В предаването "Ритъмът на столицата" представяме сборника "Радомирски истории", който разказва 33 предания и легенди от 17 населени места, намиращи се на територията на Община Радомир.
Сборникът е част от по-голям проект на Фондация "Солидарност в действие", който цели опазване на местното устно културно-историческо и фолклорно наследство, както и създаване на възможности за междупоколенчески диалог и съвместни усилия за съхраняване на местната култура.
Събеседник по темата е Маги Назер, изпълнителен директор на Фондация "Солидарност в действие", инициатор за създаване на изданието.
Всичко започва преди няколко години, когато група млади хора от Радомир и село Драган си организират малко пътешествие, на което си разказват местни предания и легенди, свързани с местата които посещават.
"Хрумна ни идеята, че можем да съберем тези истории, да се допитаме до по-възрастни хора, по-широк кръг от хора, така че да направим колекция, да документираме и съхраним тези истории и те да бъдат съхранени и запечатани във времето", посочи тя.
"При селектирането на историите се придържахме към това, да имаме най-голямо разнообразие на населените места, които са включени. Тъй като искахме да направим сборника подходящ за всички поколения и хора от всички възрасти, наложи се да изключим някои истории, които бяха по-кървави", уточняват от фондацията.
Създаването на сборника отнема на екипа 6 месеца, а художник е Матея Аркова. Тя е автор на 33 илюстрации на историите поместени в изданието, което съдържа и илюстрирана карта на Община Радомир. На сайта изграден от Фондация "Солидарност в действие" е поместен дигиталният архив и има възможност и занапред да се изпращат предания и легенди, които да бъдат съхранени и да станат публично достъпни, поясни Маги Назер.
Печатното издание на сборника "Радомирски истории" е в тираж от 1000 бройки. Дигиталното издание на книгата е достъпно на сайта на Община Радомир.
Чуйте още от разговора с Маги Назер в звуковия файл.
Доставчиците на вода, електроенергия и топлоенергия в София са създали и предлагат на клиентите си брошура, в която се описва как може да се смени партидата на съответен потребител. От днес тя се предлага в центровете за обслужване на клиенти. В "Как да сменя партидата за ток, вода и парно" са посочени специфичните условия за всяка една..
Светът на правото е необятен и човек, сблъсквайки се с него, често може да се изгуби в него. Наскоро адвокатът Ясен Ковачев написа статията “Ръководство за употреба“ на адвоката в областта на частното право и гражданския процес , в която развива достъпно, увлекателно и полезно теми от тази сфера. Ясен Ковачев има опит като адвокат около 25..
Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..