„Културата не е просто култура, тя може да се измерва“ – това твърдят експертите от Алфа Рисърч, които направиха мащабно изследване за икономическия ефект на A to Jazz - най-популярният фестивал за съвременна култура и джаз музика.
Според изнесените факти, над 2 милиона лева приход и 220% възвръщаемост на инвестициите носи фестивалът в икономиката на София през 2023 година.
Повече за това, което стои зад числата, пред Радио София разказа Елена Лилова от Алфа Рисърч.
„Дванадесет години усилия, труд и A to Jazz успява да се превърне в една от емблемите на културния живот на София, а защо не и на България. Едно толкова мащабно, а в същото време безплатно събитие за жителите на столицата и гостите на града. Проучването, което направихме, всъщност е второ, след 2019 г., но само по себе си, подобен тип проучване е уникално, защото в България не се мери икономическият принос, ефект, от културните събития“, отбеляза Елена Лилова.
По думите й, проучването цели да покаже и аргументира, че един културен продукт, културно събитие, има значителен принос за икономиката на града.
Артистичният директор на A to Jazz, Петър Димитров също се включи в разговора, за да разкаже повече за успеха, програмата и духа на фестивала.
„Беше вълнуващо и предизвикателство за нас, защото ние като част от екипа на артистите, трябваше да представим нещо, което касае точните науки. Истината е, че A to Jazz Festival се разви през годините и е всъщност доказателство за това, че финансирането на изкуството и културата не трябва да се разглежда като субсидия, като изливане на едни пари в нищото или даване на торба с пари, а да се разглежда като инвестиция, на нас ни липсва ясен закон за стратегия на българската култура“, посочи той.
"Абсолютно доказано е, че в България никой, или почти никой не събира данни, а това е ключово и не само в културния сектор, а въобще в огромна част от икономическите отрасли, а нашата борба и цел е, културата да бъде разпозната именно като икономически отрасъл“, изтъкна Петър Димитров.
Още подробности, чуйте от разговора в звуковия файл.
Фондация “Ято” започва първия по рода си проект, създаден специално за общността от глухи деца и младежи в България. В рамките на няколко уикенда участващите ще научат похватите на създаване на сценарий, актьорска игра и заснемане на филмов проект и то на жестов език. Записването за проекта е напълно безплатно. Най-новата инициатива на фондацията е..
В предаването “Радиокафе“, което се излъчи от град Самоков, гостува отец Любомир Мишков, който разказа за новооткритото Неделно училище в Бельова църква (храм Рождество Богородично), което беше открито с благословията на Негово светейшество, софийски митрополит и български патриарх Даниил. “Ние имахме идеята то да бъде реализирано малко..
Самоков е индустриален център, духовно средище. Тук е първата българска печатница, първата стъкларска фабрика, първата кибритена фабрика, първите големи текстилни фабрики за памучни, вълнени и ленени платове, първият български журналист - Фотинов, първият български фотограф - Атанас Карастоянов. “Да не продължаваме нататък, че ако включим и..
На 16 май, в Самоков, ще бъде връчена Националната награда за живопис "Захарий Зограф“ за 2024 г. Наградата е учредена през 1972 г. в Самоков като родното място на Захарий Зограф. Първият й носител е Светлин Русев, припомни пред Радио София Любомир Николов - уредник "Художествен фонд", фонд "Фотографии" в Градския Исторически музей в Самоков...
Втори ден продължава протестът на работещите в Столичния градски транспорт. И днес в София не се движат автобуси, трамваи и тролеи. Работи единствено метрото. Среща на кмета Васил Терзиев със синдикатите е насрочена за 14:00 часа, като след нея трябва да стане ясно дали стачката ще продължи. Първите стачкуващи в гараж "Земляне" на Столичния..
Богатото историческо минало на Самоков предоставя възможност за развитие на целогодишен туризъм. Най-големият потенциал на населеното място обаче, са хората. На това акцентира и форумът, който се провежда в Самоков, посветен на развитието на общината през следващите 25 години. На него се обсъжда какво би могло да се случи в общината. Идеята е да..
Работещите в БНР, БНТ и БТА излизат на протест на 15 май. Акцията ще бъде под надслов: "Трудът в медиите има стойност", и ще започне в 12.00 часа на кръстовището пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски". “Всеки път, когато някой поиска увеличение на доходите от отсрещната страна първото нещо, което чуваме е - няма средства, а..