Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втора биография на Илон Мъск, този път написана без съдействието на милиардера

Майкъл Влисмас е вторият журналист, поискал да разкаже за предприемача, и едва ли ще е последният

На Коледния панаир на книгата, завършил преди дни, бе представена новата биография на милиардера - "Илон Мъск. Рискувай всичко", която излезе на български,

Той вече има една издадена биография, която излиза през 2015 година. За нея е известно, че е написана с неговото лично съдействие, след повече от 50 часа разговори с него, проведени от журналиста Ашли Ванс. 

Книгата "Илон Мъск. Рискувай всичко", отново е написана от журналист, но с какво е по различна, разказа в предаването „Радиокафе“ издателят Елица Иванова.

"Първо да уточня, че предишната му биография е по-скоро принуда. Илон Мъск се е почувствал принуден да съдейства и трябва да знаем, че когато пишеш собствената си история винаги леко ще поукрасиш и поспестиш. Ашли Ванс много го е преследвал, за да получи това съгласие", посочи тя., допълвайки, че с Майкъл Влисмас нещата не стоят така - журналистът се опитва да се докосне до Илон, но той отказва всякакво съдействие. За сметка на това Майкъл получава достъп и интервюира негови бивши колеги, служители, съученици от детството и от гимназията, близки приятели и отчасти до баща му, а бонусът за журналиста е, че той също е израснал в Южна Африка и познава добре средата, в която Мъск расте.

Влисмас е доста предприемчив, има собствена новинарска агенция, освен това завършва същата мъжка гимназия в която е завършил Мъск. Голямото предимство в тази книга е, че читателят може да разбере средата в която израства Мъск, какви неща преживява като дете, имаме и разговори с неговите съученици, които го описват по интересен начин, правейки му по някакъв начин психологически профил. Роден в Претория преди 52 години, на 12 сам усвоява компютърното програмиране и продава кода на видеоигра за 500 щ. д. Печелейки тези пари опитва да залага на борсата, но това не му е интересно и казва, че предпочита нещо да изгражда.

Влисмас изследва личността на Мъск и мотивацията му за всички негови проекти – като например, защо се стреми към колонизирането на Марс, или превръщането на космическите полети в обикновена туристическа дейност.

“Човешкият вид е еволюирал милиони години наред, но през последните шестдесет, беше създадено ядрено оръжие, с което можем да се унищожим сами. Рано или късно трябва да разширим живота отвъд това зелено-синьо кълбо, или да умрем“, твърди милиардерът, откъдето е видна мотивацията му човечеството да има план Б за своя защита при катаклизми и бедствия. Той е абсолютно убеден, че космосът е спасението на човечеството и единствен шанс да се съхрани човешкото самосъзнание.

Чуйте още подробности за един от най-известните предприемачи, милиардери и изобретатели на нашето време – Илон Мъск – с милиони последователи, но и яростни критици, в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл, който със сигурност ще ви мотивира да прочетете новата му биографична книга.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45