Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васко Кръпката: Пред "Калашников" избирам китарата

Снимка: Даниел Ненчев

„Обичам София! Обиколил съм половината свят, обаче винаги завръщането в София ми е най-сладко“. С тези думи специалният гост в „Радиокафе“ Васко Кръпката посрещна слушателите.

„Завръщането у дома е най-сладката част. Второ – София е център на просветата. Имаме библиотека, имаме книжарница, която работи до полунощ, имаме Панаир на книгата, имаме над 40 клуба за жива музика. Имаме страхотен живот в нашия град“, каза музикантът.

По повод премахването на Паметника на Съветската армия, сподели, че е нормално символите на един тоталитарен режим да отидат в историята.

„Аз, със свито сърце, дискутирам тази тема, защото знам, че тя е много болна, много деликатна. Така беше и с мавзолея, така беше и когато падна паметника на Ленин, така беше, когато лека-полека паднаха символи на комунизма…Би трябвало в днешно време, една свободна България, при положение, че комунистическият режим е обявен официално, по документ като престъпен, да се отстранят или да отидат в музея…Другата тема е, че това не е паметник, а това е тотем на властта“, обясни Васко Кръпката.

По думите му, не е справедливо българите да бъдат обвинявани в това, че премахвайки паметника, са агресори.

„Пропагандата е толкова силна сега в интернет. Знаем, че руснаците са най-добри в хакерството, знаем, че влагат милиарди в пропаганда, в купуване на политици, партии, виждаме ги тука проруските партии какво правят и как работят за Русия, а не за България“, изтъкна той.

В началото на тази година, Васко Кръпката беше първият български музикант, който изнесе концерт в Украйна с послание за мир. На 1 март 2023 г. той свири в Киев "С надежда за победа на доброто над злото".

„Аз видях с очите си как руснаците са стигнали до Киев, разказаха ми участници във всичките събития. Президентът (Румен Радев) каза, че войната ще свърши за три дни, както каза и Путин, че за три дни ще завземат Киев, е не успяха. Украинците ги спират с акъл и малко оръжие. Наводняват една долина и ги посрещат в окопите, и ги спират. Те остават 33 дни в Буча и каквото се движи – се стреля, всичко се руши, всичко се граби. Това го видях с очите си – разрушените сгради, болница, училища“, допълни музикантът.

Споделя, че отдавна е направил своя избор - пред „Калашников“ избира китарата.

„Китарата за мен е средство за повдигане на духа, средство за просвета“, казва Васко Кръпката.

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоана Лилова и Методий Николов

Йоана Лилова от "Звездолет" подготвя мини турне из България

Музикантът Йоана Лилова подготвя мини турне из различни градове в България. Преди малко повече от две години музикантката издава нов албум, който обаче не успява да промотира по желания начин, а вече има възможност за това. “Албумът е изпълнен с доста меланхолия, но пък последния ни концерт в Казанлък, когато свършихме с изпълнението премина в едно..

публикувано на 14.04.25 в 16:30

Всички мечки в Белица се събудиха

Паркът за мечки Белица отвори врати за новия сезон и от днес започват обиколките за посетители. Какво трябва да знаем, ако решим да посетим парка и как премина зимния сезон за мечките и за най-младото мече Рико - чуйте от разговора на Мария Илиева с ръководителя на съоръжението Никола Попкостадинов. "Дори и да сте идвали в парка, има..

публикувано на 14.04.25 в 16:10

"Отново в джаза" - пиеса, в която музикантите стават актьори

Интересен музикантски, певчески и актьорски многообразен състав се крие за заглавието “Отново в джаза“ . За да разкажат повече , гостуваха в предаването “Радиокафе“  Станислава Ризова, която е автор на идеята, режисьор и автор на спектакъла, Кристиян Кръстев - актьор в тази пиеса и саксофонист, Михаил Тодоров - тромпетист, който участва в..

публикувано на 14.04.25 в 16:02
Квартет “Филхармоника”

Квартет “Филхармоника” с концерт, посветен на Морис Равел

Музикантът Павел Златаров, концертмайстор на Софийската филхармония и първа цигулка в квартет “Филхармоника” ни кани на концерт на квартета утре. Концертът носи името “Френска феерия” и е посветен на 150 г от рождението на Морис Равел. В програмата, могат да бъдат чути струнни квартети от Камий Сен-Санс, Дариус Мийо и Морис Равел. “Когато..

публикувано на 14.04.25 в 15:44

IV национален протест срещу жестокостта към животните

Пред Народното събрание от 18 ч. ще се проведе четвъртият национален протест в рамките на последния месец, откакто излезе наяве ужасяващият случай с Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник. Протестът, както и през предните три седмици, се организира спонтанно от граждани и организации, сред които "Невидими животни" и "Мечо и приятели"...

публикувано на 14.04.25 в 15:36

Александър Шопов, КНСБ: Ако няма чуваемост, след Великден София може да е без градски транспорт

Ако няма чуваемост и конструктивен диалог транспортните синдикати ще предприемат и по-радикални мерки като спиране на градския транспорт в София изцяло. Това изтъкна пред БНР-Радио София Александър Шопов, председател на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ . "Още в първите срещи в Столичната община заявихме, че няма да допуснем..

публикувано на 14.04.25 в 14:55

Работодатели и експерти с рецепти за професионално дълголетие

Предложения за работа специално за хора на зряла възраст, консултации от експерти от Агенция по заетостта и здравни специалисти, дискусии между представители на институции, бизнеса, предприемачи. Това са само част от темите в първия в България Кариерен форум за зрели професионалисти “50 причини повече”, който ще се проведе на 16 април. На форума 15..

публикувано на 14.04.25 в 14:47