Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-ниска осигурителна тежест предлагат от ИПИ в годишния си алтернативен бюджет

Снимка: БГНЕС

С 10 процентни пункта намаление на осигурителната тежест и ползване на нулева данъчна ставка за печалбата на фирмите, която се реинвестира, предлагат от Института за пазарна икономика в годишния си алтернативен бюджет. Според експертите в ИПИ, по този начин ще се повишават нетните доходи на фирмите и доходите на хората с повече от 30%, много над 13%, които са заложени от правителството.

Повече от 20 години от Института за пазарна икономика изготвят алтернативен бюджет. Целта е да се покаже, че е възможно в страната да има по-ефективни публични разходи, които дават по-добър резултат, а заедно с това да има и ниски данъци, каза пред Радио София Лъчезар Богданов - главен икономист на ИПИ.

„Ниските данъци вървят с това да има висока събираемост. Към тези два подхода – данъците и разходите, да имаме и един балансиран бюджет, така че да нямаме държава, която задължава бъдещите поколения с високи дългове“, обясни Богданов.

Заложният бюджетен дефицит към момента е 3%, от ИПИ предлагат той да е почти нулев.

„Правим сериозно преосмисляне на много разходни политики, на субсидиите. Субсидиите са нараснали за едно десетилетие повече от четири пъти, така че това е една от насоките, в които мислим. Вместо това ние предлагаме едно много сериозно данъчно намаление за бизнеса и за всички работещи – 10 пункта намаление на осигурителната тежест, съчетано с нулев данък печалба при реинвестиране на печалбата. За бизнесите, които работят „на светло“ това ще отпуши ресурс, така че да не разчитат да субсидии“, добави Лъчезар Богданов.

По отношение на държавната администрация, той обясни, че тя не намалява като брой хора, докато населението е намаляло с около 15%-20%. Икономистът от ИПИ изтъкна, че същото важи и за издръжката на публичния сектор, която по думите му расте по-бързо от инфлацията.

„Това се случва при внедряване на доста електронни услуги в последните години. Това е доста сериозен напредък и би трябвало да води до заместване на много офиси и хора с информационни технологии. Това е също начин да се намалят разходите“, каза Лъчезар Богданов.

Той добави, че за приходната част от особено значение е при ниските данъчни ставки да няма привилегии и облекчения за част от бизнеса и обществото.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Столична община

С втория мост при "Бакърена фабрика" ще се облекчи трафикът между 4 района

Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа.  Мостът е част от третия градски..

публикувано на 09.07.25 в 17:28
Председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов

В центъра за бежанци в "Овча купел" остават само деца

Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..

публикувано на 09.07.25 в 17:01
Лентата преряза директорът проф. Иван Костов

Майчин дом вече има и специален сектор за кенгуру-грижа за недоносени бебета

Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..

публикувано на 09.07.25 в 16:35

Социални партньори ще увеличават заетостта с обучения за 8,63 млн. лева

С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..

публикувано на 09.07.25 в 15:45
Доц. Мария Юнакова

Специалисти и организации още очакват предложения за асистирана репродукция да залегнат в нормативната уредба

През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...

публикувано на 09.07.25 в 14:55

Банкя посреща Горешляците с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието

Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..

публикувано на 09.07.25 в 14:45

Фотографията преди 15 години е била по-елитарно изкуство

Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна  програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са  Георги Панамски,  Иван Стоименов, Виктор..

публикувано на 09.07.25 в 14:13