Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хранилка за душата

Снимка: Радио София

"Птиците на моята хранилка" е практическо ръководство с 38 вида птици, които все още се срещат на любителски хранилки в градската и полуградска среда. Повече за първата си самостоятелна книга разказа Милена Радева, организатор на Биенале на илюстрацията и създател на изд. "Българска илюстрация". Тя е завършила бакалавърска и магистърска степен в Националната художествена академия, специалност "Книга и печатна графика", а през 2017 г. защитава своя дисертационен труд "Българска художествена илюстрация от началото на 40-те до края на 80-те години на ХХ век. Тенденции и явления". Автор е на различни статии по темата за илюстрацията в България и е художник на над 200 издания за деца. През 2018 г. възражда единственото в България Биенале на илюстрацията, като трите му издания до момента са представили 1 000 творби на близо 500 родни илюстратори от страната и чужбина. През 2020 г. основава издателство "Българска илюстрация", в чийто фокус попадат български автори и илюстратори на литература за деца.

"Идеята дойде именно както звучи и заглавието. Имах хранилка на терасата, където живея и наблюдавайки птиците един ден просто реших, че би било страхотно хората, които се интересуват, или често си задават въпроса каква е тази птичка, която ми дойде на балкона, да имат един много лесен наръчник за това, какви птици живеят около нас. В случая в тази книга са представени около 40-50 вида с над 80 илюстрации, които аз съм правила. Това всъщност е един много лесен и удобен наръчник, така представен и като за любители и като за родители, и като за деца. Тоест, работи на всякакви нива на възприятие и в интерес на самите читатели", сподели Радева.

По думите й това са птиците, които най-често идват на домашната хранилка, която се намира в градска и полу-градска среда. Тя отбеляза, че хлябът не е най-препоръчителната храна, която да се дава на животните, тъй като той съдържа набухватели, изкуствени добавки и сол, която животните не консумират в природата. Всички ядки и семена, които им даваме трябва да бъдат максимално естествени.

"В природата нито едно птиче не си пече слънчогледови осолени семки", каза Радева. Тя добави, че има огромно количество птици, които не са прелетни и остават в нашата страна. Това са синигерите, различните видове дроздови видове, като косовете и скорците, врановите - врани, сойки, свраки, а също така и хищните птици като соколи и ястреби.


"Градът е изключително богат откъм фауна и съответно ние съжителстваме с тези животни без много да ги забелязваме. Именно чрез хранилките можем от една страна да ги наблюдаваме, ако имаме интерес към тях, а от друга страна пък и да им помогнем през по-тежкия зимен период. В града няма толкова много богатство на храна, което те да могат да намерят в този тежък сезон. Повечето семена от дърветата са изпопадали, за жалост много хора събират листата и семената, които падат в градините и дворовете им и лишават животните от тяхната храна", посочи тя.

Радева посъветва да се поставят белени или небелени слънчогледови семки, но без да са печени. Тя отбеляза, че илюстрациите в книгата са натуроподобни с научна цел, като това са птиците, които можем да видим в природата. По думите на Радева идеята на книжката е, че поставяйки хранилката човек има възможност да води дневник, в който да отбелязва на коя дата е започнал да подхранва птиците, с какъв вид храна, какви са метеорологичните условия и т. н. С натрупването на тази информация човек може да си изготви базов дневник.

Авторката е изкарала курс в Природонаучния музей към БАН, след което е взела онлайн изпит към Норвежката орнитологична централа и оттогава комуникира с професионалисти в сферата. Четвъртото Биенале на илюстрацията започва през септември 2024 година, след което петчленно жури оценява творбите и прави крайната селекция, като изложбата ще се състои на 20 ноември.  

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

“Джунгли, скакалци и твърдоглави баби” - разказ за невероятните приспособления на дивите животни

Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..

публикувано на 14.07.25 в 17:22

С планински пътешествия и примамливи дестинации игнорирайте градската жега

Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..

публикувано на 14.07.25 в 16:40

Автобусната нощна линия N4 вози до двата летищни терминала на София

От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..

публикувано на 14.07.25 в 15:55

Въведен е воден режим за селища в Община Своге

Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..

публикувано на 14.07.25 в 15:38

Тол камерите засичат нарушители в аварийните ленти по магистралите

След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..

публикувано на 14.07.25 в 15:25
Константин Чолаков

Надяваме се да не се стигне до ефективна стачка на горските и ловните служители

Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..

публикувано на 14.07.25 в 15:14

Проектът “Богини на водата“ - арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора

Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..

публикувано на 14.07.25 в 14:26