Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 1 декември 2023 г. малкият ринг на София става недостъпен за старите автомобили

Снимка: БГНЕС

От 1 декември 2023 г. влиза в сила нискоемисионна зона в центъра на София, която ще продължи до 28 февруари 2024 г. Тя ще важи за автомобили от най-замърсяваща категория 1. Това ще се случи на няколко етапа. Първият етап на въвеждането ще е т. нар. малък ринг между между булевардите "Васил Левски", "Патриарх Евтимий", "Ген. Скобелев", ул. "Опълченска" и бул. "Сливница" до Сточна гара. На кръстовищата, където се влиза в малкия ринг, трябва да има указателни знаци, табели и електронни табла на български и английски език. Големият ринг обхваща широкия център на София – територията, заключена между булевардите "Сливница", "Данаил Николаев", "Ситняково", "П. К. Яворов", ул. "Атанас Дуков", бул. "Х. Ибсен", бул. "П. Ю. Тодоров", бул. "И. Е. Гешов" и бул. "Константин Величков", но и бул. "Михай Еминеску", бул. "Никола Й. Вапцаров", ул. "Люба Величкова" и ул. "Сребърна".

Там ограниченията влизат в сила от 1 декември 2025 г., когато ще се забрани влизането на коли с категория 1. Две години след това, от декември 2027 г., на територията на големия ринг няма да могат да влизат и автомобили, категория 2. В месеците, в които ще е в сила забраната има най-силно замърсяване с фини прахови частици. Подробности по темата разказа арх. Елица Панайотова, координатор на проекта "Зелена София" на Столичната община.

По думите й е важно всички да осъзнаем, че чистотата на въздуха не е нещо абстрактно, а е свързано с нашето здраве и София за съжаление е един от най-мръсните градове в ЕС. Това е свързано с неудобства, които всички ние трябва да поемем, защото те са свързани с нашето здраве. Автомобилите са вторият по големина замърсител след битовото отопление. Мярката цели да започне да ограничава влизането в центъра на София на най-старите автомобили, които са над 25 години.

"Бензинови с първа регистрация преди 1996 г. и дизелови с първа регистрация преди 2002 година. Центърът на града е най-натоварената пешеходна зона в София, а пешеходците и децата са най-потърпевши и най-директно изложени на това замърсяване от ауспусите на колите. Ако погледнем от тази перспектива, наистина тази зона не е ограничаваща, защото извън тези три месеца замърсяването продължава. Тези три месеца са една много съобразена първа стъпка за налагане на това ограничение", посочи арх. Панайотова.

Тя допълни, че живущите, както и хората с увреждания са изключени от ограничението. Относно контрола при годишните технически прегледи заяви, че първа екокатегория може да получи и по-нов автомобил, ако той е с демонтиран катализатор, или не е в добро техническо състояние.

"Преди няколко години ние направихме измерване в реални условия по улиците и булевардите на София на емисиите на автомобилите в движение. Това, което установихме е, че около 5-6% от измерените 20 хиляди автомобила допринасят за 70% от замърсяването", отбеляза арх. Панайотова. И допълни:

"Камерите, които са поставени на малкия ринг заснемат регистрационните номера на колите и след това сравняват в базата данни за съответната еко категория".

Една от препоръките е нискоемисионната зона да стане целогодишна, а друга препоръка е тя да се разширява. Лондон е първият европейски град, в който е въведена такава зона още през 2006 година. София е тринадесетият по големина в Европа град, като мерките са свързани с това, да се намали използването на индивидуалния автомобил. Ограничителната мярка е част от мисията на ЕС за 100 неутрални по отношение на климата градове до 2030 година.

Арх. Панайотова заяви, че това би могло да се случи в този срок, но всичко е въпрос на добро планиране не само на мерките, но и на ресурсите.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36