Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според проучване на Алфа Рисърч:

Фестивалът A to Jazz с огромен принос за градската икономика

Елена Лилова - част от екипа извършил проучването
Снимка: Радио София

„Културата не е просто култура, тя може да се измерва“ – това твърдят експертите от Алфа Рисърч, които направиха мащабно изследване за икономическия ефект на A to Jazz -  най-популярният фестивал за съвременна култура и джаз музика.

Според изнесените факти, над 2 милиона лева приход и 220% възвръщаемост на инвестициите носи фестивалът в икономиката на София през 2023 година.

Повече за това, което стои зад числата, пред Радио София разказа Елена Лилова от Алфа Рисърч.

„Дванадесет години усилия, труд и A to Jazz успява да се превърне в една от емблемите на културния живот на София, а защо не и на България. Едно толкова мащабно, а в същото време безплатно събитие за жителите на столицата и гостите на града. Проучването, което направихме, всъщност е второ, след 2019 г., но само по себе си, подобен тип проучване е уникално, защото в България не се мери икономическият принос, ефект, от културните събития“, отбеляза Елена Лилова.

По думите й, проучването цели да покаже и аргументира, че един културен продукт, културно събитие, има значителен принос за икономиката на града.

Артистичният директор на A to Jazz, Петър Димитров също се включи в разговора, за да разкаже повече за успеха, програмата и духа на фестивала.

„Беше вълнуващо и предизвикателство за нас, защото ние като част от екипа на артистите, трябваше да представим нещо, което касае точните науки. Истината е, че A to Jazz Festival се разви през годините и е всъщност доказателство за това, че финансирането на изкуството и културата не трябва да се разглежда като субсидия, като изливане на едни пари в нищото или даване на торба с пари, а да се разглежда като инвестиция, на нас ни липсва ясен закон за стратегия на българската култура“, посочи той.

"Абсолютно доказано е, че в България никой, или почти никой не събира данни, а това е ключово и не само в културния сектор, а въобще в огромна част от икономическите отрасли, а нашата борба и цел е, културата да бъде разпозната именно като икономически отрасъл“, изтъкна Петър Димитров.

Още подробности, чуйте от разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Призив да отворим сетивата си за красотата в дебютния албум "Виж" на Uke Duo

„Виж“ е дебютният авторски албум на Петър Терзиев и Вилизар Гичев от Uke Duo. Двамата работят заедно от около 10 години. Пред Радио София те споделиха, че още през 2017 г. са записали албум с укулеле инструментали, но „Виж“ е първият им албум, в който и музиката, и текстовете са авторски. „Музиката, която сега представяме е много различна. Аз..

публикувано на 30.09.24 в 17:46

Втори СТЕМ център отварят в самоковско основно училище

Пет нови високотехнологични и оборудвани и свързани класни стаи отвориха врати с откриването на учебната година в самоковското основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Те ще служат по различните учебни предмети – математика и информатика, биология и здравно образование, информационни технологии, природни науки. Това е вторият СТЕМ..

публикувано на 30.09.24 в 17:14
Иво Емануилов

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група . Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно..

публикувано на 30.09.24 в 15:54

80 г. история на архитектурното ни образование и неговото бъдеще

Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас. Събитието е озаглавено "Education works"  и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и..

публикувано на 30.09.24 в 15:25

“Bartók Gothic” - струнните квартети на Бела Барток през призмата на Готик културата и киното

На 1 октомври, струнни квартети № 1, ор.7 и № 4 на Бела Барток ще звучат на сцената на столичен клуб в изпълнение на Art&Shock String Quartet. Квартетът обединява млади музиканти от Симфоничния оркестър на БНР, камерен ансамбъл “Софийски солисти” и частни артистични организации. Проектът “Bartók Gothic” е посветен на красотата на струнните..

публикувано на 30.09.24 в 15:05

Красотата на камерната музика - тази вечер в Първо студио на БНР

Програмата е интересна и предизвикателна. Интригуваща, защото включва творба от сравнително непознатия у нас немски композитор от полски произход Филип Шарвенка, а предизвикателен – защото първото трио на Брамс (макар и написано, когато той е бил едва на 20 години) е мащабно „като катедрала“ по думите на пианистката Рада Чомакова, дългогодишен..

публикувано на 30.09.24 в 13:54

Случай на западнонилска треска е регистриран в София

Случай на западнонилска треска е регистриран в София. Това сочи справката на Столичната здравна инспекция за седмицата 23-29 септември. Според информацията на СРЗИ през този месец са потвърдени 15 случая на заболяването в столицата. През изминалата седмица са регистрирани и три случая на лаймска борелиоза, 6 случая на скарлатина, 7 случая на..

публикувано на 30.09.24 в 12:31