В предаването "Ритъмът на столицата" представяме сборника "Радомирски истории", който разказва 33 предания и легенди от 17 населени места, намиращи се на територията на Община Радомир.
Сборникът е част от по-голям проект на Фондация "Солидарност в действие", който цели опазване на местното устно културно-историческо и фолклорно наследство, както и създаване на възможности за междупоколенчески диалог и съвместни усилия за съхраняване на местната култура.
Събеседник по темата е Маги Назер, изпълнителен директор на Фондация "Солидарност в действие", инициатор за създаване на изданието.
Всичко започва преди няколко години, когато група млади хора от Радомир и село Драган си организират малко пътешествие, на което си разказват местни предания и легенди, свързани с местата които посещават.
"Хрумна ни идеята, че можем да съберем тези истории, да се допитаме до по-възрастни хора, по-широк кръг от хора, така че да направим колекция, да документираме и съхраним тези истории и те да бъдат съхранени и запечатани във времето", посочи тя.
"При селектирането на историите се придържахме към това, да имаме най-голямо разнообразие на населените места, които са включени. Тъй като искахме да направим сборника подходящ за всички поколения и хора от всички възрасти, наложи се да изключим някои истории, които бяха по-кървави", уточняват от фондацията.
Създаването на сборника отнема на екипа 6 месеца, а художник е Матея Аркова. Тя е автор на 33 илюстрации на историите поместени в изданието, което съдържа и илюстрирана карта на Община Радомир. На сайта изграден от Фондация "Солидарност в действие" е поместен дигиталният архив и има възможност и занапред да се изпращат предания и легенди, които да бъдат съхранени и да станат публично достъпни, поясни Маги Назер.
Печатното издание на сборника "Радомирски истории" е в тираж от 1000 бройки. Дигиталното издание на книгата е достъпно на сайта на Община Радомир.
Чуйте още от разговора с Маги Назер в звуковия файл.
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..