Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връчиха наградите "Златна игла" за 29-а поредна година

Снимка: Личен архив

Наградите "Златна игла" бяха връчени на официална церемония със специални ревю спектакли, които бяха подготвени от наградените брандове, както и от многонаграждавани марки и дизайнери с отличието през годините. Статуетката, която отличените получиха в различните категории е дело на емблематичния български бижутер Анжело Красини.

С престижната награда „Дизайнер на годината“ бе удостоена Радостина Долапчиева, която вече е трикратна носителка на приза. Отличието „Модна къща на годината“ отиде при Radichev, с дизайнер Стоян Радичев. Статуетката за „Уникална мода“ получи Албена Александрова – дизайнер на „Рошавата гарга“ и четирикратна носителка на приза. В категория „Цялостен принос“ носител стана Елена Кристиано, а Лиа Каменова взе отличието за „Най-добър млад дизайнер“. 


Тази година бяха въведени и две нови категории – „Детска мода“, в която д-р Росица Рангелова – дизайнер на модна къща RoRa, бе удостоена със „Златна игла 2023“ и „Артистична мода“, с победител Аксел Харди, която вече е получавала веднъж приза. Кирил Чалъков бе награден за четвърти път в категория „Моден гримьор“, разказва проф. Любомир Стойков: 

„Днес прочутата сентенция на Достоевски, че красотата ще спаси света може да бъде реновирана и да стане „Светът трябва да спаси красотата!“, защото прекрасното и възвишеното като естетически категории са неимоверно застрашени от кича, фалша и подмяната на истинските ценности с ментета и сурогати. Всъщност много често в модната индустрия се правят опити, да се подменят оригиналите със сурогати. Но в нашия живот красотата е много силно застрашена от редица врагове, ако може образно така да се каже, например прекаляването с импланти, с корекции, които често водят до деформиране на човешката същност и отнемане на прелестта на красотата.“ 

В ревю спектакъла се включиха Поли Кинова, Албена Иванова Деянова, Милена Петрова, Наталия Гуркова, Соня Карпов, Радослава Лазарова и Ивет Апостолова.Всички те получиха грамоти за принос към стила от Академията за мода. За предстоящите коледни и новогодишни празници съветът на проф. Стойков е облеклото да бъде съобразено с обстановката. 

Сред официалните гости на събитието "Златна игла" се откроиха ярки представители на културата, изкуството, медицината и бизнеса, сред които: посланика на Република Италия у нас – Н.Пр. Джузепина Дзара, Марияна Мичели – президент на Mad Mood Milano Fashion Week, Ралф Бартолайт – главен изпълнителен директор на bTV, проф. Йонко Мермерски, проф. Георги Рачев, проф. Ива Христова, доц. д-р Манол Соколов, дм, Силвия Аздреева, Кристина Димитрова, Павел Цветков, Антон Стефанов, Десислава Краваева, Джуди Халваджиян, Христина Бобокова, Наталия Гуркова, , Елена Караколева, Есил Дюран, Ирина Папазова, Габриела Карчина, Елен Колева, Жана Жекова, доц. Йорданка Чернаева, Пепа Попова-Кънева, Анна Банова, Румяна Маринова  и други.

С проф. Любомир Стойков разговаря Ангелина Грозева. Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16