Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Целуни ме, Кейт" - нов мюзикъл на сцената на Музикалния театър

Снимка: Радио София

Гости в предаването "Радиокафе" бяха Кристина Кокорска - Криста и Марчо Апостолов. Те са двама от солисите в мюзикъла "Целуни ме, Кейт", който ще се състои в Националния музикалния театър през декември 2023 година. По думите на Апостолов Бургаската държавна опера е направила това заглавие, като тогава музикален продуцент е била Евелина Кънева. Той уточни, че постановката е доста променена и резултатът е по-различен.

Кокорска сподели мечтата си да стане оперна певица, но животът й е предоставил друга възможност. Тя отбеляза, че Марчо Апостолов е присъствал плътно в работния процес и много е помагал. Той посочи, че пиесата се опира на изконо

"И дава самочувствие, че излизайки от нея и работейки в нея си даваш сметка, че се докосваш до нещо много стойностно", каза Апостолов. И допълни:

"Това е един американски опит. Първите американски опити за еквивалент на американския успех са в началото на 20 век, когато славата на оперетата е достигнала до Америка. Да не говорим, че всичкото продуцентско-изпълнителско общество е прогонено заради фашисткия режим от Европа в Америка и всички евреи, които поддържат този бизнес заминават за Америка и започват да поддържат там своя бизнес."

По думите му мюзикълът е един американски опит да се репликира успеха на оперетата. В много отношения той носи чертите на оперетния жанр, а не точно на оформилият се по-късно американски мюзикъл.

"Много ми е интересно да експериментирам с гласа си и много се старая да го правя не така лековато, а ако ще го правя, да го правя така, както трябва. Иначе няма да се захващам", отбеляза Криста.

"Трябва да отбележим, че Музикалният театър не поставя за първи път това заглавие. В края на 60-те години на 20 век е била постановката на "Целуни ме, Кейт", отбеляза Апостолов. И добави, че оперетата,  в мюзикъла се стига до огромните обобщения на трагедията. Тук сме в езика на комедията. И всъщност всичко, което се казва сериозно минава през пародията. Именно с тези средства се изваждат най-големите философски послания, които Шекспир ни е показал  в "Укротяване на опърничавата."

Тази година за първи път Националният музикалният театър е включен в официалната програма на Новогодишния фестивал на НДК.

"На 31 декември 2013 година имаме Новогодишен концерт - "Приказка за Виенския валс", отбеляза Апостолов.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54