичка в 5 клас първо се докосва до музиката и има желание да пее. Записва се към вокалната група на  32 СУ "Св...

публикувано на 09.05.24 в 14:10