„В началото на 2021 г. беше моето вдъхновение на старата Коледа да започнем този проект, а пък се получи така, че с Дани Николов, който през 2021 г. и 2022 г. беше нашия главен аранжор, си харесахме 26 ноември за премиера на албума. Така тръгна и решихме всяка година на 26 ноември да представяме новите пиеси в този проект“, каза Кръстина Денчева.
Споделя, че избира старинните песни от Север, тъй като много обича зимата и северната култура. Тази година в проекта е представена Естония.
„Естония е една логична стъпка в нашата разходка сред природата на Северна Европа. Ние първата година бяхме във Финландия, втората също частично. Аз още мината година имах тази идея за Естония, но по различни причини не се осъществи. Реших, че тази година вече е времето, в което тази прекрасна държава трябва да се появи в нашия проект“, обясни Кръстина Денчева.
Казва, че е привлечена от мелодичния естонски език. За нея звучи екзотично и празнично едновременно.
Новият албум носи заглавието “Коледни истории за брас и глас: Зима в Естония”. В него участват както вече свързани с проекта музиканти, така и нови - изпълнители и аранжори. Запазената марка на проекта са петте тромбона. В основата на квинтета е квартетът тромбони от Симфоничния оркестър на БНР проф. Атанас Кафезлиев, Калоян Горчев, Кирил Михайлов и Димитър Стоев. През тази година се присъединява и Кати Шул от оркестъра на Държавна опера Стара Загора.
“Коледни истории за брас и глас: Зима в Естония” съдържа две пиеси. Първата е със заглавие Läbi lume sahiseva (“В проскърцащия сняг"), а втората - Tiliseb tiliseb aisakell (“Зимни звънчета”).
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..