"Древно далечно дълбоко" по Коледа - конкурс за написване на дълъг разказ в жанровете хорър и фантастика, организиран от проекта "Страшен разказ в две изречения", който ще стартира на 1 декември.
„Отдавна ми се искаше страницата „Страшен разказ в две изречения“ да поддържа не само конкурс за къс разказ, но и за дълъг разказ, защото мисля, че хората имат интерес, а и достатъчно талант, за да го напишат“, сподели организаторът на конкурса "Древно, далечно, дълбоко“ Невен Ничаева.
Според нея конкурсът се очертава да бъде доста интересен и предизвикателен като формат, а различното в него е зададената тема.
Защо именно времето по Коледа е избрано за разказ от типа хорър?
„Логиката ми беше, че при натрупването на доста почивни дни и хората си остават вкъщи и може би биха имали време да останат насаме със себе си и да помислят над темата и да могат да попишат“, посочи Ничаева и допълни:
„Тази година в този нов формат, искахме да затрудним максимално участниците, а темата сама по себе си е едно важно условие и ограничение, все пак си затворен в някаква рамка. Смисълът на темата е всички участници да започнат от едно и също ниво, тъй като в повечето конкурси без тема, всеки се изкушава да прати разказ, който е бил при него, имал е време да го обмисли, пренапише, да го направи по най-добрият начин и да го изпрати, което дава чувствително предимство пред участници, които пишат специално за дадения конкурс.“
Темата е “Вредител“ и е предизвикателство, защото трябва да послужи както за написването на „Ужас“ така и за написването на научно-фантастичен разказ, с подтема "Вредно" – "нещо, което е вредно, трови ни, яде ни отвътре, нещо, което шумоли на тавана нощем, издава странни звуци, кара ни да се запитаме какво става там. И макар темата да е предизвикателна, мисля, че дава широко поле за интепретации", изтъкна Невен Ничаева.
Допълнително условие към темата са така наречените “ключове“.
Всеки желаещ да участва в конкурса, следва да пише на фейсбук страницата на „Страшен разказ с две изречения“, за да може да получи своя ключ, който е уникален за всеки от участниците и представлява набор от думи, фраза, или дадено условие, които трябва да бъдат използвани в разказа.
„Тези ключове не са задължителни, но ако бъдат използвани, носят допълнителен брой точки“, уточни Ничаева.
Конкурсът е до края на февруари 2024 г. Разказите се приемат до 1 март 2024 г., като периодът може да бъде удължен.
Няма условие колко обемен да е разказът, обясняват организаторите, важно е участниците да се съсредоточат върху качеството на написаното, да предадат една история в 250, или в 8 хиляди думи, или в 8 хиляди знака – колкото самите те преценят.
Чуйте още подробности в разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. Обучение , водено от Давид Бийота по метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на български. Това е..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон. То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..
На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..
Илина Пенева и Мартина Новакова разказаха пред Радио София подробности да проекта “Метаморфози на работното облекло“, в който участва и Център "Кристо и Жан-Клод“ от Габрово. Европейският проект се осъществява в шест европейски града с голямо индустриално наследство. Градовете са Кемниц, които са европейска столица на културата за 2025..