Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ:

Общините започнаха мандат на инвестициите

Разчитат на европейско финансиране, но и на ресурс от националния бюджет

Силвия Георгиева
Снимка: НСОРБ

Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) организира Встъпителна конференция за кметовете и председатели на общински съвети за мандат 2023 – 2027 г.
Такова събитие за трети път се осъществява още преди края на календарната година, в която са проведени местни избори.

Днешният форум се провежда с участието на председателя на 49-ото Народно събрание Росен Желязков, премиера акад. Николай Денков, министърът на регионалното развитие и благоустройство и представители на всичките 265 български общини.

„Искаме да подкрепим новоизбраните членове на общинските съвети, както и кметовете, да им вдъхнем увереност, че каквито и предизвикателства да стоят пред нас, ще се справим – отбеляза пред БНР-Радио София Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ. – Целта ни е да набележим най-належащите краткосрочни задачи, но и да погледнем по-далеч в 4-годишния мандат.

Очакваме до края на годината да бъде приет държавния бюджет и от януари да започнем да работим по общинските.“

По думите на Георгиева, за 2024 г. общините ще стартират проекти, за които вече имаме одобрено европейско финансиране. Централните администрации трябва да обявят условията да се пристъпи към избор на изпълнители.

Досега се прилагаха 12 програми с европейско финансиране с различни правила и министерства. Сега общините вече имат и очаквания за средства от Плана за възстановяване и устойчивост.

„За първи път очакваме да имаме достъп и до инвестиционен ресурс през националния бюджет“, подчерта още Георгиева и посочи, че сред първостепенните приоритети, залегнали и в проектите, са ремонти и ново строителство на училищни сгради и детски градини, улично осветление, домовете за възрастни хора.

В настоящия мандат в съветите има 5053-ма общински съветници от 257 различни групи, включително и много местни коалиции, допълни изпълнителен директор наНСОРБ.

„Общинските съвети са „шарени“, но това не е новост за нас. Много от общините доказаха, че могат да работят и така. В местната власт хората се прагматици и по-лесно могат да взема решения в името на подобряването на средата за живот.“

Георгиева изтъкна, че от държавата общините очакват да се даде възможност за повече гъвкавост на местните управления и по-голяма финансова самостоятелност.

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31