По думите на Славова книгата е четиво, което може да бъде четено както от дванадесетокласници, така и от техните родители и учители, както и от хора без деца.
"Книгата е за начина, по който нашето поколение се справи, или не се справи с травмата наречена училище и която трябва да приключим на абитуриентския си бал и да се отворим за нещо ново", отбеляза Петрова.
"Притеснително е това, че младите хора учат сложни дефиниции и формули, но не могат да се ориентират в прост текст. В този смисъл аз не знам и какво от писмата би стигнало до тях, но ако трябва да сме по-оптимистични аз се надявам, че тези писма ги учат на нещо малко по-различно и то е емоционална интелигентност, емпатия, грижа към другите. Това беше нашето послание - виждаме ви, чуваме ви, мислим за вас. Ролята на учителите в момента, които се надявам ние също да вдъхновим с тези писма е да намерят път към младежите и да направят образователния процес по-ангажиращ, по-обърнат към самите младежи и техните интереси. И някак да им дадат смисъл защо е нужно да се учи", посочи Славова.
Петрова отбеляза, че в образователната система основно липсва празникът и времето, в което децата не са в конкурентна ситуация.
"Това, което можем да обърнем отведнъж за да променим нещата е да поставим детето, младите хора в центъра на образователния процес, а не обема знания, който те трябва да покрият, да издекламират и да напишат на тест", каза Славова. Тя добави, че най-елитните университети не се страхуват да се обърнат към поп културата и да се свържат със своите студенти през нея, докато ние изоставаме в това отношение.
По думите на актрисата Снежина Петрова, тъй като тя преподава на първокурсници в НБУ се опитва да им покаже, че има причина да бъдат на сцената. Авторите в сборника са избирани по критерии не само да са добри в професията си, но и да имат активна гражданска позиция. Петрова отбеляза, че е много важно хората да продължат и да доразвият в себе си младите хора и умението да правят нещо безвъзмездно, защото цялото образование ни обучава как да станем успешни.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..