„Културата не е просто култура, тя може да се измерва“ – това твърдят експертите от Алфа Рисърч, които направиха мащабно изследване за икономическия ефект на A to Jazz - най-популярният фестивал за съвременна култура и джаз музика.
Според изнесените факти, над 2 милиона лева приход и 220% възвръщаемост на инвестициите носи фестивалът в икономиката на София през 2023 година.
Повече за това, което стои зад числата, пред Радио София разказа Елена Лилова от Алфа Рисърч.
„Дванадесет години усилия, труд и A to Jazz успява да се превърне в една от емблемите на културния живот на София, а защо не и на България. Едно толкова мащабно, а в същото време безплатно събитие за жителите на столицата и гостите на града. Проучването, което направихме, всъщност е второ, след 2019 г., но само по себе си, подобен тип проучване е уникално, защото в България не се мери икономическият принос, ефект, от културните събития“, отбеляза Елена Лилова.
По думите й, проучването цели да покаже и аргументира, че един културен продукт, културно събитие, има значителен принос за икономиката на града.
Артистичният директор на A to Jazz, Петър Димитров също се включи в разговора, за да разкаже повече за успеха, програмата и духа на фестивала.
„Беше вълнуващо и предизвикателство за нас, защото ние като част от екипа на артистите, трябваше да представим нещо, което касае точните науки. Истината е, че A to Jazz Festival се разви през годините и е всъщност доказателство за това, че финансирането на изкуството и културата не трябва да се разглежда като субсидия, като изливане на едни пари в нищото или даване на торба с пари, а да се разглежда като инвестиция, на нас ни липсва ясен закон за стратегия на българската култура“, посочи той.
"Абсолютно доказано е, че в България никой, или почти никой не събира данни, а това е ключово и не само в културния сектор, а въобще в огромна част от икономическите отрасли, а нашата борба и цел е, културата да бъде разпозната именно като икономически отрасъл“, изтъкна Петър Димитров.
Още подробности, чуйте от разговора в звуковия файл.
Благородна Здравкова заема позицията заместник-кмет на София по направление ''Култура, образование, спорт и младежки дейности'' от 7 януари, съобщиха от Столичната община. До момента тази длъжност се изпълняваше от Яна Генова. Здравкова има дългогодишен административен и управленски опит в сферата на културата. От 1995 г. работи изцяло в..
В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..
Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари. След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..
От 1 януари ДДС за ресторантьорските услуги отново стана 20%. Причината е, че със започването на годината спря да действа по-ниското облагане от 9%, прието със Закона за ДДС още по времето на ковид кризата и многократно удължавано от тогава. По същата причина от началото на годината отпадна и нулевата ставка за хляба и брашното и тя отново е 20%. В..
На територията за любопитковци - ТехноМеджикЛенд в София, от 7 януари ще бъде показана изложба с унгарски научни постижения и технологични иновации . Съорганизатори са Институт Лист и Центърът за научни приключения "Агора" от унгарския град Дебрецен. От десетки изобретения, дело на унгарци, ще бъдат представим само 15, съобщи пред..
Тийнейджърската мода от моловете в София превзе и Перник. В един от големите търговски обекти младежи на възраст между 14-18 години предизвикват безредици, бият се, не търпят забележки, ругаят клиентите и персонала, алармират перничани. Последният сигнал подаден в полицията е от края на миналата седмица, когато група тийнейджъри са замервали..