Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представлението "Всичките наши тела" гостува в Театъра на българската армия

Снимка: ДТ "Невена Коканова" Ямбол

"Всичките наши тела" е представление на ДТ "Невена Коканова" - гр. Ямбол по текстове на Георги Господинов.
Режисьор на спектакъла е Мартин Киселов.
Софийската публика ще има възможност да види "Всичките наши тела" на 17 декември в Театъра на българската армия.

"Всъщност със самия Георги Господинов процесът беше сравнително кратък, предварителен: няколко срещи, в които се изговориха един обем от негови текстове. Не само от книжката "Всичките наши тела", където се съдържат голямо количество много хубави миниатюрни текстове, в които в по няколко изречения се разкриват дълбоки и истински неща, но освен това има фрагменти от "Физика на тъгата" и т.н. Всъщност ние изговорихме един много простичък хронологичен ред как да се мине през живота на един човек", разказва за процеса по създаването на драматургията Мартин Киселов. Той добавя, че създаването на спектакъла е колективна работа на целия екип: както на актьорите, така и на хореографа -  Атанас Жеков-Кроко, сценографа - Илияна Кънчева и композитора - Калин Николов.

Представлението е адаптирано и за хора със слухови проблеми.

"Вече в Ямбол имахме зрители - хора със слухови проблеми и останаха доста доволни и впечатлени въобще от възможността да се докоснат до театър, да имат възможност да гледат представление на живо и да го разбират", разказва актрисата Петя Бойчева.

Режисьорът Мартин Киселов посочва като проблем на съвременното общество фактът, че въпреки нуждата от кадри в различни области обществеността изолира големи групи хора по различни признаци, като раса, физически или психически недостатъци.

"Спектакълът е за всеки, който би искал да усети, през текстовете на Георги Господинов, които ние, през нашия поглед към тях сме поставили на сцената, да се събере в себе си и да се вгледа във всичките си части, всичките си тела. Защото за мен това, което Георги Господинов ми е дал, ми помогна да погледна личния си живот отново, личния си свят, вътре в себе си и да видя колко по-богат е той, отколкото съм си мислел", споделя за срещата си с текстовете на писателя актьорът Георги Караиванов, който играе Гаустин във "Всичките наши тела".

"Спектакълът е изграден фрагментарно, това вие ще видите на сцената, и аз мисля, че съвременният човек днес и така живее. Той живее разхвърляно, живее фрагментарно и ще бъде като огледало за него този спектакъл, защото нашите мисли, нашите действия протичат по този начин", разкрива композицията на представлението Петя Бойчева.

"Спектакълът не е лесен, аз да предупредя. Ако очаквате да видите с кого е спала готвачката, моля изберете друг театър в неделя вечерта, защото със сигурност ще ви разочароваме. Обаче ако тази интроспекция, по някакъв начин изпитвате нужда от нея, там много сме се постарали, вложили сме каквото имаме и гледаме зрителя смело в очите", анонсира Мартин Киселов.

Спектакълът "Всичките наши тела" е създаден с финансовата помощ на Национален фонд "Култура" Национален фонд „Култура“/ National Culture Fund, Bulgaria. 

Повече за предсатвлението чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00