Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медицински специалисти в България стават все по-търсени и все по-малко

Снимка: Pixabay

Публикуван анализ на Съвета за икономически анализи към Министерски съвет, посветен на недостига на медицински специалисти в здравеопазването в България сочи, че проблемът не може да бъде решен само с образователната система. Подробности по темата разказа един от авторите на доклада - доц. д-р Ралица Симеонова - Ганева. Освен член на Съвета за икономически анализи тя е и преподавател в Стопанския факултет от 1999 г. към Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Става дума за впечатляващ брой специалисти. На пръв поглед ние, като че ли разполагаме с достатъчно лекари на глава от населението в страната спрямо много европейски държави. Но ако ние погледнем лекарите по видовете специалности и регионалните неравенства ще установим, че има сериозни и впечатляващи проблеми. Ситуацията е такава, че в момента липсват над 1000 общопрактикуващи лекари за цялата страна, което представлява 25% от общия им брой в момента. Недостигът на психиатри възлиза на 460 човека, което е около 70% от общия им брой", посочи тя.

По думите й има недостиг и на други видове специалисти, но най-сериозният проблем е свързан с броя на медицинските сестри. В момента не достигат близо 17 хиляди сестри. Доц. д-р Ралица Симеонова - Ганева отбеляза, че проблемът е резултат от процеси, които са протичали десетилетия, а един такъв човешки ресурс се изгражда в продължение на 20, 30, или 40 години.

"В началото на Прехода много важен фактор бяха бюджетните ограничения, липсата на средства, реформите, които се предприеха в здравната система, пенсионната реформа, особеностите свързани с практикуването точно на професията на медицинската сестра и специалистите по здравни грижи. Няма как да споменем важността на миграцията и това, че при равни други условия една по-добра заплата винаги привлича. Но заплатата в останалите европейски държави не е просто по-добра и по-висока, а всичко друго привлича десетилетия наред българите да отидат и да работят в чужбина", каза тя.

Освен това заяви, че образователната система не компенсира отлива на човешки ресурс от сектора. Този процес в икономиката е наречен "ефект на бракониерството", тъй като ние инвестираме наши средства за изграждане на специалисти, но понеже условията на труд не са конкурентни други държави се възползват от готовия ресурс. За периода от 2007 до 2021 година в Ирландия са привлечени над 19 хиляди медицински сестри и 15 хиляди лекари. За същия период в България са привлечени само 26 медицински сестри, които са обучавани в чужбина.

"Уеднаквяването на стандартите и въвеждането на общи квалификационни рамки означава, че нашите човешки ресурси стават много по-мобилни. На първо място е признаването на дипломите в ЕС и повечето европейски държави, които не са членки на съюза. Това означава, че всеки медицински специалист много лесно може да се реализира навсякъде другаде", заяви доц. д-р Ралица Симеонова - Ганева.

Тя допълни, че в началото на Прехода нашите специалисти са се насочили към скандинавските държави, а в последните 20 години са намерили реализация в Германия, Франция, Испания, Италия и Великобритания. В западноевропейските държави се наблюдава движение към Северна Европа и САЩ.

"В здравеопазването хората са изключително ценен ресурс, който е дефицитен в глобален мащаб. Което означава, че лекарите и сестрите ще стават все по-ценни. Дали ще ни издържи здравеопазването зависи доколко ние ще реагираме бързо на проблема и ще започнем да прилагаме много активни, интензивни и интегрирани мерки, защото тази система е сложна. Ние няма как да фокусираме вниманието си единствено и само върху медицинските сестри. Не трябва да забравяме и акушерките и лекарите, и всички други специалисти по здравни грижи и свързаните професии", заяви доц. д-р Ралица Симеонова - Ганева.

По думите й няма как да привличаме лекари в България, когато те знаят, че практикуват по остарели методи и използвайки стара база.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От идея до реален проект за 48 часа - младите ще покажат как се прави

Бизнес клубът към Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и Able Activator предизвикват предприемаческия дух на младите хора с инициативата Able Activator В рамките на един уикенд - от 1 до 3 ноември, се предвижда да се проведе интензивно обучение, което да даде на участниците знанията и уменията за създаване на успешен..

публикувано на 17.10.24 в 18:07

Ще се лее вино на градски фестивал в столичното Ларго

"UrbanWineFest – Sofia2024" е събитие, в което виното, културата и кулинарията се сливат в едно, създавайки пространство за онези, които обичат живота във всичките му вкусове, цветове и нюанси.  На винените барове чаровният екип от винени експерти на Българската асоциация на винените професионалисти ще ви зарази със своята любов към..

публикувано на 17.10.24 в 17:14

Ако ще се възползвате от "Черния петък", започнете подготовката сега. Вижте как!

За да можем да се възползваме от изгодни предложения и да направим разумни покупки, свързани с истински намаления преди и около кампанията „Черен петък“ (тази година е на 29 ноември), трябва да се потрудим, и то отрано. Време е още сега да започнем проучване на пазара , да си набележим нужните ни стоки и да следим цените. Това посъветва..

публикувано на 17.10.24 в 16:06

Музикален калейдоскоп - за музиката като убежище

Над 50 деца - любители музиканти от цялата страна се събират в гр. Пловдив на 26 и 27 октомври за Първия фестивал за детско изпълнителско творчество „Музикален калейдоскоп“.  Фестивалът е част от социален проект, в който се дава възможност на деца от различни социални категории да развиват своите таланти, да надграждат знанията си,  да създават..

публикувано на 17.10.24 в 16:03

Мобилен пункт ще приема негодни лекарства в "Младост 3" на 19 октомври

Започва национална кампания за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност " Земята не пие лекарства" .  Целта ѝ е да алармира, че изхвърлените в битовия отпадък лекарства са една от причините за появата на антбиотичната резистентност , която застрашава човечеството. Активните съставки на изхвърлените в битовия отпадък лекарства..

публикувано на 17.10.24 в 15:25

Чуждите туристи предпочитат да почиват в Югоизточна България

Югоизточна България е най-посещаваната от туристите част от страната ни с 10.4 млн. нощувки за 2023 г., показват данните на Евростат. Това представлява 38.8% от всички нощувки в страната. На следващо място се нарежда Североизточният регион с 6.3 млн. нощувки и 23.4 % за страната. И в двата региона доминират чуждестранните туристи, като в..

публикувано на 17.10.24 в 15:23

Режисьорът Владимир Диков, който живее и твори в Канада, с нова постановка в България

Режисьорът Владимир Диков от 15 години живее в Канада, но в творческия си път разделя времето си между Канада и България. Отново е тук, за да представи нова пиеса. В предаването “Радиокафе“ той бе гост, заедно с един от актьорите в спектакъла Антон Трендафилов, който разкри, че двамата са състуденти, а студентските година са незабравими, защото..

публикувано на 17.10.24 в 14:32