Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според авторите Уолдингер и Шулц

"Добрият живот" е плод на добрите отношения

Снимка: Издателство "Изток - Запад"

Кои са съставките на щастливия и удовлетворяващ живот? На добрия живот?
Повечето младежи веднага ще отговорят: Парите. Славата. Постиженията... Само че най-дългото изследване, провеждано някога, опровергава тези предположения.
Простият, но изненадващ отговор е: отношенията.

Книгата на Робърт Уолдингер, Марк Шулц "Добрият живот" събира безценни прозрения, направени въз основа на личните истории на стотиците участници в Харвардското изследване, чийто живот е бил проследен отблизо в продължение на 75 години. Превод на български изданието получава благодарение на Даниел Пенев.

"Това е изследване, което те започват с една група от хора, първоначално '38-ма година, с над 700 души. Само мъже - такива са били времената в Щатите, в Бостън. Като всъщност историята е, че те започват като две независими изследвания, които обаче се обединяват. Т.е. - на две групи, социални: едните са много бедни, в много тежки условия на живот, другите са студенти в Харвард. Те изследват всъщност факторите, които карат хората да се чувстват щастливи и удовлетворени от живота си. Това, което ги прави по-здрави, вместо това, което ги плъзга по опасната пътека и ги кара да се провалят. Това е една нова тенденция по онова време", разказва за изследването Даниеп Пенев и допълва, че това изследване проследява последиците от различни диети, взаимоотношения с хора, естество на работата, състояние на психическото и физическото здраве, движение и други фактори в период от 70 години в животите на едни и същи човешки индивиди.

Основният извод от това изследване е, че най-голямо значение за щастливия живот има качеството на взаимоотношенията с хората.

"Под качество на взаимоотношение те нямат пред вид брой и много приятели или много последователи в социалните мрежи, а те могат да са и много малко връзки и не непременно романтични. Тук те говорят за семейни, приятелски, групи по интереси, примерно в местния спортен клуб или пък имаш театрална трупа, приятели, които четат заедно книги... Т.е. - идеята е колкото по-качествени, ценни и ако може "очи в очи" взаимоотношения да имаш на ежедневна база, толкова по-щастлив, по-здрав и по-дълъг живот имаш." споделя още за идеята на авторите на изследването Даниел Пенев (▼).

Към днешна дата авторите са директори на това мащабно изследване. Те черпят данни и информация и от други подобни изследвания. Занимават се с психология и психотерапия, както и обучение на кадри в тези области.

TED лекцията на д-р Уолдингер „Какво прави живота хубав?“, базирана на Харвардското изследване, е гледана над 45 милиона пъти и е една от 10-те най-гледани TED лекции в историята.

Говорейки за щастие обаче авторите имат пред вид по-скоро евдемонията - термин, използван още от Древна Гърция и въведен в психологията от Карл Густав Юнг, койот означава удовлетворение и намиране на смисъл в собственото съществуване. Това е различно от мимолетното удоволствие от постигнат успех, например.

"Колкото по-добри са отношенията ни с другите, толкова по-вероятно е да бъдем щастливи, доволни и здрави. Нещо повече: Харвардското изследване показва, че качеството на взаимоотношенията ни определя не само физическото и психичното ни здраве, но и продължителността на живота ни. Лошата новина е, че самотата убива. Именно тя, а не трудният живот, е най-големият ни враг. Всички трудности са преодолими, ако има с кого да ги споделим." - това е посланието на книгата "Добрият живот" и става дума за усещането за самота, което според авторите е вътрешно неудовлетворение, когато човек се чувства по-изолиран, от колкото би искал да бъде.

"Най-практичният съвет, който те дават в книгата и подчертават, че за никой от нас никога не е късно да предприеме стъпки към това да има с една идея по-добри взаимоотношения с хората около себе си, включително с хора, с които сме се скарали и пътищата ни са се разделили. Никога не е късно да съберем куража и силата да простим на тези хора, да се опитаме да облекчим напрежението между нас. Или пък когато си на работното място, да речем в офиса нищо не ни коства като услилие или време и пари да кажеш една добра дума на своя колега", синтезира съветите, които Робърт Уолдингер и Марк Шулц дават въз основа на изслдеването си.

Повече за книгата "Добрият живот" чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От идея до реален проект за 48 часа - младите ще покажат как се прави

Бизнес клубът към Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и Able Activator предизвикват предприемаческия дух на младите хора с инициативата Able Activator В рамките на един уикенд - от 1 до 3 ноември, се предвижда да се проведе интензивно обучение, което да даде на участниците знанията и уменията за създаване на успешен..

публикувано на 17.10.24 в 18:07

Ще се лее вино на градски фестивал в столичното Ларго

"UrbanWineFest – Sofia2024" е събитие, в което виното, културата и кулинарията се сливат в едно, създавайки пространство за онези, които обичат живота във всичките му вкусове, цветове и нюанси.  На винените барове чаровният екип от винени експерти на Българската асоциация на винените професионалисти ще ви зарази със своята любов към..

публикувано на 17.10.24 в 17:14

Ако ще се възползвате от "Черния петък", започнете подготовката сега. Вижте как!

За да можем да се възползваме от изгодни предложения и да направим разумни покупки, свързани с истински намаления преди и около кампанията „Черен петък“ (тази година е на 29 ноември), трябва да се потрудим, и то отрано. Време е още сега да започнем проучване на пазара , да си набележим нужните ни стоки и да следим цените. Това посъветва..

публикувано на 17.10.24 в 16:06

Музикален калейдоскоп - за музиката като убежище

Над 50 деца - любители музиканти от цялата страна се събират в гр. Пловдив на 26 и 27 октомври за Първия фестивал за детско изпълнителско творчество „Музикален калейдоскоп“.  Фестивалът е част от социален проект, в който се дава възможност на деца от различни социални категории да развиват своите таланти, да надграждат знанията си,  да създават..

публикувано на 17.10.24 в 16:03

Мобилен пункт ще приема негодни лекарства в "Младост 3" на 19 октомври

Започва национална кампания за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност " Земята не пие лекарства" .  Целта ѝ е да алармира, че изхвърлените в битовия отпадък лекарства са една от причините за появата на антбиотичната резистентност , която застрашава човечеството. Активните съставки на изхвърлените в битовия отпадък лекарства..

публикувано на 17.10.24 в 15:25

Чуждите туристи предпочитат да почиват в Югоизточна България

Югоизточна България е най-посещаваната от туристите част от страната ни с 10.4 млн. нощувки за 2023 г., показват данните на Евростат. Това представлява 38.8% от всички нощувки в страната. На следващо място се нарежда Североизточният регион с 6.3 млн. нощувки и 23.4 % за страната. И в двата региона доминират чуждестранните туристи, като в..

публикувано на 17.10.24 в 15:23

Режисьорът Владимир Диков, който живее и твори в Канада, с нова постановка в България

Режисьорът Владимир Диков от 15 години живее в Канада, но в творческия си път разделя времето си между Канада и България. Отново е тук, за да представи нова пиеса. В предаването “Радиокафе“ той бе гост, заедно с един от актьорите в спектакъла Антон Трендафилов, който разкри, че двамата са състуденти, а студентските година са незабравими, защото..

публикувано на 17.10.24 в 14:32