Днес се проведе форум “Здравен барометър”, организиран от Център за правни инициативи, с ръководител бившият министър на образованието и науката проф. Даниел Вълчев.
“Здравен барометър” е инициатива за наблюдение, анализ и оценка на състоянието и развитието на здравеопазването в страната и до колко е ефективна и устойчива тази система.
Едно от основните заключения на форума е, че в здравеопазването се използват все повече средства, но недоволството остава. И действително всяка година бюджета за здравеопазване се увеличава, както трябва да бъде. Но тази година се отчита рекорден ръст с над 1 млрд. лева повече от миналогодишния бюджет.
На събитието говорители бяха проф. Даниел Вълчев, д-р Петя Георгиева от Институт за Пазарна Икономика, д-р Васислав Петров - директор на Областната болница в Сливен и Първан Симеонов - изпълнителен директор на Галъп Интернешънъл, който представи данни за “Финансиране на здравеопазването”.
Акцент от представените данни бяха финансовите модели за осигуряване по света, а най-впечатляващ пример даде Петя Георгиева със Сингапур, който използва лични здравни сметки. Успехът на тази система е голям за страната, а Георгиева, коментира, че може би пациентите там се ориентират по-добре къде и как да използват финансите си за здравеопазване. Други точки от нейното представяне бяха разходите в здравеопазването, където България е водеща в първите четири страни след Гърция, Малта и Португалия.
Първан Симеонов представи социологическото проучване “Финансиране на здравеопазването”. Той коментира, че това е деликатна тема, защото България е страна с много тежък здравен статус, поради ефективността на разходите в здравеопазването, но и поради националното самосъзнание, което както става ясно от изследването, е по-скоро негативно настроено.
37,3% от внасящите здравни осигуровки у нас ги намират за високи, при 42,5% определящи ги като нормални и 3,8% – като ниски, което Първанов определи като индиректен индикатор и за недоверието в модела на финансиране у нас. Само 20,2% признават, че не знаят какъв е размерът на здравната осигуровка, която плащат, като най-висок е този дял сред най-младите участници в проучването.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..