Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образът на Наполеон в едноименната книга представен макимално точно от историка д-р Александър Стоянов

Наполеон

В контекста на наскоро излезлият биографичен филм "Наполеон" е срещата с д-р Александър Стоянов, за да разкаже за книгата си "Наполеон" в предаването "Радиокафе".

Д-р Александър Стоянов е асистент към Института за исторически изследвания към БАН, защитил е докторат по история в град Лайден, Нидерландия.

Написването на книгата е съчетаване на личен интерес към личността на Наполеон Бонапарт, желанието на  издателството на пазара да има такава книга, както и в контекста на излизането на филма и дебата около него, споделя авторът

10 хиляди са научните изследвания написани за Наполеон. Реално погледнато, в историята само Хитлер и Иисус имат повече написани статии за тях, направи съпоставка той отбелязвайки сериозната работа върху написването на книга.

"Аз по-скоро се концентрирах върху използването на първични източници. Мемоари, заповеди, писма, памфлети – документи, които той е писал, които да съчетая с историографията, такава, каквато тя е налична през последните 20 години, да се използват само най-новите изследвания в познаването на Бонапар", отбеляза

За всякакви хора, които желаят да имат някакви лидерски качества и успехи, животът на Наполеон предлага един важен урок – да се научим да изграждаме успешен екип от хора около себе си, да не се страхуваме да допускаме в обкръжението си съветници, които могат да ни кажат кога грешим. Провалът на Наполеон идва от факта,че той се опитва да се отърве от хора, които могат да му кажат в кой момент допуска грешка и в крайна сметка се заобикаля с хора лишени от самоинициатива. Това ги прави тотално зависими от неговите решения и когато е нужно да проявят самоинициатива, за да закърпят пробойните там където той не може да смогне.Това просто не се случва и така се стига до разгрома на първата френска империя. 

"Направете си добър екип и оставете хората около вас да мислят и да действат", подчерта авторът.

Наполеон е войник, авантюрист, реформатор, законодател, защитник на либералните идеи на революцията.Той е абсолютен монарх и император, личност, променила завинаги световната история. Два века след смъртта му успехите му на пълководец си остават недостижими – губи само 7 от 60 сражения, а Наполеоновият кодекс с тои в основата на европейското гражданско право. Самият Наполеон се е превърнал в поп икона, герой на филми, книги, игри, песни и всякакъв друг вид изкуство.

Макар научните изследвания, посветени на личността му да са над 10 000, малко от тях могат да претендират за изчерпателност.

Д-р Александър Стоянов си оставя нелеката задача да систематизира цялатата зиинформация и даразкажеисторията нак корсиканеца. 

От детските му години в Корсика, през Революцията, Италианската кампания, Египет, през бляскавите триумфи при Аустерлиц и Йена-Ауерщед, до катастрофите при Лайпциг и Ватерло книгата изгражда един пъстър гоблен от събития и  факти. Не са пропуснати и ключовите фигури, оказали влияние върху живота и кариерата на Наполеон – приятели, семейство, врагове, любовници и предатели. Всичко това създава образа на един човек, извоювал си заслужено място сред най-великите пълководци и държавници в световната история.

Относно образът на Наполеон във филмовата екранизация на Ридли Скот, д-р Александър Стоянов сподели:

"В този филм не видях Хоаким Финикс да покаже колко добър актьор е, а той безспорно е един от най-добрите, според мен, филмът не беше направен така, че актьорската игра да блесне по някакъв начин и причината затова е,че Ридли скот се е опитал да вкара твърде много неща в твърде малко филм."

Чуйте още от разговора с него в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

"Форум", 21.11.24: Какво ще получим, ако доживеем до пенсия?

Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...

публикувано на 21.11.24 в 18:50

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30