"По същият начин важи и за общинските съветници, които също трябва да минат допълнително обучение, да се запознаят с работата, която предстои пред тях. Иначе казано, в първия ми мандат аз буквално до средата на мандата се ориентирах в обстановката. И не бях достатъчно полезен не само на моите съграждани, но и на самия мен, тъй като се учих в ход. Съвремието и динамиката, което то има предполага една друга динамичност, която аз не можах да приложа. За жалост първия мандат го смятам по-скоро като време, в което се учех", каза инж. Симеонов. И допълни:
"Казвам го не с някакво извинение или съжаление, а с една обективност, която ми даде след това втория мандат, за да мога да погледна назад към първия и да осмисля тези процеси."
Той отбеляза, че влизайки в новата си длъжност кметовете се сблъскват с много неща, които не знаят. Относно промените, които предстоят той каза:
"Промени винаги има в нашата работа по много причини. Първата причина, основната е, че в общинската администрация много често влизат хора, които не са запознати със спецификата на работата. Или са хора, които нямат достатъчно опит и след студентската скамейка търсят място, където да натрупат малко опит и стаж. Повечето колеги сме наясно с това нещо и даваме шанса и платформата, на която младите специалисти да започнат да надграждат себе си, като такива. Разбира се това, като еквивалент на техните възможности не винаги е най-доброто, но ние им даваме една среда, в която те да се научат."
Инж. Симеонов посочи, че една от причините за напускане на работа в общината е, че младият човек, който е натрупал опит търси работа в частния сектор на пазара на труда, където заплащането е доста по-конкурентно от това, което една общинска администрация може да си позволи.
"В този бюджет, който тази година беше предложен, ние като национално сдружение на общините взехме решение и предложихме на министъра на финансите и неговия екип да предвидят по-сериозно увеличение в перо "заплащане на общинска администрация", която за жалост беше пренебрегната. Работата на общините все-повече се увеличава, ние вече може би изпълняваме над 90% от услугите към гражданите. Там трябва да бъдат едни наистина мотивирани хора и на първо място разбира се е заплащането и условията на труд" заяви той.
По думите му голяма част от нещата, които са заложени като приоритет са извън юрисдикциите на общината. Те са свързани с подземната инфраструктура, която е остаряла и компрометирана.
"За мен най-големият бич и затова има такова голямо разминаване в стандартите на живот, и най-вече в качеството на ВиК мрежата е именно това, че стават "по-близки" или "по-далечни" кметове. Тези от "нашата партия", или тези, които не са от "нашата партия". И всички, които са от партията, която не е на власт се надяват и стискат зъби да дойде момента, в който ще има парламентарни избори и евентуално тяхната партия ще бъде в изпълнителната власт така, че да отдели необходимите средства за подобряването на тази водопроводна мрежа", сподели инж. Симеонов.
Той посочи, че на територията на София няма община, която да посочи колко точно са водозагубите. Те са основно от амортизираната водопреносна мрежа, както и от нерегламентирани включвания. Относно финансирането по евро програми той отбеляза, че в момента има такова за село Лесново, по което се подменя на втори етап ВиК мрежата и което е за над 2 млн. лв. Освен това каза, че община "Елин Пелин" е една от водещите в цялата страна по инвестиции. Освен това е от първите общини по работна заплата и над 4500 човека всеки ден идват от столицата и съседните общини за да работят на територията на Община "Елин Пелин".
Той отбеляза, че основен приоритет на общината е демографията. По последното преброяване, единствено от пет общини в България Община "Елин Пелин" е с най-добър прираст. За трето и всяко следващо дете общината дава финансова помощ от 5 хиляди лева.
Освен това се предвижда отпускане на стипендии в няколко области, първата от които е медицината. Другата е педагогиката, където отливът на студенти, които да следват специалността е сериозен. Там чрез стипендиантски курс се стимулират абитуриентите да кандидатстват в такъв тип специалност, за да могат след завършването да кандидатстват за работа в общината.
Инж. Симеонов сподели, че за изграждане на училище или детска градина е необходим голям финансов ресурс и затова понякога винаги някой е в ущърб. По думите му около 80% от детските градини в общината са санирани, а на второ място по приоритет са училищата.
"Храмовете също са много важни. Ние живеем в православна държава, в която християнството е много важно. Ценностите на християнството създават едни наистина не само здрави семейства, но едни отговорни хора, които имат силно изразено национално самосъзнание и една по-голяма смиреност. Защото тази омраза и злоба, която в последно време се излива през мрежите, тези кампании, които са изпълнени с ненавист, християнството не им дава възможност да се разрастват", заяви той.
Предстои изграждане на пътя от Елин Пелин до село Огняново, който е на стойност 12 млн. лв.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..