С дебютната си изложба "Летовници" младият документален фотограф Лора Ставрева ни обръща внимание на един от перманентните проблеми по българското Черноморие – презастрояването.
Проектът цели да документира образа на българското крайбрежие такова, каквото е в представите на автора.
Експозицията се открива на 1 декември от 19 ч. в новото арт пространство BECA Center of Visual Storytelling / Café Synthesis, бул. Васил Левски 57.
„Честата и непрестанна промяна на облика на брега, който презастрояването превръща от любими за нас места в почти неразпознаваеми локации, е поводът да вярваме, че тази фотографска серия не съдържа просто снимки, а ценен документ. Документ, не само на изменящ се географски район, а и на човешките емоции, които се опитват да устоят на промените. Морето е различно, но любовта ни към него остава. – обясняват организаторите от фондация BECA, чиято цел е да подкрепя младите фотографи при правенето на изложби или книги.
„Лора е вторият фотограф с изложба в галерията. Вече сме планирали още четирима автори. Ние се вълнуваме заедно с тях“, коментира пред БНР-Радио София Велина Стефанова от BECA.

Пред микрофона младата фотографка призна, че обича морето и къмпингите, свободата, вълнува се от красотата и проблемите по Черноморието ни.
„Фотографията дава широко поле на избор накъде да тръгнеш. Мен ме влече концептуалната фотография, не просто да запечатвам, а да режисирам кадъра. Обиколих цялото ни Черноморие, и то по няколко пъти“, отбеляза Ставрева.
В 23-те снимки в експозицията може да се видят промените на плажовете през годините, бетонното задушаване, човешките реакции.
Някои кадри са „построени“ от самата авторка, за да създаде конкретно чувство.
„Надявам се да има възможност изложбата да посети и други български градове, включително и по Черноморието“, допълни Лора Ставрева.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.


Pадиокафе гостува на община Костинброд. Kметът на общината г-н Трайко Младенов е наш пръв събеседник: "Родният ми град е мястото на семейството, приятелите, уюта, копнея да се върна тук след всяко състезание. Започнах с кик-бокс в 2013 и от 2016 се отключи желанието за бокса. Знаейки откъде съм тръгнал и докъде съм стигнал, пътят е дълъг. Но това е..
Първите софийски театрални постановки се правят в сградата, където е и Народното събрание. Тя изгаря в 1882. В миналото предаване стана дума за друг дъсчен театър наблизо - този на японица Камчик. На това място се създава друг дъсчен театър, "Основа", след събарянето на този на Камчик. В началото на 20 в. на същото място започва строежа на сегашния..
Художник-график, изследовател и преподавател, чиято 130-годишнина честваме през 2025 - това е професор Васил Захариев. Любомир Николов е уредник в Историческия музей в родния град на професора - Самоков: Самоковският художник прави офорти със старата сграда на Света София - особеностите според Любомир Николов: "Не са много гравюрите от неговата неща,..
Жените в живота на Георги Парцалев Може да звучи сензационно, но легендарният комик Георги Парцалев се е влюбвал и в жени. В гимназията изпращал до дома, носел чантата и получил първа целувка от съученичката си Роза, но баща му попарил надеждите за взаимност с думите „Тя е от богат род, а на теб фамилията ти идва от скъсаните гащи на дядо ти. Не..
Playing Narratives е 7-месечна програма за млади таланти в сферата на видео игрите. Готов ли си да превърнеш страстта си към игрите в кариера? Подробностите с Иван Попов, част от екипа на Гудгейм (инициатива, явление): "Всяка година подкрепяме кауза, свързана с образование. Обединяваме гейм енергията и я насочваме към смислени проекти на..
„Вещерът: Кръстопътят на гарваните“. Историята на „Вещерът“ вече се превърна в истинска сензация – първо с книгите на Анджей Сапковски, после с култовите игри The Witcher, а накрая и с успешния сериал на Netflix. С нас по този повод е Антон Биров от влога "С книги под завивките": "Вечерът се изправя срещу цялата концепция за необходимото чудовище...
Столична библиотека отпразнува своя 97-ми рожден ден . Една от най-старите културни институции на София е създадена на 24 октомври през 1928 г. Днес Библиотеката на София се гордее с близо 109 хиляди читатели, фонд от 1 милион книги, 4 модерни филиала и диблиобус, най-големият в страната детски център, дигитална тийн лаборатория, литературен музеен..