Николай Братоев - Крижицки е изследовател, биограф на стара София и автор на книгите "Ръкавелите на стария полковник" и "Стъпки"
"Това са разкази, които си висят във въздуха. Ако по-възрастните хора не ми ги разкажат, всичко ще остане в небитието. Ако нямам аудиозаписи, те са ми в главата или на хартия. Пазят ми снимки в антиквариати и в филателисти. Има картички, на чийто гръб има цели романи със ситен почерк.
Питам си старите хора, които срещам. Антиквари и хора, които продават. Най-тъжното е, че наследници носят неща. "Стъпки" е естественото продължение, има един-два разказа с мои преживявания, първоначално бяха "Стъпки по ул. Хан Аспарух", но беше много дълго. Бил съм 2-3 клас, учех в 133-о и отивах при майка ми по жълтите павета. От малък зяпах по фасадите. От погледа на малък човек къщите бяха гигантски. Помня писателското кафене и видят как разчистват тухлите.
Давам си сметка, че съм захапал от онова време. Вплел съм и Ромен Гари, който е бил дипломат в София. В този разказ включвам и певеца Боян Иванов, който имаше студио в къщата на мои познати, чиито роднини имат общо с Ромен Гари."
Още истории, включително с малко мистика - в звуковия файл:
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..