Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

45 години не стигат

Художникът Янаки Манасиев - встрани, непознат, но с характерен почерк

Изложбата за неговата 90-годишнина може да се разгледа в СГХГ до 11 февруари

Снимки: СГХГ

Художникът Янаки Манасиев (7 ноември 1932 - 23 февруари 1978) живя кратко, твори през втората половина на ХХ век и остави платна, които го характеризират като творец със собствен почерк и дързост на експериментатор, въпреки догмите на тогавашния социалистически реализъм в изкуството.

За краткия си жизнен път (само 45 години) авторът създава внушително по обем, разнообразно и високостойностно творчество, но не е достатъчно познат на публиката и особено на по-младото поколение.

Този месец той щеше да навърши 90 години и по този повод в Софийската градска художествена галерия (СГХГ) е подредена неговата изложба, озаглавена "Самотен и встрани".


„Може да се каже, че основната тема в творчеството му е човекът с неговата душевност и емоционалност. Работи повече портрети и фигурални композиции, много по-малко пейзажи – живопис и графика“, отбеляза пред БНР-Радио София Галина Димитрова-Димова (), една от кураторите.

Експозицията показва и интимния свят на художника, останал встрани от оживения културен живот на България, за да се посвети на изкуството. Творчеството на Манасиев има диалектични черти: от експресивни, драматични и пластично мощни до нежни, хармонични и изтънчено поетични творби.

Главната роля в творбите на Манасиев заема жената с нейните сложни чувства и настроения, нежна външност и лирично изражение. Именно женските портрети са едни от най-отличителните творби на художника с изтънчена живопис и поетично излъчване.

Творецът оставя ярка следа в българското изкуство и повлиява на много български художници както със смелата си артистична позиция, така и с преподавателската си дейност във Факултета по изобразителни изкуства към Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ в периода 1970–1978 г.

В изложбата са включени над 70 живописни творби, 20 графики и част от рисунките на художника, разкриващи процеса на работа.

Може да ги разгледате до 11 февруари 2024 г.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичният инспекторат наложи 9 акта заради мръсния въздух

158 проверки е извършил Столичният инспекторат от петък до неделя (17-19 януари) във връзка с прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на замърсяване на въздуха с ФПЧ10. При проверките са съставени 9 акта на нарушители. Броят на проверките на потенциални замърсители на въздуха от началото на годината е общо 545, а на актовете -  50. От тях: 252..

публикувано на 20.01.25 в 12:36

Извънредни автобуси са извозвали хора от Витоша вчера

" До последния човек са били извозени от планината . Проблемите са били решени в движение. Успели сме да се справим с тази трудна задача в ден, в който планината е достатъчно посещавана." Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша       Това съобщи пред БНР Владимир Лазаров, ръководител към център "Маркетинг" на Центъра за..

публикувано на 20.01.25 в 11:56

Безплатно обучение за младежки групови ментори започва след месец

Младежки работници, служители на младежки центрове или НПО, дори действащи учители могат безплатно да получат допълнителна компетентност и умения, ако кандидатстват и станат участници в т.нар. Академия за младежки работници "Мисия Ментор". За целта организаторите от сдружение "Ре-Акт" търсят хора, които започват или имат някакъв опит за..

публикувано на 20.01.25 в 11:41
Георги Господинов

Георги Господинов е писател на десетилетието в Столичната библиотека

Георги Господинов е избран от читателите на Столичната библиотека за писател на десетилетието. Сред останалите отличени писатели на десетилетието са Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и проф. Цочо Бояджиев. Изборът на най-четените съвременни български автори вече десет години се прави от читателската аудитория на Столичната библиотека въз..

публикувано на 20.01.25 в 10:58

Защо фирми са против цветните контейнери да са с по-големи отвори?

Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят повече хора, отколкото са регистрирани официално. Това разясни пред БНР-Радио София Георги..

публикувано на 20.01.25 в 09:12

Слънцето над София няма да топли

Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..

публикувано на 20.01.25 в 07:05
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28