По данни на Министерство на здравеопазването лицата носители на ХИВ у нас са 2321, които се проследяват в секторите на лечение на пациентите с тази инфекция. Почти 100% от тях получават съвременна антивирусна терапия. От Столичната регионална здравна инспекция са организирали анонимен пункт за безплатни изследвания. Той е разположен на ъгъла на улиците "Иван Вазов" и "Кузман Шапкарев" и работното му време ще бъде до 18:00 ч.
По думите на доц. Алексиев стигмата, която е наложена върху хората носители на болестта се дължи на това, че през първите години на тази епидемия не е имало медикаменти и се е знаело малко за начините на предаването на вируса.
"През тези 40 години откакто се появи ХИВ при нас, еволюцията на терапията, изследванията и нашите познания за тази инфекция много се развиха. Преди 40 години хората с ХИВ са умирали без да им бъде предоставена възможност за лечение. Към момента имаме няколко разработени класа антиретровирусни медикаменти, терапията е с минимални странични нежелани реакции. Смята се, че нормално млад, здрав човек, ако бъде инфектиран с ХИВ и се лекува с настоящата терапия, той не би трябвало да живее по-кратко, отколкото ако няма ХИВ. Освен това е известно вече, че хората, които се лекуват и са с неоткриваем вирусен товар не могат да заразяват и по полов път. Същото се отнася и за бременни жени - ако те се лекуват по време на бременността си, рискът от заразяване на новороденото е нищожен", посочи той.
"Една от движещите групи за разпространение на ХИВ са мъжете, които правят секс с мъже", отбеляза доц. Алексиев. И допълни, че не само при тях, но и при хетеросексуалните и венозно употребяващите наркотици също може да бъде получена инфекция с болестта. Той подчерта, че по темата трябва да се говори, за да бъдат информирани хората за начините на предпазване, а също така да бъдат информирани, че при правилно лечение те не биха могли да бъдат опасни за своите партньори.
Световната здравна организация е отбелязала три главни цели за елиминиране на инфекцията:
"Важно е хората да не се страхуват от самото изследване. Много хора се притесняват, че ще разберат какъв е резултатът. По-добре е да бъде идентифицирана една инфекция в ранния й стадий, за да може да бъде предприето правилно лечение, за да се предпазят те и да предпазят и своите партньори", призова доц. Алексиев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..