Да се наречеш грамотен вече не е достатъчно да можеш да четеш и пишеш правилно. В днешно време е важно още как възприемаме това, до което имаме достъп, как използваме онлайн съдържанието и въобще информацията от всички видове медии.
Фондация „Глобални библиотеки-България“ започна нов 10-месечен проект - „Споделяй отговорно” /Be Aware of What You Share: combatting misinformation through media literacy, който има за цел да насърчи медийната грамотност сред младите хора (15-19 години) и възрастните в България, използвайки обществените библиотеки като центрове за информация и обучение.
Пилотното провеждане ще се реализира чрез Американските центрове в Столичната библиотека и Регионалната библиотека „Пенчо Славейков” във Варна, при сътрудничество с местни училища.
Проектът ще подобри уменията и базата от знания на библиотекарите и ще подпомогне медийната грамотност, критичното мислене и устойчивостта срещу грешната информация дезинформацията и в българското общество.
Друг, едногодишен проект на фондацията, е „Зависи от теб“ (Depend on You). Той е с продължителност една година и има за цел да насърчи демократичното образование и участие в България чрез позициониране на обществените библиотеки като центрове за информация и неформално образование и чрез обучение на библиотекари като преподаватели.
Ангажирани са експерти от гражданското общество, заедно с петте участващи библиотеки на Американските центрове в София, Бургас, Пловдив, Варна и Велико Търново. Проектът предвижда обучение на библиотекари да водят часове по демократично образование, насочени към млади българи, завършващи гимназия и нагоре.
Тези класове ще разглеждат както практически, така и теоретични теми, като например как да гласуват и защо гражданите трябва да участват в изборния процес. В края на проекта резултатите ще бъдат разпространени, за да могат и други български библиотеки да станат по-активни в предоставянето на информация и услуги, свързани с демократичните процеси.
Двата проекта на “Глобални библиотеки-България” са финансово подкрепени от посолството на САЩ в София.
Те са насочени главно към ученици от 9-и до 12-и клас и студенти.
За „Споделяй отговорно” и „Зависи от теб“ пред БНР-Радио София разказа Спаска Тарандова (▲), изпълнителен директор на фондацията "Глобални библиотеки" и член на УС на Българската библиотечно-информационна асоциация.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..