"Идеята дойде именно както звучи и заглавието. Имах хранилка на терасата, където живея и наблюдавайки птиците един ден просто реших, че би било страхотно хората, които се интересуват, или често си задават въпроса каква е тази птичка, която ми дойде на балкона, да имат един много лесен наръчник за това, какви птици живеят около нас. В случая в тази книга са представени около 40-50 вида с над 80 илюстрации, които аз съм правила. Това всъщност е един много лесен и удобен наръчник, така представен и като за любители и като за родители, и като за деца. Тоест, работи на всякакви нива на възприятие и в интерес на самите читатели", сподели Радева.
По думите й това са птиците, които най-често идват на домашната хранилка, която се намира в градска и полу-градска среда. Тя отбеляза, че хлябът не е най-препоръчителната храна, която да се дава на животните, тъй като той съдържа набухватели, изкуствени добавки и сол, която животните не консумират в природата. Всички ядки и семена, които им даваме трябва да бъдат максимално естествени.
"В природата нито едно птиче не си пече слънчогледови осолени семки", каза Радева. Тя добави, че има огромно количество птици, които не са прелетни и остават в нашата страна. Това са синигерите, различните видове дроздови видове, като косовете и скорците, врановите - врани, сойки, свраки, а също така и хищните птици като соколи и ястреби.
"Градът е изключително богат откъм фауна и съответно ние съжителстваме с тези животни без много да ги забелязваме. Именно чрез хранилките можем от една страна да ги наблюдаваме, ако имаме интерес към тях, а от друга страна пък и да им помогнем през по-тежкия зимен период. В града няма толкова много богатство на храна, което те да могат да намерят в този тежък сезон. Повечето семена от дърветата са изпопадали, за жалост много хора събират листата и семената, които падат в градините и дворовете им и лишават животните от тяхната храна", посочи тя.
Радева посъветва да се поставят белени или небелени слънчогледови семки, но без да са печени. Тя отбеляза, че илюстрациите в книгата са натуроподобни с научна цел, като това са птиците, които можем да видим в природата. По думите на Радева идеята на книжката е, че поставяйки хранилката човек има възможност да води дневник, в който да отбелязва на коя дата е започнал да подхранва птиците, с какъв вид храна, какви са метеорологичните условия и т. н. С натрупването на тази информация човек може да си изготви базов дневник.
Авторката е изкарала курс в Природонаучния музей към БАН, след което е взела онлайн изпит към Норвежката орнитологична централа и оттогава комуникира с професионалисти в сферата. Четвъртото Биенале на илюстрацията започва през септември 2024 година, след което петчленно жури оценява творбите и прави крайната селекция, като изложбата ще се състои на 20 ноември.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..