„В началото на 2021 г. беше моето вдъхновение на старата Коледа да започнем този проект, а пък се получи така, че с Дани Николов, който през 2021 г. и 2022 г. беше нашия главен аранжор, си харесахме 26 ноември за премиера на албума. Така тръгна и решихме всяка година на 26 ноември да представяме новите пиеси в този проект“, каза Кръстина Денчева.
Споделя, че избира старинните песни от Север, тъй като много обича зимата и северната култура. Тази година в проекта е представена Естония.
„Естония е една логична стъпка в нашата разходка сред природата на Северна Европа. Ние първата година бяхме във Финландия, втората също частично. Аз още мината година имах тази идея за Естония, но по различни причини не се осъществи. Реших, че тази година вече е времето, в което тази прекрасна държава трябва да се появи в нашия проект“, обясни Кръстина Денчева.
Казва, че е привлечена от мелодичния естонски език. За нея звучи екзотично и празнично едновременно.
Новият албум носи заглавието “Коледни истории за брас и глас: Зима в Естония”. В него участват както вече свързани с проекта музиканти, така и нови - изпълнители и аранжори. Запазената марка на проекта са петте тромбона. В основата на квинтета е квартетът тромбони от Симфоничния оркестър на БНР проф. Атанас Кафезлиев, Калоян Горчев, Кирил Михайлов и Димитър Стоев. През тази година се присъединява и Кати Шул от оркестъра на Държавна опера Стара Загора.
“Коледни истории за брас и глас: Зима в Естония” съдържа две пиеси. Първата е със заглавие Läbi lume sahiseva (“В проскърцащия сняг"), а втората - Tiliseb tiliseb aisakell (“Зимни звънчета”).
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..