Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За предизвикателството да си кмет трети път на община "Елин Пелин"

Снимка: Радио София

Кметът на община "Елин Пелин" инж. Ивайло Симеонов спечели доверието на над 57% от избирателите. Той говори в предаването "Ритъмът на столицата" за приоритетите през новия мандат, за спешните задачи, които стоят на дневен ред и за развитието на общината през следващите години. Относно равносметката за изминалите два мандата той сподели, че тя е интересна и на база на нея е предложил един важен въпрос на национално ниво, който е, че работата на кмета е специфична и трябва да има обучителни модули, които да са минимум 6 месеца.  

"По същият начин важи и за общинските съветници, които също трябва да минат допълнително обучение, да се запознаят с работата, която предстои пред тях. Иначе казано, в първия ми мандат аз буквално до средата на мандата се ориентирах в обстановката. И не бях достатъчно полезен не само на моите съграждани, но и на самия мен, тъй като се учих в ход. Съвремието и динамиката, което то има предполага една друга динамичност, която аз не можах да приложа. За жалост първия мандат го смятам по-скоро като време, в което се учех", каза инж. Симеонов. И допълни:

"Казвам го не с някакво извинение или съжаление, а с една обективност, която ми даде след това втория мандат, за да мога да погледна назад към първия и да осмисля тези процеси."

Той отбеляза, че влизайки в новата си длъжност кметовете се сблъскват с много неща, които не знаят. Относно промените, които предстоят той каза:

"Промени винаги има в нашата работа по много причини. Първата причина, основната е, че в общинската администрация много често влизат хора, които не са запознати със спецификата на работата. Или са хора, които нямат достатъчно опит и след студентската скамейка търсят място, където да натрупат малко опит и стаж. Повечето колеги сме наясно с това нещо и даваме шанса и платформата, на която младите специалисти да започнат да надграждат себе си, като такива. Разбира се това, като еквивалент на техните възможности не винаги е най-доброто, но ние им даваме една среда, в която те да се научат."  

Инж. Симеонов посочи, че една от причините за напускане на работа в общината е, че младият човек, който е натрупал опит търси работа в частния сектор на пазара на труда, където заплащането е доста по-конкурентно от това, което една общинска администрация може да си позволи.

"В този бюджет, който тази година беше предложен, ние като национално сдружение на общините взехме решение и предложихме на министъра на финансите и неговия екип да предвидят по-сериозно увеличение в перо "заплащане на общинска администрация", която за жалост беше пренебрегната. Работата на общините все-повече се увеличава, ние вече може би изпълняваме над 90% от услугите към гражданите. Там трябва да бъдат едни наистина мотивирани хора и на първо място разбира се е заплащането и условията на труд" заяви той.

По думите му голяма част от нещата, които са заложени като приоритет са извън юрисдикциите на общината. Те са свързани с подземната инфраструктура, която е остаряла и компрометирана.  

"За мен най-големият бич и затова има такова голямо разминаване в стандартите на живот, и най-вече в качеството на ВиК мрежата е именно това, че стават "по-близки" или "по-далечни" кметове. Тези от "нашата партия", или тези, които не са от "нашата партия". И всички, които са от партията, която не е на власт се надяват и стискат зъби да дойде момента, в който ще има парламентарни избори и евентуално тяхната партия ще бъде в изпълнителната власт така, че да отдели необходимите средства за подобряването на тази водопроводна мрежа", сподели инж. Симеонов.

Той посочи, че на територията на София няма община, която да посочи колко точно са водозагубите. Те са основно от амортизираната водопреносна мрежа, както и от нерегламентирани включвания. Относно финансирането по евро програми той отбеляза, че в момента има такова за село Лесново, по което се подменя на втори етап ВиК мрежата и което е за над 2 млн. лв. Освен това каза, че община "Елин Пелин" е една от водещите в цялата страна по инвестиции. Освен това е от първите общини по работна заплата и над 4500 човека всеки ден идват от столицата и съседните общини за да работят на територията на Община "Елин Пелин".


Той отбеляза, че основен приоритет на общината е демографията. По последното преброяване, единствено от пет общини в България Община "Елин Пелин" е с най-добър прираст. За трето и всяко следващо дете общината дава финансова помощ от 5 хиляди лева.

Освен това се предвижда отпускане на стипендии в няколко области, първата от които е медицината. Другата е педагогиката, където отливът на студенти, които да следват специалността е сериозен. Там чрез стипендиантски курс се стимулират абитуриентите да кандидатстват в такъв тип специалност, за да могат след завършването да кандидатстват за работа в общината.

Инж. Симеонов сподели, че за изграждане на училище или детска градина е необходим голям финансов ресурс и затова понякога винаги някой е в ущърб. По думите му около 80% от детските градини в общината са санирани, а на второ място по приоритет са училищата.

"Храмовете също са много важни. Ние живеем в православна държава, в която християнството е много важно. Ценностите на християнството създават едни наистина не само здрави семейства, но едни отговорни хора, които имат силно изразено национално самосъзнание и една по-голяма смиреност. Защото тази омраза и злоба, която в последно време се излива през мрежите, тези кампании, които са изпълнени с ненавист, християнството не им дава възможност да се разрастват", заяви той.

Предстои изграждане на пътя от Елин Пелин до село Огняново, който е на стойност 12 млн. лв.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност

Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..

публикувано на 24.07.25 в 10:11

Започна описването на щетите след големия пожар край Костинброд

Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия.  Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..

публикувано на 24.07.25 в 09:26

Предупреждават за нов вид кибер измами

Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата.  “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..

публикувано на 24.07.25 в 09:16

Продължава ремонтът на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“

Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..

публикувано на 24.07.25 в 08:25
Тодор Славков

Близки и приятели ще се сбогуват с Тодор Славков

Близки и приятели ще си кажат последно сбогом с Тодор Славков през днешния 24 юли. Поклонението ще бъде от 10.00 ч. в ритуалната зала на траурен комплекс "Мира" в София, съобщава "24 часа". Тодор Славков почина на 21 юли в село Асен. Според разследването, внукът на Тодор Живков се е застрелял със законно притежавано оръжие – 22-калибров револвер...

публикувано на 24.07.25 в 07:35

Отново слънчево, но са възможни и леки превалявания

През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..

публикувано на 24.07.25 в 06:45

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37