Повече от половин век след издание с египетски приказки, преведени от руски, деца и големи български читатели ще могат да се потопят отново в историите и магията им. Този път съставител и автор е изтъкнатият историк, основател на египтологията в България проф. Сергей Игнатов.
„Този път приказките са адаптирани, ако някой е била 40 страници египетски текст, аз съм я представил в 4. Текстовете са от III-II хилядолетие преди Рождество Христово. Трябваше да се съобразим с днешните читатели. Имаше изискване за краткост - обясни пред БНР-Радио София ученият. – Тук е вложен целият ми живот. Когато през 1985 г. се върнах в България трябваше просто да обяснявам сложните неща от областта на египтологията.“
Предложението към проф. Игнатов за книгата "Египетски приказки" дошло тази година на семинар в Египет, но се оказало не шега.
Снимка: изд. "Изток-Запад"
Съществува двойна бариера от текстовете – от писмеността и времева. Но те са добре познати на съставителя, под една или друга форма се преподавани и на студенти. В приказките понятията е трябвало да бъдат обяснени разбираемо.
„Така е измислена тази книга, че да влезе във всеки дом. И наистина доста се търси“, допълни проф. Игнатов. След няколко премиери автора го канят да я представя по училища.
Гостът в Радио София припомни връзката на някогашното тракийско население с египетската култура. Отбеляза и актуалния интерес към египтологията към специалност от новите поколения студенти.
Изкуши се да говори и за съвременното образование като система и методология и връзката му с технологичните тенденции, отражението им върху съзнанието и въображението на децата и младите хора.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..