Регионалният исторически музей открива изложба, посветена на Пресвета Богородица. Експозицията представя икони, създадени от художника реставратор Панайот Панов.Тя е озаглавена "ПАNAГiA". Намира се в сградата на Музея на пл. "Бански"1 и отваря официално врати на 7 декември 2023 г. (четвъртък) от 18:00 ч. Периодът, в който може да бъде посетена, продължава до 28 януари 2024 г.
Панайот Панов е ръководител на Лабораторията по консервация и реставрация в Регионалния исторически музей – София. Притежава опит в различни области на опазването на движимото и недвижимото културно наследство. Работил е по проекти за възстановяване и съхраняване на редица християнски паметници. Познанията и уменията, изградени в работата с произведения на иконописта, повлияват на неговото развитие и като художник.
Заглавието идва от гръцката дума "Панагия" с нея първоначално са назовавали малки икони на Богородица, които са носели митрополитите на врата. Постепенно това значение е преминало и се изпорлзва за името на Богородица. С названието "ПАNAГiA" са кръстени дори и църкви, пояснява Панайот Панов.
Той сподели, че не знае какво точно го е вдъхновило в работата му да създава икони.
"Имах влечение към изкуството, което после премина към реставрацията, в процеса на обучение по реставрация и след това практитуването на професията имах пряк досег до икони, оттам се зароди това желание в мен да рисувам икони“, сподели той
Изложбата "ПАNAГiA" се открива в навечерието на Рождество Христово. Тя показва различни иконографии на Пресвета Богородица с Младенеца, дело на Панайот Панов. Те Те са вдъхновени предимно от средновековни икони, а ноовите образци притежават и собствена интерпретация. Почти всички икони са рисувани специално за изложбата. Сред представените иконогравски типове са: "Богородица Одигитрия", "Богородица Елеуса", "Играеща Богородица", "Богородица на трон". По отношение на техниката и материалите, представените в експозицията икони следват характерни за традиционната иконопис похвати. Използвани са естествени пигменти за подготовката на бои и яйчен жълтък за свързвател.
Позлатата на иконите е направена по традиционна техника за полиране на благородно злато. В изложбата видео проследява цялостния процес по създаване на иконите – изборът и подготовката на дъската, полагането на цветовете, велатурното натрупване, изграждането на обем посредством декоративни линии, нанасянето на последния прозрачен защитен слой.
Дипломираните реставратори за съжаление не са чак толкова много, обучението е трудно, през годините и до днес, но има колеги с които поемаме работата, споделя реставраторът.
Чуйте още от разговора на Лили Големинова и при възможност посетете изложбата „ПАNAГiA“ в РИМ – София.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..