Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчиха наградите "Златна игла" за 29-а поредна година

Снимка: Личен архив

Наградите "Златна игла" бяха връчени на официална церемония със специални ревю спектакли, които бяха подготвени от наградените брандове, както и от многонаграждавани марки и дизайнери с отличието през годините. Статуетката, която отличените получиха в различните категории е дело на емблематичния български бижутер Анжело Красини.

С престижната награда „Дизайнер на годината“ бе удостоена Радостина Долапчиева, която вече е трикратна носителка на приза. Отличието „Модна къща на годината“ отиде при Radichev, с дизайнер Стоян Радичев. Статуетката за „Уникална мода“ получи Албена Александрова – дизайнер на „Рошавата гарга“ и четирикратна носителка на приза. В категория „Цялостен принос“ носител стана Елена Кристиано, а Лиа Каменова взе отличието за „Най-добър млад дизайнер“. 


Тази година бяха въведени и две нови категории – „Детска мода“, в която д-р Росица Рангелова – дизайнер на модна къща RoRa, бе удостоена със „Златна игла 2023“ и „Артистична мода“, с победител Аксел Харди, която вече е получавала веднъж приза. Кирил Чалъков бе награден за четвърти път в категория „Моден гримьор“, разказва проф. Любомир Стойков: 

„Днес прочутата сентенция на Достоевски, че красотата ще спаси света може да бъде реновирана и да стане „Светът трябва да спаси красотата!“, защото прекрасното и възвишеното като естетически категории са неимоверно застрашени от кича, фалша и подмяната на истинските ценности с ментета и сурогати. Всъщност много често в модната индустрия се правят опити, да се подменят оригиналите със сурогати. Но в нашия живот красотата е много силно застрашена от редица врагове, ако може образно така да се каже, например прекаляването с импланти, с корекции, които често водят до деформиране на човешката същност и отнемане на прелестта на красотата.“ 

В ревю спектакъла се включиха Поли Кинова, Албена Иванова Деянова, Милена Петрова, Наталия Гуркова, Соня Карпов, Радослава Лазарова и Ивет Апостолова.Всички те получиха грамоти за принос към стила от Академията за мода. За предстоящите коледни и новогодишни празници съветът на проф. Стойков е облеклото да бъде съобразено с обстановката. 

Сред официалните гости на събитието "Златна игла" се откроиха ярки представители на културата, изкуството, медицината и бизнеса, сред които: посланика на Република Италия у нас – Н.Пр. Джузепина Дзара, Марияна Мичели – президент на Mad Mood Milano Fashion Week, Ралф Бартолайт – главен изпълнителен директор на bTV, проф. Йонко Мермерски, проф. Георги Рачев, проф. Ива Христова, доц. д-р Манол Соколов, дм, Силвия Аздреева, Кристина Димитрова, Павел Цветков, Антон Стефанов, Десислава Краваева, Джуди Халваджиян, Христина Бобокова, Наталия Гуркова, , Елена Караколева, Есил Дюран, Ирина Папазова, Габриела Карчина, Елен Колева, Жана Жекова, доц. Йорданка Чернаева, Пепа Попова-Кънева, Анна Банова, Румяна Маринова  и други.

С проф. Любомир Стойков разговаря Ангелина Грозева. Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50