Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 1 декември 2023 г. малкият ринг на София става недостъпен за старите автомобили

Снимка: БГНЕС

От 1 декември 2023 г. влиза в сила нискоемисионна зона в центъра на София, която ще продължи до 28 февруари 2024 г. Тя ще важи за автомобили от най-замърсяваща категория 1. Това ще се случи на няколко етапа. Първият етап на въвеждането ще е т. нар. малък ринг между между булевардите "Васил Левски", "Патриарх Евтимий", "Ген. Скобелев", ул. "Опълченска" и бул. "Сливница" до Сточна гара. На кръстовищата, където се влиза в малкия ринг, трябва да има указателни знаци, табели и електронни табла на български и английски език. Големият ринг обхваща широкия център на София – територията, заключена между булевардите "Сливница", "Данаил Николаев", "Ситняково", "П. К. Яворов", ул. "Атанас Дуков", бул. "Х. Ибсен", бул. "П. Ю. Тодоров", бул. "И. Е. Гешов" и бул. "Константин Величков", но и бул. "Михай Еминеску", бул. "Никола Й. Вапцаров", ул. "Люба Величкова" и ул. "Сребърна".

Там ограниченията влизат в сила от 1 декември 2025 г., когато ще се забрани влизането на коли с категория 1. Две години след това, от декември 2027 г., на територията на големия ринг няма да могат да влизат и автомобили, категория 2. В месеците, в които ще е в сила забраната има най-силно замърсяване с фини прахови частици. Подробности по темата разказа арх. Елица Панайотова, координатор на проекта "Зелена София" на Столичната община.

По думите й е важно всички да осъзнаем, че чистотата на въздуха не е нещо абстрактно, а е свързано с нашето здраве и София за съжаление е един от най-мръсните градове в ЕС. Това е свързано с неудобства, които всички ние трябва да поемем, защото те са свързани с нашето здраве. Автомобилите са вторият по големина замърсител след битовото отопление. Мярката цели да започне да ограничава влизането в центъра на София на най-старите автомобили, които са над 25 години.

"Бензинови с първа регистрация преди 1996 г. и дизелови с първа регистрация преди 2002 година. Центърът на града е най-натоварената пешеходна зона в София, а пешеходците и децата са най-потърпевши и най-директно изложени на това замърсяване от ауспусите на колите. Ако погледнем от тази перспектива, наистина тази зона не е ограничаваща, защото извън тези три месеца замърсяването продължава. Тези три месеца са една много съобразена първа стъпка за налагане на това ограничение", посочи арх. Панайотова.

Тя допълни, че живущите, както и хората с увреждания са изключени от ограничението. Относно контрола при годишните технически прегледи заяви, че първа екокатегория може да получи и по-нов автомобил, ако той е с демонтиран катализатор, или не е в добро техническо състояние.

"Преди няколко години ние направихме измерване в реални условия по улиците и булевардите на София на емисиите на автомобилите в движение. Това, което установихме е, че около 5-6% от измерените 20 хиляди автомобила допринасят за 70% от замърсяването", отбеляза арх. Панайотова. И допълни:

"Камерите, които са поставени на малкия ринг заснемат регистрационните номера на колите и след това сравняват в базата данни за съответната еко категория".

Една от препоръките е нискоемисионната зона да стане целогодишна, а друга препоръка е тя да се разширява. Лондон е първият европейски град, в който е въведена такава зона още през 2006 година. София е тринадесетият по големина в Европа град, като мерките са свързани с това, да се намали използването на индивидуалния автомобил. Ограничителната мярка е част от мисията на ЕС за 100 неутрални по отношение на климата градове до 2030 година.

Арх. Панайотова заяви, че това би могло да се случи в този срок, но всичко е въпрос на добро планиране не само на мерките, но и на ресурсите.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50