Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки човек трябва да намери своето зарядно

Как да контролираме не само физиката, но и съзнанието си, как да се храним сега по време на коледните пости и в празничните дни без да лишим организма си от полезните вещества? Как да възпитаваме у себе си въздържание и воля? Отговорите от д-р Йорданка Господинова, наш традиционен гост по темата, която също е и поетеса (повече в края на файла "музата е своеволна"):

"Сега сме в периода на Коледните пости. Смисълът им не е диетичен, подхождаме философски. Това е времето на чудесата и пречистваме душата си. Правим равносметка и начертаваме новите си цели. Стана модерно да се пости. А това е съкровен акт, човек трябва да го прави за себе си.
Предизвикателство е всяка промяна в начина на живот. Всеки трябва да опита. Искаме всичко да се случи тук и сега. Това също е грешка. Ако ни е трудно, можем да опитаме със седмица, 10 дни. Не сме грешни, ако изпълним част от Коледния пост.
По време на поста трябва да подхождаме с идеята за балансирано хранене. Най-голямото предизвикателство са протеините. Най-грешното е да се натоварим със захар и други въглехидрати. Животинските продукти може да се заменят с варива, ядки, сушени плодове. Водата е изключително важно - денят да започва с вода, половин литър. И преди всяко хранене. Общо 7-8 чаши на ден.
Подходът към храната е свързано със здравословното състояние. Ако приемаме медикаменти - да се консултираме с личния си лекар. Бананите и гроздето - трябва да сме внимателни с тях. Плодовете и варивата са бавно действащи въглехидрати. Вечер не е желателно да консумираме плодове - съветът ми вечер да се консумират зеленчуци и протеини.
Печените ябълки и круши са полезни, съветът ми е да предпочетем смутита пред фрешове. Духовната храна е индивидуална за всеки човек. Това може да е разходка, книга, йога. Всеки човек трябва да намери своето зарядно.
Свикнали сме като че ли празникът да е на маса. Преяждането е грешен път. Да успеем да овладеем емоционалното хранене! Усещането за награждаване е най-характерният му белег, а то е път към преяждане. Колкото по-разнообразна е храната, толкова по-голямо е натоварването. Балансът е да консумираме с мярка - да не се консумира нито месо, нито въглехидрати сутрин, обед и вечер.
По-добре действат плодовете от географската ширина, на която е живял. Контролирането на теглото през зимата е предизвикателство. Трябва да подходим информирано и разумно. Да не делим сезоните, да ограничим приема на мазни и тестени. Алкохолът да е в умерени количества, винаги с вода. Туршиите могат да доведат до повишаване на кръвно и обостряне на гастрити, но ферментационните ензими могат да влияят положително - да ги консумираме отговорно.
Всичко е начин на мислене. От "аз не мога" до "аз искам". Да бъдеш в хармония. Всеки път започва с първата крачка."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13

Забрана за свободно къмпингуване или ограничаване на личната свобода

Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..

публикувано на 09.05.25 в 18:25

Децата трябва да развиват критично мислене

Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..

публикувано на 09.05.25 в 18:23

Шестото издание на Sofia Summer Fest отново ще радва малки и големи

Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон.  То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..

публикувано на 09.05.25 в 17:33
Снимката е илюстративна

Бюрото на ЕП в София отбелязва Деня на Европа със светлинен спектакъл и концерт

На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..

публикувано на 09.05.25 в 17:05
Илина Пенева

Шест европейски града се обединяват в проекта "Метаморфози на работното облекло"

 Илина Пенева и Мартина Новакова разказаха пред Радио София подробности да проекта “Метаморфози на работното облекло“, в който участва и Център "Кристо и Жан-Клод“ от Габрово. Европейският проект се осъществява в шест европейски града с голямо индустриално наследство. Градовете са Кемниц, които са европейска столица на културата за 2025..

публикувано на 09.05.25 в 16:51

Д-р Катя Христова: 75 години Европа е символ на свобода, демокрация и хуманизъм

75 години след подписването на Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, Европа продължава да изглежда като основния остров на свободата, на демокрацията и хуманизма, коментира пред Радио София д-р Катя Христова-Вълчева. Тя e “Жан Моне” лектор и главен асистент по Европейска политика в НБУ. "Европа е естественият..

публикувано на 09.05.25 в 16:16