По думите му българското висше образование се намира в процес на позитивно развитие.
"Виждаме по-добра реализация на завършилите на пазара на труда. Можем да заключим, че профилната структура на българското висше образование се доближава до нуждите на работодателите. В по-голяма степен, отколкото е била ситуацията преди десетина години", сподели той.
Освен това отбеляза, че това е един от резултатите от съществуването на рейтинговата система и това, че тя се използва при формирането на публични политики.
"Другата положителна тенденция е свързана с увеличаването на чуждестранните студенти в България. За десетина години този дял се е увеличил два пъти - от 4 на 8 %. По този показател България е достигнала средните нива на ЕС и е първенец на Балканите. България е държавата с най-много чуждестранни студенти като дял от всички останали студенти на Балканския полуостров", отбеляза Стойчев.
Той посочи, че ако искаме тази тенденция да продължи в бъдещето, трябва България да направи две промени:
· Да се разнообразят професионалните направления за привличане на студени;
· Да се разнообразят местата в света, от които се привличат чуждестранни студенти;
· Повишаване на броя на научните публикации на българските учени;
Стойчев отбеляза, че привличаме по-малко студенти, отколкото изпращаме и имаме отрицателен баланс по отнощение на движението на студентите.
"Проблемът в нашето висше образование е, че то е твърде фрагментирано. На прекалено много места се предлага висше образование в България. Полвината от студентите учат в девет висши училища. В останалите 42 учат останалата половина. Ние имаме висши училища с под 100 студента, което не създава условия за пълноценен студентски живот", каза той.
Повече подробности можете да научите в звуковия файл
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..