Върху 4-метрово платно са изобразени истории, вдъхновени от тези, с които активистите на "За Земята" се срещат всеки ден.
Играчите ще влязат в ролята на директор на ТЕЦ, собственик на фабрика, кмет, които трябва да обединят хората и да намерят решение на повишаването на цените на горивата, замърсяването, а и да оставят една по-чиста планета на следващите поколения. Те се срещат с неочаквани събития, недоверие, но и нова надежда — също както и в истинския живот.
"Искаме да покажем, че всъщност тези проблеми, които някакси ни се струват много далечни, са съвсем решими. Имат си решенията, макар и да имат трудности. Всъщност искахме да покажем този процес на взимане на решения. Едно от ключовите неща, които се случват по врме на играта е, че като играч ти трябва да решиш с коя замесена страна да си говориш. Например имаме групата на политиците, имаме групата на общината, имаме групата на гражданите, на активистите..." разказва за идеята на играта "Енергизирай това" Венцеслава Кожухарова от "За Земята".
Играта е подходяща за всеки, но най-вече е насочена към деца и младежи над 12 години.
Датата не е избрана случайно, 12 декември е последният ден от Срещата на върха по въпросите на изменението на климата | COP 28. Събитието е централно и задава тон в междудържавните отношения и ангажименти по темата, но често е критикувано за прекалено големи компромиси и липса на амбициозни цели.
"Играчите да разберат, че енергетиката не е просто една суха тема, както понякога ни се струва, а всъщност е нещо, което може да бъде страшно интересно, креативно и да, малко сложно, но съвсем възможно за нас, като граждани, да участваме в енергийната система", казва още Венцелсава Кожухарова във връзка с резултатите, които биха искали от организация "За Земята" да получат след изиграването на "Енергизирай това".
Повече за събитието, както и за казусите, пред които се изправят играчите чуйте в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..