"PISA е един инструмент, който показва как държавите се справят с това, да подготвят учениците си най-общо казано за живота. Да развият у тях тези умения, които ще им трябват след като завършат училище. Това са умения като критическо мислене, аналитично мислене, умението да разпознаваш фалшиви новини. Това е умение на 21 век, което е много ключово и е в тези умения, които PISA измерва", сподели тя.
PISA се провежда на всеки три години, но заради ковид пандемията тазгодишното издание е било отложено с една година. Учениците, които участват в изследването са на възраст 15 години. Те решават задачи от три области - математическа грамотност, четивна грамотност и грамотност в областта на природните науки.
"Да можеш да четеш е базовата грамотност. В PISA говорим за функционална грамотност, което означава умението да можеш да извлечеш информация от текст, когато го четеш", каза Йорданова.
По думите й основният резултат от тази година е, че повече от половината от българските ученици са функционално неграмотни по математика и четивна грамотност.
"Това значи, че нямат елементарни умения за 21 век. PISA е много полезен инструмент точно за това, да покаже в каква посока може да тръгне една държава. През годините сме виждали успешни примери на държави, които са реформирали системите си, а именно стъпвайки на данните от PISA", сподели Йорданова. И добави:
"За мен първата стъпка е да се предприемат непопулярни решения, които ще предизвикат голям дискомфорт в много хора от системата. Те в крайна сметка трябва да бъдат направени в името на българските ученици, както и в името на държавата ни. Тези ученици, които сега са функционално неграмотни след три години ще гласуват на избори. Това са хората, които ще живеят в нашето общество, ще шофират по пътищата, ще влязат на пазара на труда. Това са хората, с които бизнесът ще разполага. Това не е оценка на учениците, това са следствия за цялата страна и за цялото ни общество."
В момента Министерство на образованието и науката е започнало да работи в няколко посоки, като една от тях е промяна на системата за оценяване. Йорданова посочи, че трябва да се извърши цялостна реформа на учебните програми и начина, по който се обучават учителите.
"Българската система е изключително централизирана. Всички минават през едно и също нещо, по едно и също време по един и същ начин и това не стимулира развитието на интересите на учениците", отбеляза Йорданова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..