По думите му българското висше образование се намира в процес на позитивно развитие.
"Виждаме по-добра реализация на завършилите на пазара на труда. Можем да заключим, че профилната структура на българското висше образование се доближава до нуждите на работодателите. В по-голяма степен, отколкото е била ситуацията преди десетина години", сподели той.
Освен това отбеляза, че това е един от резултатите от съществуването на рейтинговата система и това, че тя се използва при формирането на публични политики.
"Другата положителна тенденция е свързана с увеличаването на чуждестранните студенти в България. За десетина години този дял се е увеличил два пъти - от 4 на 8 %. По този показател България е достигнала средните нива на ЕС и е първенец на Балканите. България е държавата с най-много чуждестранни студенти като дял от всички останали студенти на Балканския полуостров", отбеляза Стойчев.
Той посочи, че ако искаме тази тенденция да продължи в бъдещето, трябва България да направи две промени:
· Да се разнообразят професионалните направления за привличане на студени;
· Да се разнообразят местата в света, от които се привличат чуждестранни студенти;
· Повишаване на броя на научните публикации на българските учени;
Стойчев отбеляза, че привличаме по-малко студенти, отколкото изпращаме и имаме отрицателен баланс по отнощение на движението на студентите.
"Проблемът в нашето висше образование е, че то е твърде фрагментирано. На прекалено много места се предлага висше образование в България. Полвината от студентите учат в девет висши училища. В останалите 42 учат останалата половина. Ние имаме висши училища с под 100 студента, което не създава условия за пълноценен студентски живот", каза той.
Повече подробности можете да научите в звуковия файл
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..