Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Ихтиман Калоян Илиев пред Радио София:

Предстои изграждането на нова пречиствателна станция в община Ихтиман

Калоян Илиев
Снимка: Георги Петровски

Кметът на Ихтиман Калоян Илиев ще управлява общината за четвърти път, след като на последните местни избори отново спечели одобрението на съгражданите си.

За първи път община Ихтиман се управлява от един и същи кмет толкова много време, което говори, че сме свършили не малко работа, коментира Илиев пред Радио София. По думите му, близостта до столицата има и плюсове, и минуси.

„По-голямата част от хората в Ихтиман пътуват до София, най-вече заради по-високите заплати. Имали сме няколко запитвания от сериозни компании, които да дойдат на територията на община Ихтиман. Единият минус в това отношение е, че те като дойдат и питат каква е безработицата в общината. 2011 г., когато встъпих в управлението на община Ихтиман, официалната безработица беше малко над 33%, тази година е под 3% и това спира доста голяма част от инвеститорите“, каза Калоян Илиев.

По думите му, спрялата фабрика за автомобилна тапицерия отново планира да отвори врати. Очакванията са до май 2024 г. да бъдат разкрити 750 работни места, но собственикът се опасява, че няма да може да намери персонал. Илиев признава, че дори общинската администрация се затруднява да запълни свободните бройки с квалифицирани кадри.

„Това е в социалната сфера и в общинската болница в Ихтиман, която има остра нужда от кадри. Младите хора трябва да проявят малко разбиране и да запишат висше образование с такива специалности, с които могат да се реализират“, обясни кметът на общината.

Калоян Илиев уточни, че общопрактикуващите лекари са с около 6 по-малко, отколкото са необходими за населението в Ихтиман.

По отношение на общинските терени, той добави, че се обмисля идеята да бъдат отдадени такива на частни инвеститори.

„Евентуално ще искаме и от Областна администрация малко помощ, за да ни дадат бивши държавни терени, които не се стопанисват, защото ние, в Ихтиман, нямаме големи площи, в които да се настани някой сериозен инвеститор“, каза Калоян Илиев.

Друг основен проблем, с който общината трябва да се справи е водният цикъл на града.

„Водният цикъл го бутаме от 2014 г. Имаме готов проект, който беше финансиран от МОСВ. Програмата се спря и не можахме да го реализираме. Сега вече през ВиК холдинга и ВиК асоциациите ще се реализира“, коментира кметът.

Той уточни, че за община Ихтиман са заложени 48 млн. лева за изграждане на нова пречиствателна станция. Предвиден е и нов колектор за града. В три от кварталите ще бъде прокарана нова канализация и нов водопровод. Калоян Илиев изрази надежда най-късно до началото на лятото да бъде избран изпълнител.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12