Какво е състоянието на българския софтуерен сектор - събеседник по темата в предаването "Радиокафе" бе Доброслав Димитров от българския софтуерен сектор.
Той е технологичен предприемач, завършва икономика с профил "Финанси" в САЩ, занимава се с бизнес от 23 години, основно в сферата на софтуерните компании, създател е на известна софтуерна компания за игри, които се разпространяват в целия свят.
"Когато се заговори за IT сектора всички си представят програмисти. Сред нас има много художници, хора, които създават идеи и всъщност това, което правим е една много творческа индустрия", разкри Димитров. И допълни:
"Нашите професии са много разнородни с едно голямо общо кратно – технологичност".
Според изнесени данни от редовния годишен доклад за състоянието на софтуерния сектор, който периодично се изготвя от от Браншовата асоциация на водещите български компании за разработка на с офттуер (БАСКОМ), софтуерният сектор е най-солидарният и отговорен в България. Той внася данъци и осигуровки, които са три пъти над средното за страната, движи потреблението в икономиката, основен инвеститор е в промяната на качеството на средата и е значим фактор за задържане на младите хора. 97% от хората, които завършват технологични специалности остават в България, секторът е отговорен и за привличането на таланти от чужбина.
Част от новините в тази сфера е и интересният факт, за 10% спад на ръста в сектора на годишна база - нещо, което не се е случвали през последните 10 години.
На какво се дължи този спад в иначе печелившия IT сектор?
"Това е спад на ръста, а не спад на самата индустрия. Ние ще пораснем с 10 или 12%, а не с 22. Ако цялата ни икономика растеше с 12%, отдавна да сме настигнали западните ни партньори", подчерта Доброслав Димитров.
Притеснителното е това, че хората не са свикнали това да се случва, а данните са по-скоро отрезвяващи.
"Последният път, когато е имало ръст в сектора само с 10% е било преди 10 години", поясни той.
Изкуственият интелект – потенциал за ръст и развитие, или загуба на работни места и забавяне темпа на развитие?
На 30 ноември 2023 г. се навърши 1 година от както излезе ChatGPT за общо ползване и буквално промени света за 1 ден. Това, което се случва през тази една година, налага следното заключение – че с огромна скорост светът се променя именно с тези инструменти, които са колосален множител на моженето на хората. Ако ги използваме, ще станем много по-производителни, но има и предизвикателство, ако не ги ползваме. Предвид световната, глобална икономика, ние ще бъдем неконкурентни. Тук изводът е следният – това е новото ниво на грамотност", категоричен е Доброслав Димитров.
Според IT специалиста изкуственият интелект категорично е потенциал за колосален ръст. Позовавайки се на данни от вътрешно проучване, той посочи, че над 50% от компаниите използват на всекидневна база тези инструменти. Само за шест месеца те са успели да се адаптират и това е добра новина, както и повод за надежда, но и всички останали трябва да го направят.
"Професията на бъдещето се нарича мислене с главно "М", тъй като професиите ще се променят. Те няма да изчезнат, но ще се видоизменят много сериозно – просто казано, изкуственият интелект е новият "Гугъл", изтъкна той.
Има ли спад в търсенето на кадри в IT сектора, как ще се промени в бъдеще профилът на самия програмист, защо дори хуманитарно насочените хора трябва да придобият технологично разбиране?
Чуйте подробности от интересния разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Преустановява се дейността в отделението по "Акушерство и гинекология" и отделението по "Неонатология" в МБАЛ "Рахила Ангелова" АД в Перник. Причината е кадровия недостиг в отделенията по "Акушерство и гинекология“ и "Неонатология“ и невъзможност за осигуряване на 24-часово медицинско обслужване, пише БГНЕС. От РЗИ - Перник информират, че от 9 юли до..
През днешния ден ще бъде слънчево и горещо с максимални температури между 36° и 41°, за София: 36°-37°. След обяд ще има купеста облачност, по-значителна вечерта над северозападните райони, където ще превали и прегърми. Вятърът от юг ще се усили, като вечерта ще започне да се ориентира от северозапад, най-напред в Северозападна България, и с него ще..
Два вида антибиотици на цени от 13 до 20 лева стават безплатни за децата до 7 години . Това реши Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата. Антибиотиците са на българска фирма-производител, показа проверка на БНР. Осигуряването на безплатни лекарства за децата до 7 години беше заложено в закона за бюджета на Здравната..
Редица висши училища предвиждат съществено увеличение на таксите за платено обучение. Само преди дни от Софийския университет публикуваха своите такси за следващата академична година, от които става ясно, че за някои специалности като Физика и Ядрена енергетика сумите достигат до близо 27 хиляди лв., а за специалността Химия - доближават..
След успеха на предишния си сингъл "Жива", който вече има над 1 милион гледания в YouTube, младата певица Mona се завръща с нова емоционална заявка – песента "Сила". Проектът продължава линията ѝ на преплитане на българския фолклор с поп звучене – стил, който Mona превръща в свой отличителен почерк на сцената. "Това е една трилогия, която..
Протест на живеещи в общински жилища ще се проведе този четвъртък – 10 юли, преди началото на заседанието на Столичния общински съвет. В дневния му ред е включен доклад за промени в общинската наредба за настаняване и ползване на такива жилища. По думите на гражданите, с така заложените изменения, те буквално ще са принудени да..
Фондация "За нашите деца" стартира дарителска кампания, която прави подкрепата личен ангажимент и създава сигурност за най-малките всеки месец. С новата кампания "Абонамент за чудеса" организацията отправя покана към всички хора с отворени сърца да превърнат съпричастността в действие и добрината – в навик. " Целта на нашата кампания е все..